Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Реформування органів безпеки України. Досвід Чехії

Реформування органів безпеки України. Досвід Чехії

30 жовтня відбувся круглий стіл на тему “Реформування органів безпеки,цивільний та парламентський контроль” в Українському Кризовому Центрі.

Обговорення пройшло за участі Івана Почуха, Надзвичайного і Повноважного посла Чеської Республіки в Україні, колишніх представників Безпекової інформаційної служби Чехословаччини Іржі Новотний (екс-голова Безпекової інформаційної служби (контррозвідки) Чехословаччини), Зденека Водслоня (колишній державний службовець МВС Чеської республіки), представників українського експертного середовища (Андрій Гнідець, експерт РПР, Денис Васильєв, експерт РПР, Юрій Чижмар, експерт РПР, Микола Сунгуровський, директор військових програм Центру Розумкова) та представників Центрального управління Служби безпеки України  Сергія Шехненко та Богдана Сокрут.

Іван Почух, Надзвичайний і Повноважний посол Чеської Республіки в Україні, відкриваючи захід, зазначив, що реформа сектору безпеки України, на його думку, має відбуватися у двох напрямках. По-перше, у фокусі змін постійно мають бути інтереси широкого загалу, а не окремих політичних фігур. По-друге, реформа має бути послідовною. “Послідовність реформи можливо забезпечити лише за умови чіткого усвідомлення того, які потрібні органи, для виконання яких саме функцій. Це не простий шлях. Але Україна на цьому шляху не одна. Ви маєте політичну й макрофінансову підтримку з боку Європейського Союзу” – підкреслив Іван Почух.

Колишні представники Безпекової інформаційної служби Чехословаччини в ході круглого столу поділилися досвідом реформування згаданої структури у своїй країні. Зміни там відбулися за три роки, при чому у період політичних трансформацій. Переформатування відбувалось шляхом розділення тодішньої служби безпеки на структуру, яка власне мала сконцентруватися на контррозвідці, й міністерство внутрішніх справ. Структура служби суттєво змінилася, в т.ч. територіально: кількість відділень суттєво скоротили.

Представники Центрального управління Служби безпеки України Сергій Шехненко та Богдан
Сокрут наголосили, що реформа органів безпеки в Україні відбувається швидкими темпами, вже створено Концепцію реформування, яка відповідає всім стратегічним документам країни, зараз йде погодження та обговорення документу.

Представники експертного середовища зі свого боку зазначили, що наразі в Україні немає єдиної позиції щодо шляху реформування системи органів безпеки. “Концепція реформування розроблялася й за часів Президента Ющенка, й Януковича. Але руху, по суті, як не було, так і не має… Також в ході реформи необхідно визначитися в таких питаннях як підслідність справ позбавлення органів безпеки невластивих для них функцій, запровадити контроль над діяльністю цих структур із боку парламенту та громадькості, а також необхідно захистити службу Безпеки від політичного впливу. Має з’явитися нова редакція Закону про службу безпеки. Існуючий Закон надто рамковий. Але ми маємо визначитися: яку модель роботи служби безпеки ми обираємо?”

Зі свого боку, чеські експерти зголосилися долучитися до роботи й допомогти українській стороні у випрацювані бачення реформи. “В ході реформи органів безпеки Чехословаччини ми допустили багато помилок. І неодноразово потрапляли у глухі кути. Ми готові поділитися з українськими колегами своїм досвідом”, – резюмував Іржі Новотний.

У ході дискусії сторони домовились про подальшу співпрацю в питаннях реформування органів безпеки та про окремі зустрічі для детального обговорення пропозицій.

ВГОРУ