Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Аналітика > Прозоро, але повільно: як судді розглядають справи НАБУ?

Прозоро, але повільно: як судді розглядають справи НАБУ?

Позначки:

Станом на 30 червня 2019 року майже у 25 % справ (50 із 208), завершених детективами Національного бюро розслідувань України, досі не було розпочато судовий розгляд по суті. Про це свідчать дані звіту за результатами моніторингу судового розгляду справ, досудове розслідування в яких завершене детективами НАБУ, підготовленого Центром політико-правових досліджень разом із Громадським контролем.

Головною причиною такого повільного розгляду справ експерти називають завантаженість суддів через розгляд інших справ та неможливість формування судових колегій у день, коли призначені підготовчі засідання (через хвороби, відпустки, відрядження тощо).

Фактично всі суддівські вироки ґрунтуються на угодах між прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та обвинуваченими про визнання провини. Станом на 1 серпня 2019 року суди ухвалили 33 вироки, з яких тільки 28 набрали законної сили.

Укладення угод про визнання винуватості, за словами авторів звіту, сприяє зменшенню строків розгляду кримінальних проваджень, розвантажує роботу суддів, а також веде до економії бюджетних коштів. Однак експерти зазначають, що здебільшого такі угоди укладалися з другорядними учасниками корупційних схем.

Також експерти зазначають відкритість та прозорість судових справ, які потрапили під моніторинг: у 88% судових засідань дата та час засідання в розділі на офіційному веб-порталі Судової влади України були актуальними, а у 84% реєстр містив ще й повну інформацію щодо справи (склад суду, номер справи, ПІБ сторін у справі та суть розгляду). 

Майже всі зазначені судові засідання проходили у відкритому режимі: у 91% випадків їх могла безперешкодно відвідати будь-яка особа, яка не була учасником провадження.

ВГОРУ