Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Інфографіки > Пріоритетні реформи та роль громадськості в передвиборчий період обговорили експерти, урядовці та міжнародні партнери

Пріоритетні реформи та роль громадськості в передвиборчий період обговорили експерти, урядовці та міжнародні партнери

Позначки:

Топ-реформи, які необхідно втілити до початку виборчих кампаній, і механізми ефективної співпраці громадськості та влади в цей період – такі теми стали головними під час суспільно-політичного форуму «ЧиЄ вікно можливостей для реформ за рік до виборів?». Цей форум передує великій міжнародній Конференції з питань українських реформ (Ukraine Reform Conference) в Копенгагені, яка збере ключових стейкхолдерів реформ як з боку української сторони, так і міжнародної спільноти.

Розпочав Форум Надзвичайний та Повноважний посол Королівства Данії в Україні Рубен Медсен, який зазначив важливість участі громадянського суспільства в реформуванні країни.

«Громадянське суспільство відіграє вирішальну роль у реформуванні України, наполягаючи на необхідних, хоча й часом болісних реформах, контролюючи уряд та пропонуючи рішення для здійснення реформ. Сильне громадянське суспільство України є незамінним учасником процесу реформ. Ви працюєте для змін країни на краще, не просто вимагаючи від влади дій, але й беручи активну участь у встановленні пріоритетів та допомагаючи у здійсненні реформ»,  – сказав Рубен Медсен.

Експерти РПР представили дев’ять ключових реформ, які необхідно втілити в передвиборчий сезон. Більшість із них збігаються з пріоритетами, які визначили міжнародні партнери України.

«На початку року країни G7 визначили перелік з п’яти пріоритетів, які практично співпадали з переліком пріоритетів уряду та Реанімаційного Пакету Реформ. В соцмережах нам коментатори писали, що наш перелік крутий, але коли ми відповіли, що це насправді і є пріоритетами українського уряду – ентузіазм коментаторів згас. Як ви можете переконати когось за кордоном, що у вас щось відбувається, рухається в правильному напрямку, змінюється, якщо всередині немає цієї віри і впевненості? Спершу навчіться всередині країни бачити і сприймати свій успіх», – сказав Роман Ващук, Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні.

Ігор Коліушко, голова Правління Центру політико-правових реформ наголосив на ключових змінах у аспекті державного управління.

«Завершення створення коректної системи директоратів, нова система стратегічного планування в Уряді, нова структура апаратів міністерств, зміни до законодавства про КМУ, закон про адмінпроцедуру, нова модель формування нового Уряду – пріоритети для реформи публічної адміністрації», – зауважив Ігор Коліушко.

Крім цього експерт заявив, що для реалізації виборчої реформи необхідно затвердити новий склад Центральної виборчої комісії, виборчий кодекс та законопроекти про всеукраїнський та місцеві референдуми.

«Я переконаний, що вікно можливостей є, і воно знаходиться в руках Президента, прем’єр-міністра і парламентської більшості. З допомогою громадськості все підготовлено і лише від них залежить рішення, чи буде це втілено», – каже Ігор Коліушко.

Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії та член Ради РПР наголосив, що пріоритетів, зокрема, в соціально-економічній сфері є кілька. Однак найважливішим завданням влади на даний момент має бути відновлення співпраці з Міжнародним валютним фондом.
«Розблокування ринку землі в Україні є пріоритетом номер один на порядку денному реформ. Адже Європейський суд з прав людини наголосив на тому, що блокування ринку землі є порушенням прав людини, і з часом таких рішень буде все більше. Однак для запуску ринку землі недостатньо просто скасувати мораторій, а ще й потрібно ухвалити закон про обіг земель сільськогосподарського призначення», – сказав Гліб Вишлінський.

В числі найважливіших експерт назвав також запуск фонду енергоефективності, монетизацію субсидій та прозорість енергетичної галузі, а також ухвалення закону про валютну лібералізацію та регулювання сфери поводження з відходами.

Ярослав Юрчишин, виконавчий директор ТІ Україна, розповів про пріоритети для влади в аспекті боротьби з корупцією.

«Завершення побудови ефективної системи антикорупційних органів шляхом створення незалежного спеціалізованого Вищого антикорупційного суду – пріоритет для антикорупційної реформи», – сказав  Юрчишин.

Експерт заявив, що у сфері боротьби з корупцією є відверті досягнення, попри те, що про них мало говорять.

«Зараз можна отримати паспорт без хабаря, виграти у тендерних процедурах без корупційних домовленостей. Раніше це було неможливим. Тож прогрес є»,  – каже експерт.

Крім цього, він наголошує на необхідності сформувати доступ громадськості до верховенства права, реалізувавши судову реформу, а також розвивати механізми демократії, особливо на місцевому рівні, аби дати можливість громадянам впливати на процес ухвалення рішень.

Антикорупційні реформи важливі не лише на думку громадськості та міжнародних партнерів, а й урядовців.

«Економічне зростання є, але воно не системне і недостатнє. Потрібна системна робота з реформування, щоб воно стало незворотнім. І дуже важливим сигналом для інвесторів є також запуск Антикорупційного суду, як знак, що в нас створюються інституції для системної боротьби з корупцією»,  – каже Наталія Микольська, заступниця міністра економічного розвитку і торгівлі.

