Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Правосуддя за фактом порушень прав людини на Донбасі: правозахисники вимгаають Президента підписати закон №2689

Правосуддя за фактом порушень прав людини на Донбасі: правозахисники вимгаають Президента підписати закон №2689

Позначки:

Документатори Восток SOS завершили дослідження особливостей здійснення правосуддя за фактами серйозних порушень прав людини та Міжнародного гуманітраного права на сході України, яке тривало впродовж 2021 року. Напрацьовані висновки та рекомендації вони обговорили з іншими експертами та експертками під час круглих столів у Сєвєродонецьку та Маріуполі

Під час обговорень учасники заходу підіймали багато важливих питань: від визначення проблем, що заважають представникам держави ефективно долати безкарність за вчинення найсерйозніших злочинів в умовах збройного конфлікту, до пошуку найдоцільніших механізмів забезпечення невідворотності покарання для воєнних злочинців.

Проблеми слідства та правосуддя обговорювалися у світлі двох історій – незаконного ув’язнення Андрія Синякова у будівлі суду м. Антрацит Луганської області влітку 2014 року та захоплення території арт-фонду «Ізоляція» в Донецьку й перетворення її на базу НЗФ та сумнозвісну катівню.

«Про свій полон я готовий свідчити у суді й розповісти про все набагато детальніше… Спочатку в мене було сильне бажання помсти, я прокидався вночі з очима налитими кров’ю, мені хотілося вбивати… З цим було важко справитися, але мені вдалося знайти внутрішній баланс. Так, забути це неможливо. Але я вже не хочу щоб когось вбили. Я лише хочу, щоб ті люди, які коїли ці злочини, усвідомили, що вони зробили щось погане, й понесли покарання… Такої люті, що була, в мене вже немає. Є тільки прагнення того, щоб було правосуддя».

Андрій Синяков, колишній полонений так званої ЛНР, модератор заходу у Сєвєродонецьку Луганської області

«Такі факти необхідно розслідувати – це однозначно. Звісно, пережите [Андрієм Синяковим] може підпадати під кваліфікацію ст. 438 ККУ. На цей час вже напрацьована практика розслідування таких злочинів. Так, розслідуваних [злочинів] небагато, але правоохоронні органи поступово до цього йдуть: є й направлення до суду, й вироки такі є в нас по області».

Роман Слива, прокурор Луганської обласної прокуратури«Це складно чути, за якою іронією долі міжнародний культурний благодійний фонд став таким собі концтабором нашого століття… Але це не єдина справа, про яку слід говорити. Україна стикнулася з тим, з чим раніше не стикалася й зараз повинна навчатися… Втім робота ведеться, докази збираються, робота з документування не зупиняється навіть у складних умовах – коли не всі закони прийняті, коли не все зрозуміло – як це виконувати».

Тетяна Дихтярук, модераторка заходу у Маріуполі

«Наразі шостий місяць закон 2689, який величезними зусиллями громадських організацій, активістів, колишніх в’язнів був прийнятий у травні 2021 року, залишається непідписаним. Шостий місяць президент, гарант нашої Конституції, не знаходить можливості його підписати! Ми вимагаємо від президента виконати свій обов’язок й підписати закон, що надасть можливості успішно притягати воєнних злочинців до відповідальності!»

Любов Михайлова, засновниця міжнародного благодійного фонду «Ізоляція. Платформа культурних ініціатив»

«Я вважаю, що президент має виконати свій конституційний обов’язок – підписати закон. А взагалі щодо роботи, що ведеться слідчими та прокурорами – вона дійсно є кропітка, важка, особливо в умовах, коли не можна потрапити ані до Донецька, ані до Луганська, ані до Ізоляції. Й вона має привести в подальшому до ще одного трибуналу за зразком Нюрнберзького, де будуть судити катів як воєнних злочинців».

Володимир Ефименко, адвокат, представник ПрАТ «Ізоляція» у суді

«Управління працює два роки, за цей час ми опрацювали багато матеріалів, до цього ніхто не займався так системно саме цим масивом злочинів. За 2021 рік в нас є зрушення по справі «Ізоляції»: 17 фігурантам (й керівного складу, й звичайним конвоїрам, й іншим особам, що мають відношення до цієї незаконної в’язниці) було повідомлено про підозру, у тому числі за ст. 438 ККУ. Стосовно 8 осіб до суду спрямовано обвинувальний акт за дії, пов’язані з нелюдським поводженням, тортурами, катуваннями на «Ізоляції». Всім відомо про затримання одного з керівників цієї в’язниці. Тим не менш це місце продовжує існувати, ми продовжуємо збирати інформацію про нього… Щодо підписання закону – ми не можемо на це впливати, але коли він буде підписаний – ми будемо працювати з ним, як працюємо з Женевськими конвенціями та додатковими протоколами до них… Ви зробили велику роботу – привернули увагу до цієї теми. Ми не зупиняємось, ми кожного дня намагаємось ставати кращими, надалі співпрацювати з громадськістю, розвиватися й працювати».

Сергій Книш, прокурор Донецької обласної прокуратури

«Відповідно до напрацьованих нами висновків та рекомендацій, ми вимагаємо – від президента України – підписати закон 2689, від прокурорів та слідчих – зробити «аудит» відкритих проваджень й перекваліфікувати їх відповідно до змін у ККУ. На сході України триває збройний конфлікт й відповідно для правильної кваліфікації його подій треба застосовувати право збройних конфліктів. Нам слід постійно нагадувати, що особи, які отримують вироки в національних судах, засуджуються не за умовні «сепаратизм» чи «тероризм», що по суті є бойовими діями… Слід наголошувати, що ці особи катують та вбивають тих, хто захищений міжнародним гуманітарним правом, й відповідно вони не можуть вважатися героями у так званих «ДНР» та «ЛНР».

Наталія Каплун, дослідниця та аналітикиня Восток-SOS

Дослідження проводили документатори Восток SOS в проєкті ПРООН «Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні», що був реалізований у 2021 році за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.

Джерело: Восток-SOS

ВГОРУ