Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Прокурори чинять безпідставний тиск на УЦОЯО, дії ГПУ мають отримати оцінку

Прокурори чинять безпідставний тиск на УЦОЯО, дії ГПУ мають отримати оцінку

ЗАЯВА

Реанімаційний Пакет Реформ вважає боротьбу з корупцією важливим чинником реальних змін в суспільстві. 21 липня, була проведена спільна спецоперація Генеральної прокуратури України, Служби безпеки та Міністерства внутрішніх справ України в Українському центрі оцінювання якості освіти. За повідомленням Генеральної прокуратури вона має підстави підозрювати окремих працівників УЦОЯО у вчиненні корупційних кримінальних правопорушень.

Діяльність УЦОЯО пов’язана з реалізацією єдиної успішної реформи української освіти – зовнішнім незалежним оцінюванням (ЗНО). Можливо, це одна із небагатьох по-справжньому успішних реформ в Україні взагалі, яку не вдалося знищити навіть попередній владі. Ми завжди вітали відкритість і прозорість проведення ЗНО. В гострих дискусіях щодо шляхів реформування освіти та викоренення корупції в освіті неодноразово брав участь директор УЦОЯО Ігор Лікарчук.

Для нас категорично неприйнятним є порушення норм Конституції України, зокрема статті 62:

«Особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Ніхто не зобов’язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.

Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь».

Втім, публічні висловлювання окремих працівників Генеральної прокуратури та повідомлення Управління зв’язків із громадськістю та ЗМІ Генеральної прокуратури України, хоча і без зазначення прізвищ, але містять конкретні звинувачення на адресу керівників УЦОЯО.

Викликає занепокоєння повідомлення керівництва МОН про те, що перший заступник директора УЦОЯО після обшуку змушений був звертатися до травмопункту, а один із підозрюваних працівників УЦОЯО понад добу не мав можливості звернутися до адвоката, що є грубим порушенням норм права.

Важко погодитися і з формулюванням багатьох звинувачень. Зокрема з тим, що «такі дії надавали цим особам незаконні переваги у доступі до вищої освіти, отримання відзнак (медалей) та оплаті навчання за бюджетні кошти, одночасно обмежуючи доступ до освіти обдарованій молоді». Не може бути будь-яких переваг в отриманні відзнак (медалей), оскільки ними нагороджують за результатами власних досягнень учня безвідносно до успіхів інших учнів. Не може бути жодних переваг в оплаті навчання за бюджетні кошти, оскільки навчання за бюджетні кошти є безплатним для студентів. Буде дуже важко довести, обмеження доступу до освіти обдарованій молоді. Хоча б тому, що дійсно обдарована молодь саме завдяки ЗНО сьогодні має можливість вступити до будь-якого з провідних українських університетів. А ті, кому ЗНО обмежило доступ до отримання вищої освіти, мають дуже великі проблеми із засвоєнням основ шкільної програми.

Ще більш сумнівними звинувачення на адресу керівництва УЦОЯО роблять ті факти, що саме воно неодноразово публічно зверталося за підтримкою у спротиві спробам багатьох посадовців якось «скорегувати» результати ЗНО, що ця справа розгортається на тлі численних корупційних скандалів у самій Генеральній прокуратурі та спроб скасувати чи обмежити сферу застосування ЗНО, а також перед початком вступної кампанії у вищих навчальних закладах.

Вилучення комп’ютерного обладнання вже призвело до технічних проблем з видачею дублікатів сертифікатів та довідок з результатами ЗНО. Через це деякі абітурієнти не зможуть подати документи для вступу у вищі навчальні заклади.

Реанімаційний Пакет Реформ вимагає від відповідальних осіб Генеральної прокуратури України надати пояснення суспільству щодо цієї справи із дотриманням всіх норм Конституції та Кримінально-процесуального Кодексу України. Правоохоронні органи мають право та обов’язок вживати всіх кроків для боротьби зі зловживаннями на всіх рівнях, однак ми очікуємо, що реалізація їх повноважень не буде зводитися до закулісних політичних ігор, заручниками яких можуть стати долі конкретних людей та українська освіта.

Ми зацікавлені у чесному, об’єктивному розслідуванні, якщо було якесь зловживання з приводу втручання в бази даних Українського Центру оцінювання якості освіти. ЗНО – це потужний запобіжник проти хабарництва при вступі до вищих навчальних закладів. І зараз ми повинні виявляти і усувати будь-які загрози для прозорості системи зовнішнього незалежного оцінювання.

Ми висловлюємо довіру і підтримку директору УЦОЯО Ігорю Лікарчуку, як людині, яка зробила чи не найбільший внесок у становлення прозорої та чесної системи вступу до вищих навчальних закладів.

ВГОРУ