Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Пропорційна система і відкриті списки: до чого призведе виборча реформа

Пропорційна система і відкриті списки: до чого призведе виборча реформа

Виборча реформа є однією з небагатьох, яка не потребує значних бюджетних витрат і  навколо якої вже сформовано консенсус у середовищі політиків, експертів та представників громадськості й міжнародних організацій. Водночас відсутність щонайменшого прогресу на шляху виборчої реформи за останні 3 місяці роботи Парламенту і подальше її відтермінування можуть призвести до кризи довіри громадськості й експертного середовища до правлячої більшості, іміджевих втрат України через порушення міжнародних зобов’язань, зокрема, перед Євросоюзом, Радою Європи і ОБСЄ, та поставити під загрозу отримання повноцінної міжнародної фінансової і політичної підтримки на шляху реформ. Експерти наголосили на тому, що процес реформування виборчого законодавства має базуватися на принципах відкритості, прозорості та інклюзивності з ключовою роллю Парламенту і профільного Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя, а також залученням експертного середовища до розробки відповідних законодавчих змін.

Наприкінці листопада 2014 р. фракції парламентської більшості зафіксували в Коаліційній угоді, що протягом 1 кварталу 2015 року буде ухвалено новий Закон «Про вибори народних депутатів України» на основі пропорційної системи з відкритими списками.Саме завдяки активній роботі експертів виборчої групи Реанімаційного Пакету Реформ розділ «Реформа виборчого законодавства» зявився в Коаліційній угоді, де спочатку його не передбачали. Разом з тим, ще у 2010 р. Парламентська Асамблея Ради Європи наголосила на необхідності запровадження на виборах народних депутатів України пропорційної виборчої системи, яка базуватиметься на відкритих виборчих списках і регіональних виборчих округах (Резолюція 1755 [2010]). Подібні рекомендації щодо впровадження пропорційної виборчої системи з голосуванням у регіональних округах за відкритими партійними списками висловлювалися також і Венеціанською комісією, зокрема – у її висновку на Закон «Про вибори народних депутатів України» у 2011 р.

Пропорційна виборча система з відкритими регіональними списками дозволяє усунути ряд недоліків чинної в Україні змішаної виборчої системи (50% парламентарів обираються за мажоритарною виборчою системою, інші 50 % – за пропорційною виборчою системою із закритими партійними списками). Вона також сприятиме інституційній розбудові партій, збільшенню впливу виборців на партії та кандидатів через право на обрання черговості проходження депутатів від однієї й тієї ж партії до Парламенту. Перехід до виборчої системи з відкритими регіональними списками сприятиме оновленню політичних еліт і розбудові внутрішньопартійної демократії та конкуренції.

З іншого боку, впровадження пропорційної виборчої системи з відкритими списками ставить владу і суспільство перед рядом викликів, серед яких – ускладнена (порівняно з мажоритарними системами) процедура голосування, підрахунку голосів та встановлення результатів виборів. Тому реалізація виборчої реформи потребує проведення активної роз’яснювальної роботи серед виборців та членів виборчих комісій. Разом з тим, впровадження невдалого варіанту системи з відкритими списками може призвести до недієвості Парламенту, послаблення ролі партій та інших негативних наслідків, властивих мажоритарним системам.

Експерти Реанімаційного Пакету Реформ відзначили, що процес реформування виборчого законодавства повинен бути максимально відкритим, прозорим та інклюзивним із ключовою роллю Парламенту і профільного Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя, а також залученням експертного середовища до розробки відповідних законодавчих новацій.

ВГОРУ