Крім того, урядовець переконана, що наразі для України, крім запуску ефективної роботи антикорупційних інституцій, важливими є підтримка експортних прагнень українських підприємців, поліпшення бізнес-клімату шляхом запровадження ефективного державного управління, запровадження валютного регулювання.

Під час другої дискусії експерти та політики обговорили механізми впливу громадськості на перебіг реформ. Одним із важливих механізмів визначили комунікацію, як протидію популізму. Директорка фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна представила результати соціологічного дослідження.

«Лише 10% опитаних зазначили, що отримують достатньо інформації про реформи, тоді як 47% – що замало інформації і вона не відповідає дійсності. Яскравий приклад проваленої комунікації реформи – медична з кампанією про підписання декларацій з лікарем. Наразі 28% українців уклали угоду з сімейним лікарем. З тих, хто не уклав – 48% не знають, як це зробити»,  – зауважила Бекешкіна.

Експертка наголошує, що під час експертного опитування експерти назвали основними ризиками для реформ – концентрацію політиків на передвиборчих перегонах і популізм.

Олександр Саєнко, міністр Кабінету міністрів зазначив, що для запобігання зловживанням з процесів, треба максимально «забрати чиновника» шляхом дерегуляції цих процесів та надання послуг в електронному вигляді.

«Запустили в 2018 році роботу Національної служби здоров’я, Національної служби якості освіти, електронної системи продажу об’єктів приватизації, запустили процес корпоративізації. Однак, щоб вони працювали адекватно, давали результат і адекватно сприймались громадськістю, то їхня діяльність має бути прозорою – тоді громадськість стане союзником влади у просуванні змін»,  – каже Саєнко.

Голова Представництва Європейського Союзу Х’юг Мінгареллі наголосив на тому, що Україна в складних умовах все ж багато чого досягла, однак і зауважив, що подальше втілення реформ буде найкращою протидією популізму. І наголосив на необхідності якнайшвидше почати роботу Вищого антикорупційного суду.

“З нашого боку ми вважаємо, що Антикорупційний суд має бути створений вже зараз… Уряд має вжити необхідних кроків для підтвердження своїх заяв, декларацій. Це просто катастрофа, і хтось має щось зробити, щоб Національне агентство з протидії корупції могло слідкувати за поданням декларацій, і щоб цей процес нарешті пішов”, – підкреслив голова представництва ЄС в Україні.

Окрім того, він вкотре наголосив на необхідності скасування декларування доходів представниками громадських організацій.

Про вибори як змогу змінити ситуацію в країні і долучитись до процесу формування політики говорила Ольга Айвазовська, координаторка виборчих програм ГМ «ОПОРА».

«68% громадян незадоволені чесністю виборів, але лише 16% громадян переходили до активних дій щодо викриття порушень під час виборів. Посилення кримінальної відповідальності за порушення на виборах має стати потужним інструментом для боротьби з “нечесними правилами гри” під час виборів таких, як незаконне використання бюлетеня, підкуп, неправомірна вигода кандидату та інші» – каже Ольга Айвазовська.

Експертка також згадала і про соціально-економічну субвенцію, як маніпулятивний спосіб політиків “оплатити” з наших кишень передвиборчі кампанії мажоритарних кандидатів. Найбільше субвенцій на одного депутата припадають на Народний фронт, Відродження, БПП та Волю народу.

В боротьбі з передвиборчим популізмом чи не головним методом Борис Давиденко, головний редактор VoxUkraine назвав критичне мислення, фактчекінг та оцінку фактажу. Він представив Індекс моніторингу реформ, який формується вже майже три роки шляхом експертного оцінювання і дає бачення перебігу та активності реформ.

«Останній індекс реформ, вдруге за існування цього проекту, досяг нуля. Тож питання про те, чи будуть реформами за рік перед виборами справді актуальне і відповіді на нього немає», – каже Борис Давиденко.

Сергій Пінчук, співзасновник регіональної коаліції Рада реформ Рівного, наголосив на тому, що попри непослідовні кроки уряду в процесі втілення реформ, які ускладнюють розуміння правил гри та вектору розвитку, все ж є гарні можливості в громадян впливати на зміни в країні.

«Вікно можливостей для реформ напередодні виборів стає особливо актуальним, зокрема на регіональному рівні. Саме громадянське суспільство та активісти на місцях можуть формувати порядок денний впровадження змін та вимог від кандидатів. Це має бути не одна організація – бо цей голос не буде почутий. А коли це об’єднання більшості дієвих організацій, а політикам перед виборами потрібна буде прихильність лідерів думок і з позитивним балансом довіри, то політики будуть намагатись почути їхні вимоги», – додав Сергій Пінчук.

Загалом участь у заході взяли 130 учасників, серед яких урядовці, міжнародні партнери України, журналісти, експерти та активісти як з Києва, так і з регіонів.
Форум організовано у партнерстві з ПРООН за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.

Конференція з питань українських реформ (Ukraine Reform Conference) відбудеться 27 червня 2018 року в Копенгагені. Партнерами в цій конференції є Уряди України і Данії. Реанімаційний Пакет Реформ – партнер конференції від громадянського суспільства, яка проводиться в Україні. Вперше ця конференція була проведена в Лондоні минулого року.

 

 

 

Пріоритети РПР можна завантажити тут

ВГОРУ