Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Реанімаційний Пакет Реформ закликає парламент не підтримувати амністію активів, отриманих корупційним шляхом

Реанімаційний Пакет Реформ закликає парламент не підтримувати амністію активів, отриманих корупційним шляхом

10 квітня депутати фракції Блок Петра Порошенка Андрій Шинькович та Геннадій Чекіта зареєструвати законопроекти 8257 та 8258, які фактично дозволяють будь-якій особі легалізувати усе майно та кошти без пояснення законності джерел їхнього походження. Проектами цих нормативно-правових актів пропонується, щоб суб’єктами так званого «нульового декларування» міг стати кожен громадянин України. Окрім цього, міститься положення, що декларанти не будуть пояснювати джерела походження такого майна і активів, сплачуючи своєрідний «податок» розміром 2,5% від їхньої вартості.

Прийняття цих законопроектів унеможливить притягнення до відповідальності посадовців за незаконне збагачення. З квітня 2015 року в Україні діє нова редакція статті 368-2 Кримінального кодексу, яка дозволяє притягнути до відповідальності посадовця, що набув у власність майно, законність набуття якого він не може підтвердити. Редакція цієї статті була змінена відповідно до положень статті 20 Конвенції ООН проти корупції, яка для України набрала чинності 1 січня 2010 року.

Таким чином, відповідно до норми зазначеної статті Кримінального кодексу, будь-який посадовець, який набув у власність майно та доходи у значному розмірі і законність їхнього походження не підтверджена доказами, може бути притягнутий до кримінальної відповідальності.

Прийняття законопроектів означатиме, що навіть такий представник органів публічної влади, який набув майно та доходи, отримані в результаті систематичного вчинення ним тяжких корупційних злочинів, може – у разі явної і доведеної незаконності походження таких активів – одноразово зазначити їх у «нульовій декларації», яка не оприлюднюється, сплатити незначну суму так званого «податку» і уникнути кримінальної відповідальності за незаконне збагачення.

Варто згадати, що кількома місяцями раніше двоє згаданих депутатів були серед авторів законопроекту, який нівелював кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, але тоді після широкого публічного розголосу законопроект відкликали. Андрій Шинькович та Геннадій Чекіта – також підписанти Конституційного подання щодо визнання неконституційною статті Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність за незаконне збагачення. Це подання очікує на розгляд Конституційним Судом.

Запропоновані народними депутатами норми ставлять під загрозу усі провадження щодо незаконного збагачення, які наразі розслідуються правоохоронцями. Зокрема, лише детективи НАБУ розслідують 44 таких кримінальних провадження.

Враховуючи вищезазначене, експерти коаліції громадських організацій Реанімаційний Пакет Реформ закликають авторів відкликати законопроект, а депутатів Верховної Ради України – не підтримувати законодавчі зміни, які легалізують майно та кошти, здобуті посадовцями шляхом корупційних зловживань.

ВГОРУ