Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Без категорії > ПРООН передала НАЗК програмне забезпечення для автоматичної перевірки електронних декларацій

ПРООН передала НАЗК програмне забезпечення для автоматичної перевірки електронних декларацій

Позначки:

Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй передала Національному агентству з питань запобігання корупції (НАЗК) програмне забезпечення для автоматичної перевірки декларацій, спроможної  обробляти близько ста тисяч декларацій за 15 хвилин.

Програмне забезпечення буде встановлено у НАЗК та дозволить Агентству виявляти корупційні ризики в 2,76 мільйонах електронних декларацій, поданих з 2016 року.

“Раніше перевірка відбувалася вручну, тож на перевірку йшло багато і вона могла проводитися з помилками. Нове програмне забезпечення зробить державний сектор більш прозорим та відповідальним”, – сказала Блерта Чела, заступниця Директора ПРООН в Україні.

За задумом, нова система має дозволити НАЗК сортувати, відфільтровувати усі подані декларації та знаходити декларації тих державних службовців, які носять ознаки високих корупційних ризиків.  Після автоматичної перевірки НАЗК проводитиме більш глибокий аналіз цих документів.

В ПРООН повідомляють, що за допомогою нового програмного забезпечення система оброблятиме дані з ряду інших державних реєстрів (Державний земельний кадастр, митний реєстр та інші реєстри ДФС) та порівнюватиме їх із деклараціями. Невідповідність інформації означатиме, що електронна декларація містить певні ризики ( їх будуть оцінювати за 137 показниками). Якщо ці ризики буде підтверджено при подальшій перевірці, справу буде направлено до Національного антикорупційного бюро України (НАБУ). Процедура перевірки буде відбуватися безперервно та додатково удосконалюватися при внесенні нових даних до реєстрів.

В ПРООН сподіваються, що автоматична перевірка буде повністю запущена в експлуатацію до кінця вересня 2018 року.

За словами Гліба Канєвського, голови експертної організації State Watch, експерта Реанімаційного Пакету Реформ, в повну силу автоматизована система не запрацює до парламентських та президентських виборів. Експерт зазначає, що лишається щонайменше три перешкоди, які можуть завадити успішному використанню системи:

“Перша – процес отримання сертифікатів від структур служб держзв’язку, які мають підтвердити, що це програмне забезпечення придатне для використання органом влади і не містить вад. Питання в тому, коли будуть видані ці сертифікати, наскільки оперативно. Друга перешкода – політичні причини. Адже є низка фактів, які свідчать про те, що  НАЗК в процесі перевірок керується часто політичними аргументами, наприклад, одних перевіряючи, інших роками не зачіпаючи. Ті ж принципи можуть стосуватись застосування автоматизованої системи. Третя перешкода – внутрішньоорганізаційна, бо власне в структурі НАЗК є неузгодженість позицій, коли по одному й тому ж питанню ухвалюються різні рішення, або не ухвалюють взагалі. І за цим принципом може гальмуватись робота автоматизованої системи, бо НАЗК це може робити через власні рішення”, – каже Гліб Канєвський.

Експерт наголошує, що запуск системи, імовірно, відбудеться, оскільки це пов’язано із зобов’язаннями, які Україна взяла на себе перед запровадженням безвізового режиму, однак Канєвський переконаний, що з політичних причин повноцінний запуск роботи системи гальмуватиметься до завершення виборів.

ВГОРУ