Реанімаційний пакет реформ вимагає від керівництва держави – Верховної Ради, Кабінету Міністрів та Президента – невідкладно сформувати трійку аудиторів для Національного антикорупційного бюро України, призначивши професіоналів міжнародного рівня з досвідом проведення комплексних перевірок правооохоронних та спеціалізованих антикорупційних органів.
Комітет Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції ще наприкінці грудня 2016 року рекомендував Парламенту та Уряду призначити аудиторами для перевірки НАБУ Генерального інспектора Департаменту юстиції США Роберта Сторча та Генерального директора Європейського управління з боротьби з шахрайством Джованні Кесслера.
Наявність цих двох принципових експертів у складі комісії забезпечить фахову та неупереджену оцінку діяльності Національного антикорупційного бюро України. Аудит за участі професіоналів такого рівня дасть суспільству справжню картину досягнень та викликів роботи НАБУ та антикорупційної реформи в цілому.
Той факт, що вищі посадові особи держави, які постійно наголошують на своїй відданості боротьбі з корупцією, досі не призначили свої кандидатури в комісію з аудиту діяльності НАБУ, дає підстави вважати, що влада не зацікавлена у проведенні неупередженої, фахової та незалежної оцінки. Також існують підстави говорити про бажання політиків уникнути призначення на позиції аудиторів НАБУ міжнародних експертів.
У Верховній Раді України зареєстровано законопроект №5430, яким пропонується заборонити іноземцям входити до складу комісії з відбору директора та співробітників НАБУ, комісії зовнішнього аудиту, дисциплінарної комісії та Ради громадського контролю НАБУ.
Експерти Реанімаційного Пакету Реформ переконані: ухвалення цього законопроекту стане красномовним свідченням бажання Президента, Прем’єр-міністра та лідерів парламентських фракції політизувати роботу незалежних аудиторів та використати результати їх оцінки для дискредитації Бюро.
Негативний аудит діяльності НАБУ – єдина можливість звільнити керівника Бюро. Тому ми застерігаємо парламентарів, членів Кабінету Міністрів та Президента України від спроб сформувати комісію аудиторів з політично залежних від влади осіб, та наголошуємо на неприпустимості використання аудиторів для ініціювання звільнення Артема Ситника, під керівництвом якого НАБУ відкрило провадження проти корупціонерів з усіх політичних таборів, чим довело свою політичну незалежність.
Наголошуємо, що аудит Антикорупційного Бюро – перша в країні спроба здійснити комплексну правову та фінансову оцінку роботи новоствореного антикорупційного органу, що вимагає відповідного рівня експертизи, практичного досвіду та специфічних знань. Вітчизняні фахівці, які б мали досвід проведення аналогічних аудитів, наразі відсутні.
Залучення міжнародних досвідчених фахівців для проведення першого незалежного аудиту НАБУ є природною та очевидною необхідністю.
Заборона участі не громадян України у цих процесах, передбачена у проекті закону №5430, обмежує незалежність Антикорупційного Бюро і шкодить національним інтересам.
У зв’язку з цим експерти Реанімаційного пакету реформ вимагають:
– не виносити в сесійну залу та не розглядати законопроект №5430, який вже отримав негативний висновок науково-експертного управління парламенту;
– на поточному сесійному тижні розглянути кандидатури, запропоновані Комітетом ВРУ з питань запобігання корупції та делегувати члена комісії з аудиту НАБУ від Парламенту;
– врахувати рекомендацію Комітету ВРУ з питань запобігання корупції та невідкладно призначити кандидатуру до складу комісії з аудиту НАБУ від Уряду;
– не зволікати з делегуванням третього члена комісії з аудиту.