Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > РПР вимагає від Верховної Ради відхилити Нові диктаторські закони, що заблокують роботу громадських організацій!

РПР вимагає від Верховної Ради відхилити Нові диктаторські закони, що заблокують роботу громадських організацій!

Реанімаційний Пакет Реформ повідомляє про сплановану атаку владної верхівки проти людей та громадських ораганізацій, що розробляють та підштовхують владу до втілення реформ, у першу чергу – у сфері боротьби з корупцією.

Законопроект №5318 авторства Юрія Дерев’янка, що створює серйозні загрози для діяльності громадських організацій, внесений всього шість днів тому і направлений на розгляд у непрофільний комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, замість антикорупційного. Серйозні зміни до антикорупційної політики блискавично, без жодних публічних обговорень, отримали висновок комітету та консенсус серед фракцій, а розглянути їх планують вже сьогодні. Ці факти свідчать про добре сплановану та злагоджену спробу послабити антикорупціонерів та реформаторів.

​​​​Обрана тактика нагадує тактику режиму Януковича у розпал Євромайдану – від особистого тиску на активістів парламентарі перейшли до спроб унеможливити діяльність усього громадського сектору.

Зокрема, законопроект н.д. Дерев’янка воскрешає ідею “диктаторських законів 16 січня 2014 року” щодо реєстру “іноземних агентів” – організацій, які борються з корупцією та використовують кошти міжнародної технічної допомоги. Перелік таких антикорупційних громадських об’єднань пропонують вести Національному агентству з питань запобігання корупції. А всі люди, які працюють чи надають послуги в антикорупційній сфері – прямо чи через третіх осіб, – розглядатимуться як потенційні корупціонери. Тобто, заповнюватимуть електронну декларацію, повідомлятимуть про конфлікт інтересів та ін. Диявол криється в деталях: звітуватися змусять і експерта, що розробляв текст законопроекту, і прибиральника кімнати, де відбувся антикорупціний тренінг, і друкаря, який тиражував листівку, і продавця в магазині, що продав папір.

Нагалошуємо, що норми торкнуться широкого спектру громадських організацій, які долають корупційні прояви у органах влади, економіці, медицині, освіті, енергетиці тощо. Неадекватні обмеження, запропоновані у законопроекті, фактично заблокують здатність працювати усьому громадському сектору, що неодмінно вестиме до безкарності можновладців та розквіту корупції.

Звертаємо увагу, що для публічних службовців стандарти прозорості, відкритості, обмеження приватності завжди вищі, бо ці особи мають доступ до державних ресурсів. Тому, такі норми не можуть автоматично переноситися на активістів та недержавних суб’єктів.

Крім того, зараз перебуває під питанням рішення Європейського Союзу стосовно запровадження безвізового режиму з Україною, тому непродумані законодавчі пропозиції ховають останню надію на позитивне рішення.

Закликаємо народних депутатів, більшість яких отримали мандат внаслідок перемоги Революції Гідності, негайно відхилити законопроект №5318, який є спробою продовжити політику Януковича щодо придушення громадського сектору. Кожен, хто проголосує за спробу відродити драконівські норми, стане відомий суспільству як голосувальник за Нові диктаторські закони.

Після відхилення Радою законопроекту №5318, експерти РПР готові долучитися до розробки зважених пропозицій, що підсилять прозорість та підзвітність, зокрема фінансову, в громадському секторі.

ВГОРУ