16 лютого Верховна Рада схвалила одразу в першому читанні і в цілому законопроект №3755 народного депутата В.Денисенка (фракція Блоку Петра Порошенка). До законопроекту “з голосу”, без належного обговорення і без попереднього розгляду в комітеті, було внесено низку істотних змін.
Ухвалені депутатами зміни до Закону “Про запобігання корупції” руйнують систему електронного декларування публічних службовців ще до початку її роботи.
Змінами, зокрема, передбачено:
Ухвалений закон також передбачає, що декларується цінне рухоме майно, яке буде набуто лише після запровадження нової системи електронного декларування. Це означає, що з-під фінансового контролю виключено все наявне зараз в службовців цінне майно (крім нерухомості). Це дозволить в подальшому посилатися на те, що майно було отримано до початку роботи нової системи і на цій підставі уникати відповідальності за недостовірні відомості в деклараціях та незаконне збагачення. Це саме те, що й потрібно корупціонерам.
Закон скасовує обмеження щодо введення в дію нової системи декларування не раніше 1 січня 2017 року (тобто скасовує сумнозвісну “поправку Мисика”). Це позитивний крок, який, проте, абсолютно затьмарений усіма іншими змінами.
До того ж озвучені під час засідання зміни до Прикінцевих положень Закону про запобігання корупції містять суперечливі положення щодо декларування вищими посадовими особами, які не дозволять запровадити таке декларування вже в поточному році. Це суперечить зобов’язанням України перед ЄС в рамках візової лібералізації та МВФ.
Закон також не вирішує інші проблеми, пов’язані із якнайшвидшим запуском системи електронного декларування в 2016 році (які вирішував законопроект №3787).
Таким чином, закон безпідставно звужує обсяг декларування, робить систему декларування неефективною, не вирішує проблем запровадження декларування за новою формою вже в поточному році, позбавляє реальної можливості для виявлення незаконного збагачення службовців, суперечить міжнародним зобов’язанням України. Крім того, під час його розгляду було порушено Регламент Верховної Ради, оскільки зміни були внесені з голосу, без розгляду в комітеті.
У зв’язку з цим громадська платформа “Реанімаційний Пакет Реформ” закликає:
З повагою,
громадська платформа
“Реанімаційний Пакет Реформ”