Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > РПР провів навчальний 5-денний семінар для представників громадянського суспільства з Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Казахстану та Киргизстану

РПР провів навчальний 5-денний семінар для представників громадянського суспільства з Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Казахстану та Киргизстану

30 учасників із Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Казахстану та Киргизстану, які впродовж п’яти днів вивчали досвід українських реформ. Така навчальна програма, організована Реанімаційним Пакетом Реформ, Центром демократії і верховенства права та Празьким центром громадянського суспільства (Prague Civil Society Centre), мала на меті ознайомити активістів, громадських діячів, журналістів та лідерів суспільної думки з країн Східної Європи, Південного Кавказу та Центральної Азії з реформотворчими процесами та суспільно-політичними трансформаціями, що відбуваються в Україні впродовж останніх трьох років.

В рамках семінару відбулося 5 тематичних днів, присвячених основним секторам реформ (антикорупція, юстиція, публічна адміністрація, децентралізація тощо). Учасники програми зустрілися з провідними представниками українського громадянського суспільства та експертного середовища.

У перший день програми директор Центру демократії та верховенства права, співголова Ради РПР Тарас Шевченко та керівник Секретаріату Артем Миргородський презентували учасникам коаліційну роботу Реанімаційного Пакету Реформ та розповіли про інституційний розвиток найбільшої в Україні громадянської платформи з часу її заснування після Революції гідності.

750_2711750_2743

В рамках антикорупційної тематики, голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін та виконавчий директор TI-Ukraine Ярослав Юрчишин в деталях розповіли учасникам семінару про новостворену архітектуру антикорупційних інституцій, введення системи електронного декларування для держслужбовців та про виклики, що стоять перед ефективним впровадженням антикорупційної політики в Україні.  Крім того, учасники відвідали офіс електронної системи публічних закупівель “Prozorro”, з яким їх ознайомив керівник департаменту державних закупівель Міністерства економічного розвитку і торгівлі Олександр Стародубцев. Не оминули також і тему наявних інструментів посилення прозорості влади, зокрема, доступ до публічних реєстрів, звітування політичних партій та їх державне фінансування, про що розповідали Антоніна Волкотруб, фінансовий аналітик Центру протидії корупції, та Денис Ковриженко, старший юридичний радник Міжнародного фонду виборчих систем IFES. Ще одним елементом антикорупційної програми семінару була екскурсія в Національне антикорупційне бюро України.

750_277918157785_1657608754264139_3034426810393594847_n

В рамках вивчення реформи публічної адміністрації Сергій Сорока, менеджер профільної експертної  групи РПР ознайомив учасників семінару із системою державного управління України, стратегічними завданнями щодо її оптимізації і особливостями взаємодії громадськості та влади у реалізації реформи.  Завдяки візиту до Центру надання адміністративних послуг учасники мали змогу побачити результати реформування адміністративних процедур для населення.

750_2818750_3042

Про перебіг судової реформи учасники довідалися від Михайла Жернакова, головного експерта профільної групи РПР і директора Фундації ДеЮре, який також є членом Громадської ради доброчесності. У продовження цієї теми, менеджер громадської кампанії “ЧЕСНО.Фільтруй суд!” Віктор Артеменко розповів про те, як громадськість може здійснювати моніторинг діяльності суддів.

Крім того, в рамках вивчення реформ у сфері юстиції, учасники познайомилися із заступником Міністра внутрішніх справ України з питань євроінтеграції Анастасією Дєєвою та з представниками нової патрульної поліції.

Як зауважила учасник семінару Олена Назарян, член складу правління опозиційної політичної партії “Громадянський контракт” (Вірменія), нові представники в реформованих силових структурах – це хороший показник того, що молоде покоління готове брати на себе відповідальність:

“Дівчата і хлопці із патрульної служби –  дуже молоді, натхненні новими реформами. Мені дуже сподобалось, що вони вирішили включитися в усі ці справи. Тому що у нас в країні дуже багато людей, які давно при владі і нікуди не йдуть, але в той же час, молодь не хоче пропонувати себе замість них. Виходить так, що ніхто не задоволений тими, хто тривалий час при владі, ніхто не робить реформи, але і молодь не дуже активна, щоб пропонувати свої послуги”, – розповіла Назарян.

