Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Без категорії > Поборемо корупцію через Prozorro: як змінилася процедура оренди державного та комунального майна?

Поборемо корупцію через Prozorro: як змінилася процедура оренди державного та комунального майна?

Ухвалений Верховною Радою 3 жовтня законопроект №1055-1 “Про оренду державного та комунального майна” зробить процедуру оренди прозорою, загальнодоступною та конкурентною. Відтепер оренда майна буде проходити через дворівневу електронну торгову систему “Prozorro.Продажі”, а також буде створена єдина база обліку цього майна. 

За словами директора “Prozorro.Продажі” Олексія Соболева, ухвалений законопроект має 3 ключові аспекти:

  1. Бізнесу більше не потрібно шукати “своїх”, щоб орендувати необхідне приміщення;
  2. Громадськість легко може моніторити, хто, кому і за скільки здає в оренду приміщення;
  3. Недоброчесним чиновникам створюються перепони для розкрадання державної та комунальної власності.

Централізований збір інформації щодо оренди державного та комунального майна дозволить контролювати використання цього майна, говорить перший заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Павло Кухта.

“Ми очікуємо збільшення надходжень до державного та місцевих бюджетів від оренди, а також зменшення корупційних ризиків та підвищення прозорості процесу і контролю з боку громадськості”, – каже Кухта.

До ухвалення законопроекту №1055-1 процедура оренди державного та комунального майна була надмірно зарегульованою, складною  та закритою. Це сприяло корупційним схемам, пишуть аналітики ініціативи “Разом проти корупції”. Оренда  здійснювалася через Фонд державного майна шляхом подання заяви від потенційного орендаря. Надалі, якщо Фонд погоджував заяву, її спрямовували на розгляд комісії до органу управління майном. Фактично конкуренція на ринку оренди була відсутня, адже про  можливість оренди був поінформований лише заявник. Також значна частина державного та комунального майна здавалася в оренду лише за 1 грн суб’єктам, які не мали на це право.

ВГОРУ