Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > РПР вимагає невідкладно видати атестат КСЗІ для повноцінного старту системи е-декларування та притягнути до відповідальності осіб, причетних до зриву запуску

РПР вимагає невідкладно видати атестат КСЗІ для повноцінного старту системи е-декларування та притягнути до відповідальності осіб, причетних до зриву запуску

У зв’язку із неповноцінним запуском системи електронного декларування у режимі дослідної експлуатації Реанімаційний Пакет Реформ звертає увагу Президента України, Прем’єр-міністра та Уряду, народних депутатів, членів Національного агентства з питань запобігання корупції на загрозу повної дискредитації антикорупційних зрушень, що відбулися після Революції Гідності.

Реанімаційний Пакет Реформ одностайно засуджує рішення про запуск системи електронного декларування у «тестовому» режимі, і вважає це рішення політичним, спрямованим на підрив цієї системи та нівелювання законодавчих норм щодо кримінальної та адміністративної відповідальності за декларування неправдивої інформації.

Ми також бачимо в цьому рішенні спробу обмежити діяльність Національного антикорупційного бюро, оскільки саме воно має розслідувати злочини декларування недостовірної інформації топ-посадовцями.

Звертаємо увагу, що запуск системи електронного декларування без атестату відповідності КСЗІ означає її неправомірність. Це суперечить Порядку ведення Реєстру – нормативному акту, затвердженому самим НАЗК і зареєстрованому в Мін’юсті. Дані, внесені в таку неправомірну систему, не є юридично значимими. Відповідно, це виключає застосовування відповідальності за неподання декларації або за декларування неправдивої інформації до кожного посадовця, що подасть декларацію у період до отримання системою атестату відповідності. Тобто, жоден чиновник, який приховує майно чи статки, не буде притягнутий до відповідальності. Система декларування перетворюється на дорогу іграшку, фікцію, що підриває довіру до антикорупційної реформи.

Наголошуємо: оголошені Держспецзв’язком та підтримані НАЗК підстави для відмови в наданні системі електронного декларування атестату на КСЗІ містять маніпуляції та неправдиву інформацію. Більше того, експертиза системи на предмет захисту інформації була здійснена державним підприємством, прямо підпорядкованим Державній службі спеціального зв’язку. Таким чином, підприємство-оцінювач мало прямий конфлікт інтересів, і висновки експертизи не можуть вважатися такими, що заслуговують на довіру.

Відсутні жодні технічні перешкоди для швидкого перегляду попереднього рішення Держспецзв’язку і надання атестату відповідності системи.

Нарешті, псевдо-запуск системи у неповноцінному вигляді загрожує відмовою у наданні Україні чергових траншів кредиту МВФ на суму близько 3 млрд доларів лише цього року, 1,2 млрд євро макрофінансової допомоги від Євросоюзу, 1 млрд доларів кредитних гарантій від США та 500 млн доларів від Світового банку на закупівлю імпортного газу цієї зими.. Крім того, зрив повноцінного запуску системи електронного декларування загрожує відмовою в наданні безвізового режиму з боку Євросоюзу.

Щоб відновити довіру до боротьби з корупцією в Україні, ми вимагаємо від української влади:

  1. Держспецзв’язку невідкладно видати атестат КСЗІ для системи електронного декларування;
  2. НАЗК та Держспецзв’язку забезпечити безперебійну роботу програмного забезпечення Реєстру, його належний захист від зовнішнього втручання;
  3. Притягнути до відповідальності винуватців зриву повноцінного запуску системи, а саме Голову Національного агентства з питань запобігання корупції та Голову Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації. Наголошуємо, саме на цих органах влади лежить повна відповідальність за зрив повноцінного запуску системи електронного декларування.
  4. Президенту України дотриматися свого слова і забезпечити виконання власної публічної обіцянки щодо повноцінної роботи системи декларування, а також виконання зобов’язань України перед Європейським Союзом, Міжнародним валютним фондом та іншими міжнародними партнерами щодо запуску системи електронного декларування та настання дієвого покарання за декларування неправдивої інформації.

 

ВГОРУ