Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > РПР вимагає не допустити зриву вступної кампанії 2016 року

РПР вимагає не допустити зриву вступної кампанії 2016 року

Заява

Реанімаційного пакету реформ

щодо забезпечення роботи Українського центру оцінювання якості освіти та  

у  неможливлення зриву вступної кампанії 2016 року

 

Зовнішнє незалежне оцінювання є однією з небагатьох успішних реформ, реалізованих в Україні протягом останніх 20 років. Це один з основних інструментів забезпечення рівного доступу до вищої освіти та подолання корупції при вступі до вищих навчальних закладів, а через це і необхідна умова забезпечення якості української освіти, що є одним з важливих національних пріоритетів України.

З 21 липня під приводом можливого несанкціонованого втручання до бази результатів ЗНО з метою фальсифікації результатів зовнішнього незалежного оцінювання декількох абітурієнтів фактично паралізовано діяльність Українського центру оцінювання якості освіти, який забезпечує проведення зовнішнього незалежного оцінювання, і зупинено технологічний процес підготовки ЗНО-2016. Зокрема, вилучені комп’ютерне обладнання і база тестових завдань, без яких підготовка до ЗНО 2016 р. неможлива. Неможливим є також аналіз результатів ЗНО 2015 р., який мав би виявити існуючи недоліки і усунути їх у наступному році. За чинним Законом України «Про вищу освіту» вступ до вищих навчальних закладів можливий лише після успішного проходження абітурієнтами зовнішнього незалежного оцінювання. Тому зрив ЗНО автоматично означає і позбавлення всіх випускників загальноосвітніх навчальних закладів конституційного права на продовження навчання у вищій школі.

Уряд відсторонив від виконання посадових обов’язків Голову УЦОЯО І. Лікарчука, який є одним з ініціаторів ЗНО і провідним фахівцем з освітнього тестування, до якого за словами керівництва МОН зауважень немає. Через ініційовану розслідуванням кампанію дискредитації ЗНО звільнилася з роботи частина працівників центру, яких немає ким замінити. Нові працівники, якщо їх вдасться знайти, не зможуть відразу почати роботу. Їм буде потрібне тривале навчання, оскільки підготовка та опрацювання результатів ЗНО, потребують унікальних знань і навичок фахівців.

Повідомлення представників ГПУ у перші дні після спецоперації, на думку багатьох фахівців та експертів, були некомпетентними, а протягом останнього місяця нової інформації про хід розслідування представники слідства взагалі не надавали. Втім, навіть якщо підозри правоохоронців підтвердяться, це буде підставою лише для покарання окремих посадових осіб, але жодним чином не зможе виправдати зрив вступної кампанії наступного року чи повернення до корупційних схем прийому, які існували до запровадження ЗНО.

Іншими загрозами вступній кампанії наступного року є морально та фізично застаріла матеріальна база, а також недостатнє фінансування УЦОЯО. Передбачений Кабінетом Міністрів України обсяг роботи центру на наступний рік має зрости майже в 3,5 рази Але заплановане у проекті державного бюджету на наступний рік фінансування центру майже не змінилося. З урахуванням інфляції воно навіть зменшилося і є суттєво нижчим за мінімальні потреби. З 2008 р. УЦОЯО не отримував фінансування на оновлення матеріальної бази, хоча значна частина техніки вже давно потребує заміни. Зокрема техніка, що використовується для роздруківки завдань, вже тричі відпрацювала свій ресурс. Сканери, потрібні для перевірки робіт, багато років тому зняті з виробництва і не підлягають ремонту через відсутність запасних частин.

Реанімаційний пакет реформ вимагає:

ВГОРУ