Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Рада свідомо блокує призначення члена ВРЮ, – експерти РПР

Рада свідомо блокує призначення члена ВРЮ, – експерти РПР

Якщо члена Вищої Ради Юстиції від парламенту не призначити до 30 вересня, його буде призначати потім З’їзд суддів України. Про це сказав на круглому столі Інституту Горшеніна і Реанімаційного Пакету Реформ Михайло Жернаков, головний експерт із судової реформи Реанімаційного Пакету Реформ.

“Якщо його не призначити, його буде призначати потім З’їзд суддів України. Чомусь Верховна Рада свідомо блокує розгляд цього питання. Ми зверталися до лідерів фракцій і груп, починаючи з травня, але, на жаль, жодного поступу немає”, – сказав Жернаков.

DSCF4517

 

Ще одне рішення, з яким депутати затягнули, – звільнення суддів за порушення присяги. За словами експертів, у четвер, 22 вересня, у Верховної Ради – останній шанс це зробити.

“Є великий масив суддів, які підлягають звільненню у Верховній Раді. І зараз там є подання на звільнення 19 суддів. Причому дехто з них досить давно. Для прикладу – судді Демидовська і Макуха. Ці судді не тільки приймали рішення у справах Майдану, їх, по суті, спіймали на хабарі, справу передано до суду, і стосовно них у грудні 2015 року ВРЮ винесла подання про звільнення за порушення присяги. Але досі вони не лише не звільнені, а продовжують здійснювати правосуддя. Виникає парадоксальна ситуація, коли пані Демидовська вранці судить, а ввечері її судять”, – підкреслив Роман Маселко.

DSCF4507

Експерт додав, що більшість звільнень, які проходять через Раду, ґрунтуються на заявах про відставку.

Тетяна Козаченко, голова Департаменту з питань люстрації Мін’юсту уточнила, що впродовж двох років за люстрацією протягом звільнено тільки сімох суддів.

“На сьогодні за люстраційними критеріями вже звільнені на всю країну сім суддів. Решта в лавах судової системи. Стосовно частини – це близько 25 осіб – прийнято рішення, але немає остаточного рішення від президента чи парламенту”, – сказала Козаченко. – “Усі інші дії – переатестація, судова реформа – не стосуються безпосередньо люстрації”, – додала чиновниця.

DSCF4513

Крім того, деякі судді згодом взагалі зможуть отримувати зарплату, нічого не роблячи. За словами головного експерта із судової реформи Реанімаційного Пакету Реформ Романа Куйбіди, Рада суддів ухвалила рішення, яке виглядає як саботаж судової реформи. Це стосується призначення суддів, які відпрацювали перший п’ятирічний термін, на посаду безстроково.

“15 вересня, минулого тижня, Рада суддів ухвалила дивовижне рішення і заборонила віддавати трудові книжки таким суддям. Це означає, що по закінченню п’ятирічного терміну їхні повноваження припиняються, але вони далі числяться на посадах, отримують зарплату і механізму їх звільнення, відповідно до такого тлумачення Ради суддів, ніхто не знає і не розуміє. З одного боку, судді стають кріпаками, а з іншого – оскільки їхня посада не стає вакантною, вони не можуть податися на конкурс”, – підкреслив експерт.

DSCF4510

Щоби судова люстрація таки відбулася, експерти звернулися до Верховної Ради з відкритою заявою. В ній вимагають призначити члена Вищої ради юстиції з числа суддів, який (яка) має незаплямовану репутацію, достатню довіру громадськості і практичну здатність відстоювати справедливість; прийняти постанови про звільнення за порушення присяги усіх суддів, щодо яких внесено подання Вищою радою юстиції; розглянути питання стосовно обрання суддів, призначених на посади вперше, відхиливши кандидатури недоброчесних суддів.

ВГОРУ