Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > РПР вимагає від уряду не підміняти реформи в енергетиці тарифним популізмом і впровадити повний облік тепла для громадян

РПР вимагає від уряду не підміняти реформи в енергетиці тарифним популізмом і впровадити повний облік тепла для громадян

     Згідно із офіційним повідомленням уряду від 21 грудня, рахунки за опалення для українців будуть формуватись відповідно до погодних умов. Експерти Реанімаційного Пакету Реформ вважають, що ці заходи не ведуть до реформування комунальної енергетики, а справедливе нарахування плати за опалення можливе лише за умови встановлення лічильників на теплову енергію в кожному будинку.

     У повідомленні уряду йдеться, що “споживачі сплачуватимуть кожного місяця за фактично спожиті послуги” при нарахуванні плати за центральне опалення в залежності від температури повітря теплої зими. Насправді ж, єдиним способом  визначити обсяг фактично встановлених послуг є облік із використанням лічильника тепла, а не приблизні розрахуник.

     Без лічильників споживачі й надалі продовжують сплачувати за опалення за абстрактні квадратні метри свого помешкання. При цьому вони не матимуть можливості контролювати суми, що їм нараховуються, та зменшувати їх. 

     “В усьому цивілізованому світі розрахунок за спожиту енергію чи воду обов’язково відбувається на підставі лічильника, що затверджено законом. В Україні ж мешканці будинків, в яких відсутні теплові лічильники, після утеплення чи заміни вікон не отримують ніякої економії і фактично будуть доплачувати за тих, хто не дбає про стан свого будинку. А якщо оплата комунальних послуг буде лише на підставі даних лічильників, – стануть явними справжні об’єми споживання та втрати тепла і води у мережах. Лише тоді можна говорити про обґрунтованість тарифів. Маючи облік, споживачі самі будуть впливати на свої рахунки за опалення чи воду, споживаючи їх економніше і перестануть платити за ненадані послуги”, – коментує експерт РПР з енергоефективності Святослав Павлюк.

     Облік споживання тепла та використання терморегуляторів допоможе зменшити рахунок квитанції за опалення на 50% вже з наступного опалювального сезону.

     За інформацією Мінрегіонбуду, на сьогодні, лише 35% будівель з централізованим опаленням оснащенні тепловими лічильниками. А більшість українців продовжують сплачувати нав’язані “з гори” суми за комунальні послуги. При цьому вони не мають можливості зменшити вартість рахунків завдяки енергоощадності та відстежити, скільки ж насправді було спожито.

     “Без повного обліку фактично спожитого теплової енергії така політика Уряду – чергова версія тарифного популізму, що веде до саботажу енергетичних реформ в Україні. Для більшості сімей лише облік фактично наданого тепла в помешкання надасть змогу зменшити витрати за опалення у середньому на 25%”, – зазначив експерт Національного екологічного центру України (НЕЦУ) Андрій Желєзний.

     Прийняття закону про облік споживання теплової енергії та гарячого водоспоживання є вимогою МВФ та європейських Директив, обов’язкових до виконання Україною в рамках приєднання до Енергетичного Співтовариства.

     Тому Реанімаційний пакет реформ вимагає від депутатів та уряду перейти від розмов і тарифного популізму до реальних справ – внести на розгляд в Парламент законопроект про забезпечення комерційного обліку теплової енергії та води у сфері комунального господарства, підготовлений експертами РПР. Тільки тоді в державі нарешті з’явиться об’єктивна інформація для обґрунтування тарифів на тепло.

ВГОРУ