Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Аналітика > Рекомендації ООН щодо захисту постраждалих від конфлікту майже не виконуються державою, – звіт

Рекомендації ООН щодо захисту постраждалих від конфлікту майже не виконуються державою, – звіт

Позначки:

Рекомендації від країн-учасниць ООН щодо захисту постраждалих у конфлікті майже не виконуються державою. Їх Україна отримала ще у 2017 році від робочої групи Ради ООН з прав людини. Ідеться про 190 рекомендацій. Частина з них стосуються захисту прав людей, постраждалих через війну та окупацію.

Про це повідомили експерти Коаліції громадських організацій, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих від збройного конфлікту під час презентації альтернативного звіту про те, як Україна реалізує запропоновані напрацювання ООН.

За словами Альони Луньової, менеджерки з адвокації Центру прав людини ZMINA, один з важливих блоків рекомендацій стосується саме захисту прав мешканців окупованих територій.

Попри певний прогрес залишається чимало проблем у повноцінному доступі жителів окупованих територій до адміністративних послуг. Безперечно, можна вітати обладнання на КПВВ “Чонгар” центру надання адміністративних послуг. Водночас будь-який найсучасніший ЦНАП не зможе вирішити те, що досі відсутня адміністративна процедура визнання фактів народження та смерті, які сталися на окупованих територіях“, – зазначила Луньова.

Серед озвучених правозахисниками під час презентації звіту проблем, серед іншого, доступ жителів окупованих територій до адміністративних послуг, відсутність системних заходів для обліку та пошуку жертв насильницьких зникнень у Криму і постійна постійна підтримка їхніх сімей, обмеження жителів тимчасово окупованих територій в можливості отримувати пенсії, відсутні єдині реєстри як постраждалих осіб, так і реєстри зруйнованого майна.

Наразі Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій є центральним органом, який має впроваджувати політику в цій сфері й долати негативні наслідки конфлікту.

Як зазначила Олександра Дворецька, співзасновниця БФ “Восток-SOS”, міністерство отримало в березні 2020 році суттєве посилення: його очолив віцепрем’єр-міністр, що мало вивести тему реінтеграції на новий рівень. Крім того, зростало й фінансування цього міністерства. Хоча структура міністерства за останні п’ять років динамічно змінювалася, зазначає експертка, незмінним залишається його слабке представлення в регіонах – наразі структурні підрозділи є тільки в Донецькій, Луганській, Херсонській областях.

“У середньому в регіонах присутні два-три співробітники міністерства, що критично мало для отримання адекватної інформації з регіонів, які наближені до тимчасово окупованих територій”, – зазначила Дворецька.

Альтернативний звіт про те, як Україна реалізує рекомендації від країн-учасниць ООН щодо захисту постраждалих у конфлікті, можна переглянути українською та англійською мовами.

Відео з презентації звіту можна переглянути за посиланням.

Оригінал публікації на сайті Восток-SOS

ВГОРУ