Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Районні ради в їхньому чинному вигляді непотрібні, — експерти

Районні ради в їхньому чинному вигляді непотрібні, — експерти

Існування районних рад у їхньому чинному вигляді є недоцільним і може загрожувати реформі децентралізації. Про це говорили спікери дискусії «Врятувати децентралізацію: укрупнення районів та місцеві вибори 2020» 30 червня.

«По-перше, райони мають бути укрупнені з погляду зручності й ефективності організації виконавчої влади. В усіх 490 районах давно немає ні податкових, ні поліції тощо — усі пішли через укрупнення. Але оскільки це відбувалося з відомчої ініціативи, то це відбувалося хаотично», — каже Ігор Коліушко, голова правління Центру політико-правових реформ.

Друге завдання — захист місцевого самоврядування в громадах.

«Для захисту місцевого самоврядування в громадах районний рівень треба віддалити від громад. Якщо в районі сьогодні є одна-дві громади, вони неминуче будуть конфліктувати з районними державними адміністраціями, тому що вони не можуть поділити територію», — переконує експерт.

Іншим важливим питанням є проведення місцевих виборів.

«На цих виборах треба знайти спосіб, як не оголошувати вибори районних рад, адже для них наразі немає повноважень, важко зрозуміти їхню роль і місце. І єдиний спосіб знайти правове обгрунтування не оголошувати вибори райрад — це змінити районний рівень. У зв’язку з тим, що ми не встигаємо організувати нові райони до виборів, їх можна пролонгувати на півроку-рік, а за той час внести зміни в Конституцію», — говорить Коліушко.

Ще одним важливим аспектом є переділ майна між районами та громадами.

«Сьогодні на балансі 490 районних рад є багато спільного майна місцевого самоврядування територіальних громад. Найкращий спосіб — ліквідувати ці райони, а новим, укрупненим районам, більшість майна буде непотрібним і воно має залишитися в громадах. Й останнє — це адміністративно-територіальний устрій. Якщо він правильно організований, він завжди стимулює розвиток і політичної системи, і культурних заходів, і зрештою інвестиційний, економічний розвиток», — підсумовує голова правління ЦППР.

Через несвоєчасність ухвалення рішень почалася хвиля спротиву щодо нових районів, вважає Анатолій Ткачук, директор із науки та розвитку Інституту громадянського суспільства.

«Робота спізнилася на півроку. Якби у вересні влада змогла затвердити райони — це було б спокійніше, бо не почалася б виборча кампанія. Сьогодні вона вже стартувала, і використовуються будь-які інформаційні приводи, які дають змогу бути присутнім на мітингах, на телебаченні. Тому треба враховувати, що основна хвиля спротиву не тому, що хтось захищає місцеве самоврядування, а тому, що хтось на ньому піариться», — наголошує Ткачук.

Він додав, що наступні місцеві вибори мають відбутися на новій адміністративно-територіальній основі.

«Мені прикро бачити сьогодні, що ті, хто у свій час погодили Концепцію реформи місцевого самоврядування (яка передбачає утворення великих районів, районні ради та адміністрації), сьогодні кричать, що це знищує реформу. Це не реформу знищує, а амбіції окремих людей, які хочуть частково бути в новій системі, а частково — залишатися в старій, і бути першими серед рівних. Так не буває», — резюмує експерт.

Законопроект № 3614 про внесення змін до Бюджетного кодексу, який мають розглянути найближчим часом у Парламенті, фактично повністю забирає повноваження в районних рад, звертає увагу Юрій Ганущак, директор Інституту розвитку територій.

«До районної ради підуть люди, які матимуть одне єдине призначення — «кошмарити» голову райдержадміністрації, через день його знімати через висловлення недовіри. Консервація районної ради на етапі, поки не прийнято зміни до Конституції, означає консервацію феодального ладу в Україні», — вважає експерт.

На його думку, непризначення виборів до районних рад вирішить низку проблем:

«Якщо ми чекаємо ще далі, то вірус невігластва й дилетанства може перемогти й ми отримаємо 490 районів і міста із незрозумілими статусами. Ми отримаємо хаос і матимемо 5 років тупцювання на місці», — запевняє Ганущак.

Із думкою про непотрібність «старих» районів погодилася й голова Волинської обласної ради Ірина Вахович.

«У нас 16 районів, і деякі з них повністю покриті ОТГ. Понад рік тому голова Володимир-Волинського району склав свої повноваження. Тому що це серйозна відповідальна людина, яка просто розуміла, що в нього вже на той момент немає повноважень, бо їх забирає ОТГ», — пояснює Вахович.

«Учора я запитала голів наших районних рад їхню думку про доцільність районів. Однозначно районний рівень у нинішньому складі себе вичерпав. Наразі вони попрошайки, бо не можуть навіть забезпечити зарплату своєму апарату ради», — резюмує голова Волинської ОДА.

Джерело: УКМЦ

ВГОРУ