Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > РПР та ЧЕСНО вітають розпорядження голови ВРУ як крок до збільшення відкритості комітетів, публікації декларацій та списків помічників народних депутатів

РПР та ЧЕСНО вітають розпорядження голови ВРУ як крок до збільшення відкритості комітетів, публікації декларацій та списків помічників народних депутатів

Експерти та громадські активісти вітають крок назустріч вимогам суспільства – розпорядження Голови Верховної Ради України Володимира Гройсмана, згідно з яким депутати зобов’язані публікувати декларації про доходи та щомісячно оприлюднювати списки всіх своїх помічників. Це чи не вперше за останні кілька років саме керівник найвищого рівня активно виконує політичні зобов’язання та вимоги громадськості не під тиском, а з власної ініціативи.

Це розпорядження, яке розроблене у співпраці команди Володимира Гройсмана та експертів Реанімаційного Пакету Реформ іактивістів руху «Чесно», є значним кроком вперед  на шляху до прозорої і підзвітної суспільству української влади. Відтепер, протокол та стенограма засідання кожного комітету Верховної Ради мають бути оприлюднені на сайті Верховної Ради впродовж 5 робочих днів з дня проведення засідання, прийняті комітетом акти – впродовж 3 робочих днів з дня підписання, а розклад засідань комітету має оприлюднюватись на 2 тижні наперед.

У той же час ми розуміємо, що навіть за умови повного виконання цього розпорядження з боку апарату Верховної Ради України та надання депутатами та керівництвом комітетів вичерпної інформації, це лише початок тривалого шляху до повної відповідності рівня відкритості роботи українського парламенту міжнародним стандартам. Для більш швидкого руху в цьому напрямку, експертами було розроблено законопроект № 1591 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення відкритості та доступу до інформації про діяльність Верховної Ради України, її комітетів та народних депутатів України», який дозволяє проведення відео- та аудіофіксації засідання комітетів, а також трансляцію засідань в он-лайн режимі в мережі Інтернеті, запроваджує практику оприлюднення звітів депутатів про роботу під час відряджень, розміщення на сайті парламенту кошторису ВРУ, протоколів та стенограм засідань Погоджувальної ради та повних текстів депутатських запитів. Також законопроект закріплює на рівні закону всі новації розпорядження Володимира Гройсмана, посилюючи їх і не даючи жодних можливостей наступному голові Верховної ради України, ким би він не був, знову зробити діяльність депутатів та комітетів більш закритою.

Також експерти наголошують напроблемі неперсонального голосуванняі вже запропонували дієвий механізм його викорінення – Проект Закону про внесеннязмін до деякихзаконодавчихактівУкраїни (щодонакладеннястягнення на народного депутата за порушеннявимогщодоособистогоголосування) під номером 1895.Дуже приємно, що і в цьому напрямку ми маємо повне розуміння та обіцянку співпраці з боку голови ВРУ та його команди.

Експерти та громадські активісти готові надати максимальну підтримку діям влади, спрямованим на втілення в Україні найкращих стандартів відкритості та прозорості взаємодії між нею та суспільством та підзвітності перед громадянами. Лише спільні зусилля, постійних рух назустріч владних інституцій та організацій громадянського суспільства зроблять реформи не лише ефективними, а й незворотними.

ВГОРУ