Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Інфографіки > РПР презентував Громадський порядок денний для Парламенту

РПР презентував Громадський порядок денний для Парламенту

Позначки:

Народні депутати України під час 10-ї сесії Верховної Ради мають ухвалити низку законопроектів, які прискорять деполітизацію СБУ, підсилять реформу децентралізації та розблокують продаж земель сільськогосподарського призначення. Про це та інше 5 лютого йшлося під час прес-брифінгу “Громадський порядок денний для Парламенту”, який організував Реанімаційний Пакет Реформ.

Законопроекти, запропоновані експертами, стосувалися п’яти напрямків: національна безпека, верховенство права, публічне управління, економіка і сталий розвиток, гуманітарний розвиток.

ІНФОГРАФІКА “НАЦІОНАЛЬНА БЕЗПЕКА, ПУБЛІЧНЕ УПРАВЛІННЯ, ВЕРХОВЕНСТВО ПРАВА” – PDF

У сфері національної безпеки експерти РПР адвокатують 2 головні законопроекти. Перший – Проект закону про парламентський контроль за діяльністю спеціальних служб та правоохоронних органів. Другий – Проект закону щодо реформи СБУ. Про це повідомив Віктор Плахута, експерт групи Національна безпека РПР, консультант Комітету ВРУ з питань національної безпеки і оборони.

“Законопроект щодо парламентського контролю вже зареєстрований у Верховній Раді. Він був розроблений за участі фахових українських та іноземних експертів”, – сказав Плахута. Він додав, що зараз законодавство у сфері контролю за силовими структурами недосконале.

Другий пріоритетний законопроект – щодо реформи СБУ – ще не зареєстрований у Парламенті. Але перебуває на фінальній стадії обговорення. Він передбачає деполітизацію СБУ та запровадження реального парламентського контролю за спецслужбою.

Олександр Лємєнов, засновник StateWatch та головний експерт групи Антикорупційна реформа РПР, також звернув увагу на необхідність реформи СБУ.

“Законопроект щодо реформи Служби безпеки України має бути розроблений прозоро. Зараз він передається від Адміністрації президента до СБУ та назад”, – повідомив він. Саме тому експертна спільнота поки не може долучитися до розробки проекту закону.

Серед важливих положень, які треба передбачити в законопроекті: СБУ має втратити функцію досудового розслідування, а сам штат спецслужби слід значно скоротити.

Денис Ковриженко, експерт групи Реформа виборчого законодавства РПР та старший радник з юридичних питань Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), розповів про виборчу реформу в Україні. Повністю вона ще не реалізована, і майбутні президентські вибори можуть послабити її впровадження.

За словами експерта, широке розповсюдження практики підкупу виборців обумовлене відсутністю належних санкцій за це у Кримінальному кодексі.

“Проект Закону №8270, який підтримує  експертна спільнота, спрямований на усунення прогалин у Кримінальному кодексі у сфері покарань за підкуп виборців”, – говорить Ковриженко. Найбільш вдалий проміжок часу для реформування виборчого законодавства – період між цьогорічними президентськими та парламентськими виборами.

Щодо реформи децентралізації, то вона досягла свого апогею. Залишилося кілька кроків, щоб місцеві вибори 2020 року відбулися за новим законодавством. Про це повідомив Анатолій Ткачук, директор з питань науки та розвитку Інституту громадянського суспільства та член Ради РПР. Центральна виборча комісія вже отримала 70 подань щодо створення нових ОТГ. Зараз необхідно завершити створення ОТГ на території всієї України.

Для повного проведення реформи децентралізації Парламент має внести зміни у закони “Про регулювання містобудівної діяльності” та “Про службу в органах місцевого самоврядування”. “Інакше житлова забудова буде здійснюватися без створення соціальної інфраструктури, а питання кадрового складу та заробітної платні в органах місцевого самоврядування залишиться неврегульованим”, – резюмував Ткачук.

ІНФОГРАФІКА “ЕКОНОМІКА І СТАЛИЙ РОЗВИТОК, ГУМАНІТАРНИЙ РОЗВИТОК” – PDF

Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії та член Ради РПР, сфокусував увагу на порядок денний Верховної Ради цього пленарного тижня. Адже народні депутати розглядатимуть Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо консолідації функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг №2413а.

“Без прийняття законопроекту №2413а Україна може не отримати черговий транш від Міжнародного валютного фонду”, – зауважив Вишлінський.

Експерт також закликав Парламент ухвалити Проект Закону про страхування №1797-1, адже чинний закон було затверджено ще у 1996 році. Наразі він не відповідає актуальним міжнародним зобов’язанням України після її приєднання до Світової організації торгівлі та підписання Угоди про асоціацією з Євросоюзом.  

Крім цього, Вишлінський зазначив, що Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо здешевлення електричної енергії №8626 передбачає зменшення акцизу на електроенергію. Для споживачів це означає зниження ціни на неї.

Щодо земельного мораторію, Вишлінський додав: ухвалення Верховною Радою Проекту Закону про обіг землі в Україні скасує тимчасовий мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення, який діє в нашій країні вже 18 років.

Захід відбувся в рамках програми з інституційної розбудови Центру демократії та верховенства права, що здійснюється за фінансової підтримки Швеції.

ВГОРУ