Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Аналітика > “Про діяльність Рахункової палати погано обізнані навіть стейкхолдери” – ЦЕС

“Про діяльність Рахункової палати погано обізнані навіть стейкхолдери” – ЦЕС

Про діяльність Рахункової палати знають менше 30% журналістів і 58% громадськості.

Навіть ключові стейкхолдери, які пов’язані із Рахунковою палатою, не найкращим чином інформовані про її діяльність та функції, або мають про це хибне уявлення.

Про це йдеться у дослідженні Центру економічної стратегії.

82% респондентів вважають себе обізнаними з функціями та діяльністю Рахункової палати. Однак навіть найбільш поінформовані про РПУ депутати та розпорядники (рівень обізнаності 90-100%) не завжди мають коректне і повне уявлення про її роль, функції та процедури.

90% депутатів відповіли, що знають що таке Рахункова палата, та лише 70% дали вірне пояснення її ролі та мети діяльності. При цьому 80% опитаних депутатів знають, що можуть подати звернення до цього органу, однак частина депутатів не знає, як це зробити.

100% розпорядників державних коштів та представників державних підприємств обізнані про РПУ та її функції, оскільки цей орган систематично перевіряє їх багато років поспіль.  Та лише 40% розпорядників коштів обізнані з процедурою проведення аудиту та перевірок РПУ.

Найменш обізнаними з числа потенційних стейкхолдерів є представники громадянського суспільства (58%) та ЗМІ (менше 30%). Найчастіше представники ЗМІ, обізнані з діяльністю РПУ, звужують її функції лише до “контролю на державними видатками” (близько 14% респондентів, які відповіли, що знають про РПУ). Лише 42% представників НГО та ЗМІ знають, що звіти РПУ можна знайти у відкритому доступі на веб-сайті

При цьому, респонденти вважають діяльність Рахункової палати малоефективною.

Зараз українці вважають корисність Рахункової палати України дуже низькою – за результатами опитування цільова аудиторія оцінила ефективність роботи цієї установи на 3 бали із 10 можливих.

Депутати в середньому оцінюють корисність Рахункової палати для парламенту, як 25-27%, попри те, що вони усвідомлюють важливість такого інструменту контролю за ефективністю державних фінансів. Серед розпорядників коштів думки розділилися – частина дала низькі оцінки (10-20%), але деякі респонденти вважають, що РПУ допомагає виявляти прогалини в роботі (оцінки 80-100%). В підсумку середня оцінка корисності від цих респондентів – 45%. НГО та ЗМІ персонально для себе корисність РПУ оцінили низько (26%), втім середня оцінка для організації порівняно висока (57%), що на тлі низької обізнаності цієї групи респондентів свідчить про оцінку швидше потенційної, аніж чинної, діяльності РПУ.

“Цільова аудиторія усвідомлює важливість Рахункової палати для суспільства як інструменту контролю за ефективністю державних фінансів. Втім, чинна діяльність Палати оцінюється респондентами як неефективна і малопомітна для суспільства”, – йдеться у дослідженні.

Дослідження було проведене Центром економічної стратегії шляхом глибинних інтерв’ю з представниками ЗМІ, НГО, депутатами та розпорядниками державних коштів.

Повний текст дослідження PDF

Довідково.

Методологія дослідження передбачала проведення глибинних інтерв’ю із представниками зацікавлених аудиторій Рахункової палати. Опитування, яке стало першим кроком аналізу роботи Рахункової палати, проведено у січні 2018 року та не є репрезентативним. Дослідження стало продовженням дискусії під час конференції, присвяченої роботі Рахункової палати у червні 2017 року.

ВГОРУ