Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Реформа місцевих адміністрацій під загрозою

Реформа місцевих адміністрацій під загрозою

15 листопада Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування розглянув законопроєкт щодо реформи місцевих державних адміністрацій (МДА). Засідання відбулось позачергово і несподівано щодо законопроєкту, який уже два рази розглядали і затверджували до 2-ого читання.

Що це за законопроєкт? 

Законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та деяких інших законодавчих актів України щодо реформування територіальної організації виконавчої влади в Україні» №4298 зареєстрували ще рік тому. З тих пір його прийняли у першому читанні та підготували до другого, до речі в досить прозорий та інклюзивний спосіб. Текст був готовий до другого читання 18 листопада. Однак головний Комітет запропонував третю редакцію законопроєкту, і Верховна Рада була вимушена перенести його розгляд.

Які зміни вніс Комітет? 

На думку експертів ЦППР, нова редакція скасовує прогресивні новели в організації роботи МДА, які прийняли в першому читанні та доопрацювали влітку. Тепер за текстом законопроєкту:

Кандидатури на голів МДА добираються без конкурсних відборів

У 2015 році, завдяки Закону «Про державну службу», голів МДА почали призначати через конкурси. Нарешті закінчились «призначення згори», а доступ до посад і відбір стали відкритими й прозорими. Проте вже восени 2017 року цю ініціативу згорнули Законом №7126 «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань проходження державної служби». Призначення голів МДА знову перейшли в кулуари Адміністрації Президента. Змінений Закон «Про місцеві державні адміністрації» міг би повернути конкурсні відбори та врешті відійти від неконституційної «президентської вертикалі».

Голови МДА та їх заступники не є державними службовцями

Ці посадовці обіймають керівні посади та мають володіти визначеним правовим статусом. Проте зараз вони вважаються звичайними працівниками адміністрацій. Така практика також з’явилась у 2017 році через Закон №7126.

Голова правління ЦППР Ігор Коліушко так прокоментував тоді ці події: «Фактично, Адміністрація [ред: тепер – Офіс] Президента отримує для себе безплатну армію агітаторів на час виборчої кампанії. Навіщо їм тратити гроші і зусилля на створення обкомів чи райкомів партії, добирати туди людей, платити їм зарплату, коли можна влаштувати штаб просто в державних приміщеннях і посадити агітаторів на посаду голів адміністрацій?». Якщо Закон «Про місцеві державні адміністрації» не відредагують згідно рекомендацій експертів, президенти й далі зможуть використовувати голів МДА як керівників своїх виборчих штабів.

Порівняльна таблиця проєкту Закону за посиланням

Джерело: Центр політико-правових реформ

ВГОРУ