Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Реанімаційний Пакет Реформ закликає МОН і Мін’юст не зривати реформу правничої освіти

Реанімаційний Пакет Реформ закликає МОН і Мін’юст не зривати реформу правничої освіти

Один із перших кроків реформи юридичної освіти, забезпечення її якості і подолання корупції у цій сфері – запровадження зовнішнього незалежного оцінювання при вступі до правничої магістратури. Минулорічний пілотний проект на базі дев’яти провідних юридичних вишів показав правильність цього кроку.

У цьому році цей досвід мав бути поширений на всі вищі навчальні заклади, які готують правників. Для цього відповідною робочою групою підготовлено проекти всіх необхідних документів.

Проте 25 квітня Міністерством освіти і науки України, всупереч  позиції робочої групи міністерства, були внесені зміни до наказу МОН, відповідно до яких ЗНО не поширюється на відомчі виші системи МВС, СБУ, Міноборони, Служби зовнішньої розвідки. В той же день відповідні зміни були схвалені Міністерством юстиції України.

Це означає, що відомчі виші й надалі зможуть використовувати корупційні схеми продукування дипломованих спеціалістів без необхідних знань. Адже ЗНО як система контролю якості юридичної освіти не поширюватиметься на випускників таких вишів. І такі особи в майбутньому зможуть стати адвокатами, прокурорами, суддями та вершити правосуддя.

На початку цього року були спроби віднести до вищої юридичної освіти спеціальність «правоохоронна діяльність», яка немає нічого спільного з юриспруденцією. На щастя, ці спроби не мали успіху. Якби вони були успішними, оперативні працівники спецслужб, міліціонери, даїшники отримали б можливість стати суддями.

Виведення із загальної системи юридичної освіти і контролю за її якістю юридичної підготовки, яку здійснюють відомчі виші, може мати не менш згубні наслідки для всієї правової системи. Напівреформи у цій сфері дорівнюють відсутності реформ. Крім того, зазначені положення наказу МОН є явно дискримінаційними, а відтак суперечать закону і ст. 24 Конституції України.

У зв’язку з цим Реанімаційний Пакет Реформ закликає Міністерство освіти та науки і Міністерство юстиції України забезпечити однакові умови вступу за результатами ЗНО на правничу магістратуру в усі виші, які готують юристів, і не робити винятки для відомчих ВНЗ, або ж взагалі позбавити ці відомчі виші права готувати правників.

ВГОРУ