Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Референдум про скасування мораторію на продаж землі порушує право власності, – експерти

Референдум про скасування мораторію на продаж землі порушує право власності, – експерти

Позначки:

В Україні неможливо провести референдум щодо продовження чи скасування мораторію на продаж сільськогосподарських земель, адже зараз відсутній закон “Про всеукраїнський референдум”. Та навіть якби закон і був – є значні сумніви, чи доцільно таке питання виносити на референдум. Про це на дискусії 24 жовтня “Референдум щодо земельної реформи: можливо? Доцільно?” розповіли громадські експерти.

Закон “Про всеукраїнський референдум” часів президентства Віктора Януковича скасували як неконституційний у 2018 році. Проте парламентська більшість поки не зареєструвала власний законопроект.

“На референдум недоцільно виносити будь-які питання, що не передбачають чіткої відповіді “так” чи “ні”. А проведення консультативних референдумів не має практичного сенсу”, – говорить співголова Коаліції РПР Юлія Кириченко

Фото: Дмитро Перевозний

Чому провести референдум неможливо? Основна проблема  не у високій вартості чи відсутності відповідного закону, основний запобіжник –  не можна виносити питання про обмеження права власності. 

Ми не можемо щоразу виносити на референдум всі суперечливі питання. Для цього існують такі представницькі інститути, як Парламент. Тим паче питання скасування мораторію на продаж землі є виключною компетенцією Верховної Ради”, – наголошує експерт з конституційного права Богдан Бондаренко.

Фото: Дмитро Перевозний

За словами проектного менеджера EasyBusiness Дмитра Ливча, 7 млн українців не мають права розпоряджатися своєю землею, тому виносити питання мораторію на референдум влада не повинна. Якщо іноземцям заборонять купувати землю, то ціна на неї при відкритті ринку буде нижчою.

Фото: Дмитро Перевозний

Питання допуску на ринок землі іноземців можливо і необхідно винести на всеукраїнський референдум, вважає заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради Михайло Соколов.

Наразі питання стоїть не про зняття мораторію, а про те, якою буде модель ринку землі. Є два ключових моменти – участь іноземців та концентрація землі в одних руках. Останнє опитування показало, що 80% українців проти допуску іноземців і, якщо ми говоримо про допуск на ринок олігархів, то цифри приблизно такі ж. Разом з тим, законопроекти, які вносить влада, є прямо протилежними очікуванням суспільства. То цілком логічно було б винести питання допуску іноземців на ринок землі в Україні на референдум“, – говорить Соколов.

Фото: Дмитро Перевозний

Нагадаємо, що у 2018 році Європейський суд з прав людини визнав мораторій на продаж земель в Україні таким, що порушує права людини.

Дискусію організовано Громадською коаліцією за скасування мораторію разом з Коаліцією Реанімаційний Пакет Реформ 24 жовтня та проведено  в рамках програми з інституційної розбудови Центру демократії та верховенства права, що здійснюється за фінансової підтримки Швеції.

ВГОРУ