Політична участь, особливо в гібридних політичних режимах на кшталт України, є одним із найважливіших факторів розвитку суспільства та держави. У ідеальній ситуації інтелектуально активні громадяни компенсують брак матеріального, людського ресурсу, який постійно виникає у держави. Це дає змогу динамічніше розвивати ті сфери суспільного життя, в яких держава просто не встигає чи до яких у неї не доходять руки.
Однак ми живемо не в ідеальній ситуації, і українське громадянське суспільство часто має не просто «підстраховувати» державу своїм ресурсом. Доводиться сприяти тому, аби вже наявні у держави ресурси через дії корумпованих еліт не було змарновано (витрачено нецільовим способом чи й просто вкрадено).
Звісно, елітам не подобається, коли якесь там громадянське суспільство намагається їм протидіяти. Через це в Україні відбуваються напади на громадських активістів, журналістів тощо. Після чого громадянському суспільству доводиться вдаватися до різних форм політичної участі, аби змусити правоохоронні органи належно розслідувати ці справи (власне, така ситуація — це одна із причин того, чому Україна є, радше, гібридним режимом).
У нашій країні громадянське суспільство ще має виборювати своє право допомагати державі розвиватися, а для цього йому необхідно докладати зусиль, аби захищати себе, свої політичні права та інтереси. Власне, цим українське суспільство займалося під час Майдану 2004 року, під час Революції Гідності та займається повсякчас.
І що більше людей долучається до суспільно-політичної активності, то ефективніше громадянському суспільству вдається захищати свої політичні права й інтереси. Впливати на владу щодня, не доводячи ситуацію до революцій.
Тому дослідження та обговорення політичної участі є надзвичайно важливими, адже зростання політичної участі прискорить здійснення в Україні структурних політичних реформ, які впливають на якість представницької демократії в ній, а отже, і на здатність країни протистояти російській агресії.
Тож чи є високою суспільно-політична активність українців?
Загалом до 10% громадян України говорять, що вони долучаються до тих чи інших форм суспільно-політичної активності.
Дослідження Фонду імені Гайнріха Бьолля, яке проводилося у Донецькій, Луганській, Запорізькій і Херсонській областях у липні-серпні 2020 року, показало, що майже 12% жителів цих регіонів зверталися до комунальних підприємств у їхньому населеному пункті, 11% користувалися інструментом петицій. Інші види суспільно-політичної залученості згадувалися ще рідше: до місцевої влади зверталися 8%, у мітингах чи демонстраціях брали участь близько 5% тощо.
Про схожі тенденції, але на загальнонаціональному рівні, свідчать і дані опитувань Фонду «Демократичні ініціативи». У лютому 2021 року максимум по 14% українців зазначали, що вони готові долучитися до громадських робіт із благоустрою чи до волонтерської допомоги (наприклад, дитячим будинкам, багатодітним сім’ям, притулкам тощо).
Джерело: Опитування Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва
Долученість до цих форм громадської активності вже щось говорить про активну життєву позицію людей. Однак усе ж таки це не активність, яка спрямована на зміну політики певного органу влади чи місцевого самоврядування. А от до дій, які спрямовані на те, щоб впливати на ухвалення рішень (принаймні на місцевому рівні), готові долучатися ще менше — до 10% громадян.
Про це свідчить і загальнонаціональне опитування Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», проведене у серпні-вересні 2021 року. У різних конкретних формах суспільно-політичної активності протягом останнього року брали участь не більш як 10% громадян: 10% долучалися до роботи будинкових/вуличних/квартальних комітетів, по 5–7% — до громадських слухань, ініціювання та підписання петицій, а також брали участь у мирних зібраннях тощо.
Джерело: Опитування Програми сприяння громадській активності «Долучайся!»
10% громадян, які регулярно долучаються до суспільно-політичної активності, — це багато чи мало?
Україна драматично не відрізняється від західних демократій за кількістю людей, які регулярно долучаються до тих чи інших форм політичної участі, але наше суспільство вирізняється меншою потенційною активністю ширших мас суспільства.
Порівняти політичну участь українців і громадян західних демократій допомагає Світове дослідження цінностей — міжнародний дослідницький проєкт, який за стандартизованими опитувальниками вивчає громадську думку жителів багатьох країн світу.
Українці значно менше за європейців користуються інструментом петицій: у більшості західних країн цей інструмент використовує понад половина громадян, а в Україні — близько 14%.
Джерело: Світове дослідження цінностей
*Тут і далі країни для порівняння обрані за ознакою хронологічної близькості проведення польового етапу опитування в рамках 7-ї хвилі WVS.
Однак за участю у мирних зібраннях українці хоч і відрізняються від жителів країн західних демократій, але ця відмінність уже не така драматична.
Джерело: Світове дослідження цінностей
За параметром членства в партіях ми взагалі мало відрізняємося від європейців.
Джерело: Світове дослідження цінностей
Чи висока потенційна суспільно-політична активність українців?
Однак важливий не тільки (і не стільки) фактичний рівень політичної участі. Класичні дослідники політичної культури Габріель Алмонд і Сідней Верба говорили, що для громадянської політичної культури, яку вони вважали оптимальною для збереження демократії, важливо не тільки те, скільки людей активно цікавляться політикою та регулярно долучаються до політичного процесу у різних формах (підписання тих самих петицій чи участь у мирних зібраннях). Важлива потенційна залученість, тобто маса людей, яка може мобілізуватися до політичної участі у разі потреби.
То чи є більшість українців (окрім 10% «активістів», про яких ішлося вище) потенційно активними громадянами?
Українські дослідники політичної участі наголошують, що для потенційної суспільно-політичної активності громадян важливі такі чинники, як інтерес до політики, довіра до соціальних і політичних інститутів, довіра один до одного, усвідомлення своєї можливості впливати на стан справ у суспільстві тощо.
Звісно, це не всі з можливих чинників, але наведені виглядають такими, що взагалі уможливлюють колективну дію людей зі спільною метою. Тож чи відрізняються українці від жителів західних демократій за цими параметрами?
За рівнем інтересу громадян до політики Україна опинилася наприкінці списку серед порівнюваних країн.