Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > РПР ВИМАГАЄ ВІД УРЯДУ ТА ПАРЛАМЕНТУ ВДОСКОНАЛЕННЯ ПОРЯДКУ ПРОВЕДЕННЯ КОНКУРСІВ НА ПОСАДИ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ

РПР ВИМАГАЄ ВІД УРЯДУ ТА ПАРЛАМЕНТУ ВДОСКОНАЛЕННЯ ПОРЯДКУ ПРОВЕДЕННЯ КОНКУРСІВ НА ПОСАДИ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ

1 травня 2016 року набув чинності новий Закон України «Про державну службу», яким передбачено запровадження прозорого механізму прийняття на державну службу, а також гарантування рівності доступу до посад державної служби. Саме тому експерти Реанімаційного Пакету Реформ відзначають суттєвий прогрес в реформі державної служби в України у 2016 році, попри наявну публічну критику конкурсів на окремі вищі посади.

Насамперед, відбулася формальна деполітизація державної служби та розмежування політичних та адміністративних посад, запроваджено посади державних секретарів міністерств та Державного секретаря Уряду.

На інституційному рівні закріплено обов’язковість конкурсної процедури при зайнятті посади державної служби будь-якої категорії, в тому числі й вищого корпусу. Створено відповідну Комісію та напрацьовується практика і традиція проведення конкурсів. До процесу конкурсного добору прикута увага суспільства, точаться дискусії про кандидатів та процедури їх обрання. Хоча ще зовсім недавно всі призначення на вищі посади державної служби відбувалися кулуарно в кабінетах політиків.

Однак має місце низка проблем і недоліків:

Перешкодами для  створення належної конкуренції на вищі посади державної служби також є:

Бракує прозорості і конкурсам в міністерствах та інших органах виконавчої влади.

Також залишаються актуальними спроби руйнації реформи державної служби через ймовірність ухвалення неконституційного законопроекту 4370-1, представника Президента у ВРУ, народного депутата Артура Герасимова.

Не виконується належним чином прийнята Урядом ще в червні цього року Стратегія реформування системи державного управління на 2016-2020 роки. Зокрема, не розпочата реформа міністерств та центральних органів виконавчої влади, не працюють робочі групи за напрямками реалізації Стратегії, не функціонує Координаційна Рада, яка відповідно до Стратегії, мала б стати «штабом» реформи державного управління.

У зв’язку з цим, експерти Реанімаційного Пакету Реформ закликають Кабінет Міністрів України та Верховну Раду:

  1. Підготувати разом із громадськістю новий Порядок проведення конкурсів на посади державної служби.
  2. Розпочати  реформу міністерств з метою підвищення їх інституційної спроможності.
  3. Забезпечити роботу Координаційної ради, робочих груп за напрямками реалізації Стратегії, міністерств та інших суб’єктів, відповідальних за реалізацію заходів на виконання Стратегії, чітко визначити політичне лідерство та відповідальність за цю реформу одного з членів Уряду.
  4. Забезпечити схвалення законопроекту №4526-д для уможливлення повноцінної реформи міністерств.
  5. Не допустити ухвалення неконституційного законопроекту 4370-1, який порушує цілісність виконавчої влади, підриває основи для створення професійного та політично нейтрального корпусу державної служби.

Зі свого боку Реанімаційний Пакет Реформ готовий надати експертну та іншу можливу допомогу в реалізації реформи публічної адміністрації в Україні.

ВГОРУ