750_3876DSCF6337

Реформу децентралізації учасники вивчали на прикладі Чернігівської області. Спершу відбувся візит іноземної делегації до Чернігівської ОДА, де представники місцевої влади та менеджер профільної групи РПР Іван Лукеря розповіли про децентралізацію як на державному, так і на місцевому рівнях. Щоб побачити конкретні результати реформи, учасники відвідали Парафіївську об‘єднаної територіальної громади, яка є однією із лідерів децентралізаційного процесу в регіоні.

DSCF6352DSCF6411

Окрім специфічних секторів реформ, учасники семінару обговорювали також інші важливі теми. Зокрема, Ірина Сушко, керівник організації “Європа без бар‘єрів” розповіла про те, як повпливало на реформування України виконання Плану дій із візової лібералізації та про перспективи транскордонного співробітництва громадянського суспільства. Ігор Розкладай, юрист Інститу Медіа Права (Центр демократії та верховенства права) ознайомив учасників з темою свободи слова, суспільного мовлення та функціонування медіа сфери в Україні. І, наостанок, для кращого розуміння української політичної системи, учасники відвідали Верховну Раду.

DSCF6424

Хоч не всі реформи рухаються так гладко і швидко, як хотілося б, втім головне, що є початок, впевнена Тетяна Короткевич, кандидат в президенти республіки Білорусь (2015).

“Я бачу, що вже є два плюси. Це те, що реформи закріплені в законодавчих актах і те, що робить РПР і інші ініціативи. Це перший крок. Тепер потрібно налаштувати цей механізм на те, щоб він дійсно запрацював. Це – друге. Ну і останнє, що для цього потрібно, щоб громадяни України зрозуміли, наскільки важливо цими законами користуватися і ставали сильним громадянським суспільством, яке забезпечить невідворотність цих реформ. Тому що все, що ми в рамках цієї програми почули і дізналися, це дуже позитивно”, – переконана Короткевич.

Досвід України для сусідніх держав надзвичайно важливий. Як підтвердження того, що можна вийти з-під впливу Росії і що реформи можливі у всіх пострадянських країнах.  Учасник семінару  Халід Багіров, вільний журналіст, засновник та голова “Центру розвитку законодавства” розповів, що в Азербайджані теж спостерігають за процесами в Україні.
“Реформи в Україні важливі для українського народу. Але також зовні пильно стежать за цими реформами. Нам дуже важливий успіх цих реформ. Можу сказати, що особливістю України є те, що нинішній результат ваших реформ можна вважати оптимальним. У вас різноманітна політична система, і при такому складі досягти успіху важко, але можна сказати, що українське громадянське суспільство цього досягає”, – сказав Багіров.

Представники громадянського суспільства з усіх країн переконані: такі семінари необхідні, щоби про українські реформи дізнавалися в якомога більшій кількості держав.  Галим Агелеуов – засновник і президент фонду “Свобода” (Казахстан) наголосив, що в чималій кількості напрямків Україна пішла вперед..

“Навчання дуже корисне, тому що країни на різних етапах розвитку. І дуже багато корисного було в Україні. Є деякі моменти, де ми випереджаємо. Але в більшості, де авторитарний режим у нас стримує розвиток, а Україна пішла вперед и нам дуже цікаво. Особливо, що стосується місцевого управління і закону про ЗМІ, розвиток медіа. Тому що в нас у цих сферах більше контролю, бажання контролювати суспільство”, – поділився Агелеулов.

Окрім українських реформ, надихнула учасників і структура коаліції РПР. Такі об’єднання створюватимуть і у себе вдома, каже  Рита Карасартова, директор “Інститутут громадського аналізу” і координатор “Громадської ради з контролю за судовою реформою” (Киргизстан).

“Мені сподобався механізм, як був сформований РПР. І ми, будучи ще тут, у Києві, почали накреслювати що ми будемо робити. Вже навіть клич у Facebook кинули, що мовляв, давайте почнемо працювати. Ми робитимемо щось схоже, будемо за інтересами збирати громадських активістів, експертів, включати туди інститути державного управління. Тому що ми почали розуміти, що вікно можливостей може відчинитися в будь-який момент, і це нам дуже сподобалось”.

В свою чергу, для Реанімаційного Пакету Реформ цей навчальний семінар став міжнародною програмою, в рамках якої експерти РПР мали можливість обмінюватися  досвідом із колегами з країн, де процес комплексного реформування ще не розпочався, та обговорювати перспективи демократичних трансформацій у Східній Європі, Південному Кавказі та Центральній Азії.

ВГОРУ