Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Без категорії > Розпочато експертну роботу з опрацювання моделі Всеукраїнського громадського бюджету

Розпочато експертну роботу з опрацювання моделі Всеукраїнського громадського бюджету

11 вересня  2018 року на зустрічі з коаліцією громадських організацій Реанімаційний Пакет Реформ Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман підтримав ідею запровадження Всеукраїнського громадського бюджету (далі – ВГБ). 23 листопада Верховна рада України прийняла Закон України “Про державний бюджет на 2019”, яким затвердила рішення про виділення 500 млн грн на фінансування проектів-переможців ВГБ (ст.27).

Ще у 2017 року група “Е-демократії” РПР, яка переросла в Коаліцію з розвитку е-демократії, адвокатувала запровадження бюджету участі на національному рівні, а 8 листопада 2017 року Кабінет Міністрів закріпив це у плані заходів з розвитку е-демократії до 2020 року (розпорядження №797). Також у 2018 році ініціативні групи зверталися до Уряду з пропозиціями щодо запровадження ВГБ.

На місцевому рівні в Україні вже понад 3 роки відбувається бум з розвитку громадських бюджетів (ГБ), участь в якому вже бере понад 1 млн громадян. Громадські бюджети  запроваджено у Києві та всіх обласних центрах, у понад 150 містах, 50 ОТГ, також є успішний експеримент на рівні області.

Всеукраїнський громадський бюджет – це унікальна можливість залучення громадян до участі в державній політиці шляхом використанням інструментів е-демократії. Зокрема, планується запровадження е-голосування для відбору проектів ВГБ.

Реалізація ВГБ потребує ретельного фахового напрацювання моделі та механізмів впровадження. Для цього РПР та група Е-демократія ініціювали створення експертної робочої групи з розробки ВГБ. Третього грудня відбулася перша робоча зустріч експертів за участю представників РПР, АМУ, Коаліції е-демократії, Київської громадської платформи, Мінфіну, Мінрегіону, Держагентства з питань електронного урядування України, КМДА.

За результатами обговорення було вирішено:

Довідково. Сьогодні у Світі громадський бюджет на національному рівні запроваджено щонайменше у 5 країнах. Однак у Європі національний ГБ існує лише в Португалії. Тож Україна може стати першою країною Східної Європи, у якій запровадили бюджет участі на рівні всієї країни.

 

ВГОРУ