Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Порядок денний РПР для євродепутатів: Про що домовились в Брюсселі під час “Українського тижня”

Порядок денний РПР для євродепутатів: Про що домовились в Брюсселі під час “Українського тижня”

В офісі РПР було організовано медіа сніданок за участі експертів РПР та 22х журналістів на тему “Про що домовились у Брюсселі: Підсумки РПР”.

29 лютого – 2 березня у Брюсселі вперше в історії відбувався “Тиждень України в Європарламенті”, що є безпрецедентною подією для України та свідчить, що незважаючи на велику кількість інших пріоритетів, які сьогодні стоять перед Європейським Союзом, серед яких криза емігрантів, можливий вихід Великобританії з ЄС, війна в Сирії, ІДІЛ та інші, питання підтримки українських реформ залишається в порядку денному Європи.

Захід загалом був присвячений реформі Верховної Ради України, яку було зініційовано Європарламентом. Місію очолив друг України Пет Кокс. “Український тиждень” – важлива нагода обговорити із уповноваженими особами різних інституцій Європейського Союзу -комісаром Ханом із Європейської комісії, представниками ​Служби зовнішньої дії та депутатами ​Європарламенту – пріоритети українських реформ, якими у 2016 році є судова реформа, антикорупційна, реформа публічної адміністрації, а також ​виборча.

Налагодження системної співпраці та обмін оперативною інформацією із європейськими колегами по найбільш пріоритетних реформах для РПР є дуже важливим. Як показує досвід, системні зміни, такі як боротьба з корупцією або реформа державної служби, можливі там, де об’єднуються ​зусилля агентів змін у владі, журналістів, громадянського суспільства та іноземних партнерів та спрямовуються на тиск щодо досягнення змін.

10

У цьому контексті ми вважаємо дуже ефективною ​прив’язку​ будь-якої донорської допомоги до чітких вимог по реформуванні України, так звані “умовності”, без виконання владою яких подальша допомога призупиняється, про що неодноразово наголошували європейським колегам під час зустрічей,
– розповідає Олена Галушка, менеджер із міжнародних відносин Реанімаційного Пакету Реформ.

РПР як коаліція представників громадянського суспільства не може дозволити, щоб українську програму в ЄС формували без українців. Якщо ми хочемо, щоб українців сприймали в Євросоюзі як партнерів та поважали, то маємо не приїжджати в Брюссель і сваритися між собою, чий прем’єр кращий, а пропонувати конкретні рішення по пріоритетних напрямках.

11

Одним із них зараз є візова лібералізація. В Єврокомісії, звісно, помітили зміни до Закону щодо е-декларацій і закликали Верховну Раду переголосувати документ. Без виконання цієї вимоги безвізовий режим для українців недоступний. Даря Каленюк, виконавчий директор Центру Протидії Корупції, має тривогу, що за цей рік все майно, яке нажите корупційним шляхом, чиновники просто перепишуть на людей, з якими не проживають на одній житлоплощі.

Ну не можуть депутати себе заставити нормально декларувати майно і бути готовими нести відповідальність за незадекларовані активи. Вони бояться і пояснюють це тим, мовляв,  у нас погані правоохоронні органи. Так, ми всі про це знаємо: правоохоронні органи можуть “наїхати” на звичайну людину і забрати усе. Але депутати про це згадали лишень тоді, коли відчули, що “пахне смаженим” для них,
– зауважила Дар’я Каленюк.

За її словами, депутати можуть все переграти таким чином – якщо не дадуть безвізовий режим, то нібито будуть винні “європейці”. А, наприклад, по Грузії позитивний висновок Єврокомісії вже є. Ми могли не чекати референдуму в Голландії, а виконати всі антикорупційні вимоги ЄС ще в грудні-січні. І  таким чином, послати позитивне повідомлення голландцям, що Україна виконує зобов’язання.

13

Одним із ключових українських питань у Брюсселі стала судова реформа, яка буде для РПР найважливішим пріоритетів в 2016 р. Тема насправді глибока і складна, але дуже важлива, адже за останніми опитуваннями українським судам довіряють навіть менше, аніж російським телеканалам. Експерт групи РПР “Судова реформа”, член Ради РПР Михайло Жернаков вважає, що у сьогоднішніх умовах просто надати незалежність діючим суддям, як рекомендують багато іноземних експертів, це насправді дуже небезпечний крок. Тому РПР закликає приймати зміни до Конституції в частині судоустрою лише одночасно із пакетом імплементаційних законопроектів, якими буде визначено терміни та механізми переходу до трирівневої структури судоустрою, процедури конкурсного відбору суддів у новостворені чи реорганізовані суди тощо. У Брюсселі окремо піднімали питання створення “гібридного” суду за участі українських суддів та іноземних присяжних для розгляду справ про велику корупцію (юрисдикція НАБУ та САП), порушення прав людини, тероризм, злочини проти людяності.

Такий суд є ключовим як мінімум на перехідному етапі, поки штовхатимемо загальну судову реформу. Адже є ризик, що через корумповані суди може піти “відкат” назад уже здобутих досягнень інших реформ. Будемо продовжувати працювати з іноземними партнерами над цими темами,
– наголосив Михайло Жернаков.

12

Протягом “Українського тижня” в Європарламенті Інститут Медіа Права провів спільно з Wilfried Martens Centre for European Studies  сесію щодо протидії російської пропаганди. Тарас Шевченко, директор ІМП, співголова Ради РПР, відзначив, що сьогодні важливо не лише фіксувати сучасні маніпуляції суспільством, а й дати відповідь на те, як починалася війна на Донбасі і яку провідну роль у розпалюванні ворожнечі відіграла інформаційна складова.

Такі заходи в ключових містах дуже потрібні, з їхньою допомогою ми доносимо інформацію до іноземців про позитивні новини України. Адже те, що нам вдається – це найкраща контрпропаганда російській діяльності,
– підсумував Тарас Шевченко.

16

Участь представників РПР у заходах в Брюсселі здійснювалась в рамках проекту “Міжнародна адвокація українських реформ (Під час “Тижня України в Європарламенті”)” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”
ВГОРУ