Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Реформування податків на землю та нерухоме майно зменшить корупцію та зловживання, – експерти РПР

Реформування податків на землю та нерухоме майно зменшить корупцію та зловживання, – експерти РПР

Реформування податків на землю та нерухоме майно з застосуванням кращих світових практик в контексті ліберальної та фіскально-відповідальної податкової реформи зменшить корупцію та зловживання, а також сприятиме економічному зростанню і структурній перебудові економіки. Такого висновку дійшли експерти Реанімаційного Пакету Реформ під час обговорення необхідних змін у системі оподаткування.

На зустрічі презентували дослідження експертів РПР – “Визначення проблематики податку на майно в Україні”. Також учасники дискусії визначили ключові недоліки поточної моделі та надали рекомендації щодо його модифікації.

Зокрема, співавтор дослідження Володимир Дубровський, старший економіст CASE Ukraine, зазначив, що за економічною теорією, підтвердженою дослідженнями ОЕСР, саме регулярні податки на майно є найменш шкідливими для економічного зростання. Тому одним із шляхів прискорення зростання є «фіскальний маневр». Це – заміщення прямих податків, найбільш шкідливих для зростання, податками на майно. Насамперед, йдеться про збільшення надходжень від оподаткування майна в 3-4 рази як компенсації можливих втрат бюджету при переході від податку на прибуток до оподаткування виведеного капіталу; подальшого зниження ЕСВ аж до скасування, і зменшення ПДФО до 10%. Але, зважаючи на недоліки чинних податків на землю та нерухоме майно, таке збільшення вимагає переходу на нову модель оподаткування, побудовану з урахуванням найкращих (з точки зору умов України) світових практик, та інноваційних ідей авторів.

Зі свого боку, ще один автор дослідження, податковий економіст В`ячеслав Черкашин назвав ключові переваги податків на майно, у порівнянні з прямими податками:

Також В`ячеслав Черкашин наголосив, що реалізація нової моделі не можлива без отримання та синхронізації даних Мін`юсту, Геокадастру, податкової та місцевих органів влади. Це питання досі залишається відкритим.

За результатами проведеного дослідження, експерти дійшли висновку, що підвищення бюджетних надходжень від податку на майно, заради заміщення інших джерел в умовах України має, загалом, більше переваг, ніж недоліків, і є перспективним способом реформування податкової системи, заради створення кращого ділового клімату та прискорення таким чином економічного зростання.

Учасники дискусії підтримали висновки та рекомендації авторів дослідження та домовились про подальшу спільну роботу над концепцією реформування цього податку.

Крім того, на зустрічі експерти обговорили питання перехідного періоду, компонентів нової моделі, можливих та наявних недоліків адміністрування, прогалин у реєстрах, необхідності отримання та синхронізації даних, створення зовнішнього дата центру та інші питання. І підготували пропозиції експертів РПР щодо реформи податку на майно.

В обговоренні взяли участь експерти з податкової та митної політики, представники офісу економічного аналізу при Верховній Раді, групи Стратегічних радників прем‘єра, Національний інститут стратегічних досліджень, Палати податкових консультантів та представники бізнес асоціацій.

Довідково:
“Визначення проблематики податку на майно в Україні” – це дослідження щодо проблематики податку на майно. Автори дослідження:

ВГОРУ