Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Реформа екологічного контролю та управління відходами: депутати назвали “зелені” пріоритети Ради

Реформа екологічного контролю та управління відходами: депутати назвали “зелені” пріоритети Ради

Громадські експерти презентували народним депутатам ключові пріоритети у сфері охорони довкілля. 

Фото РПР

Щоб зберегти довкілля і покращити екологічну ситуацію в Україні, слід імплементувати горизонтальні (посилити екологічний контроль та відповідальність за порушення природоохоронних норм) та секторальні реформи (налагодити ефективну переробку відходів, вдосконалити лісоохоронне законодавство тощо). На цьому наголосили експерти ГО “Екологія-Право-Людина” під час зустрічі з народними депутатами 24 вересня.

Горизонтальні зміни

Екологічна свідомість 

76% опитаних вважають, що стан довкілля у певній мірі впливає на життя та здоров’я людей, при цьому більше 43% респондентів визнали, що спалюють суху рослинність, чим відповідно забруднюють атмосферу.

Екологічний контроль 

Однією з причин високого рівня забруднення є недієвість екологічного контролю, який не дозволяє належним чином виявити порушення та винних осіб і притягнути їх до відповідальності.

Фото РПР

Екологічний моніторинг 

На сьогодні практично відсутні дані про стан елементів довкілля, про обсяги та джерела забруднення водних об’єктів, атмосферного повітря, ґрунтів.

Прозорість та підзвітність органів влади 

В Україні не гарантовані належним чином права людини на доступ до екологічної інформації, на участь на участі в ухваленні рішень щодо довкілля. 

Фото РПР

Секторальні зміни

Управління відходами 

Україна займає останнє місце серед європейських країн з управління відходами. У 2017 році в Україні утворилося 9,91 млн. т. побутових відходів, з них 9,25 млн. т. захоронено на сміттєзвалищах, що складає 93,3 % від загальної кількості утворених відходів. 

Охорона дикої природи 

До 2020 року, відповідно до Державної стратегії регіонального розвитку, необхідно підвищити показник заповідності із 7 до 15 %, але темпи заповідання вкрай низькі через тривалу процедуру погодження землекористувачів. 

Зміна клімату 

Нині в Україні відсутня єдина узгоджена політика з питань зміни клімату, а кліматичні заходи фактично не фінансуються з державного бюджету. 

Лісове господарство 

В Україні відсутня стратегія розвитку лісової галузі, лісове законодавство досі не узгоджене із земельним, природоохоронним, а більшість лісогосподарських норм та правил є застарілими.

Першим пріоритетом комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування є реформа екологічного контролю, запевнив голова комітету, народний депутат від “Слуги народу” Олег Бондаренко. За його словами, Кабінет Міністрів має прийняти постанову про скасування ліквідації Державної екологічної інспекції. 

Фото РПР

Другий пріоритет – вирішення проблеми з управлінням відходами. Найближчим часом маємо намір подати на розгляд пакет законопроектів у цьому напрямку. Сподіваємося ухвалити його до кінця року, – каже Бондаренко, додавши, що також готується законопроект про легалізацію видобутку бурштину.

Лакмусом ефективної співпраці влади з громадськістю буде ухвалення законопроекту про державний екологічний контроль, вважає заступник голови комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування, нардеп від “Слуги народу” Олександр Маріковський.

Фото РПР

Ми залучаємо найкращі громадські організації, які реально готові долучитися до розробки якісних законопроектів, – додав він. 

Детальніше із пропозиціями експертів до Верховної Ради в екологічному напрямку можна ознайомитися у “Програмі дій у сфері охорони довкілля для парламенту”.

Захід відбувся в рамках програми з інституційної розбудови Центру демократії та верховенства права, що здійснюється за фінансової підтримки Швеції.

ВГОРУ