Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Побачити та запобігти. 5 порад, як не дати себе обдурити у день виборів та куди скаржитися на порушення

Побачити та запобігти. 5 порад, як не дати себе обдурити у день виборів та куди скаржитися на порушення

Позначки:

Всі експерти в один голос стверджують: найкращий запобіжник від більшості технологій накручування голосів на користь того чи іншого кандидата – висока явка виборців. І це правда. Хоча б тому, що тоді просто не залишиться «вільних» для маніпуляцій бюлетенів. Тому головне завдання кожного свідомого громадянина України – прийти в день виборів на виборчу дільницю та проголосувати.

Але це ще не все. Відвідування дільниці якомога більшої кількості небайдужих громадян важливе ще й тому, що кожен може не лише стати свідком порушень, маніпуляцій та фальсифікацій, але й запобігти їм.

Гуртування «мовчазних людей»

Однією з ознак підготовки маніпуляцій може бути скупчення людей недалеко або перед виборчою дільницею. Якщо ви побачите мовчазних людей, які озираються та стоять колом, а в центрі кола – особу, яка робить позначки на аркуші паперу, то сповільніть крок і придивіться. Цілком імовірно, що вони чекають на людину з чистим бюлетенем, який вона винесе для обміну на гроші. Потім його заповнять і віддадуть іншому несвідомому громадянину. Він зайде на дільницю, отримає свій чистий бюлетень, який в кабіні покладе у кишеню для обміну на гроші, а в скриньку кине заповнений – той, що отримав на вулиці. Саме так виглядає технологія «карусель».

Також в таких колах можуть видавати гроші в обмін на фото в телефоні, яке підтверджує, що голос відданий «за кого треба». Або ж це тітушки в очікуванні «наказу», що також може бути небезпечним для виборчого процесу та його учасників.

У будь-якому випадку вам варто звернутися до представників поліції, які чергують на дільниці, або до членів комісії, спостерігачів. І запам’ятайте: бюлетені в жодному разі не мають залишати межі виборчої дільниці під час голосування. Якщо ви побачите бадьоро крокуючу людину з бюлетенем, що стирчить з кишені – треба бити на сполох, кричати «Поліція!» і ловити порушника за руку.

Немає паспорта – немає болетеня

У самій дільниці будь-яке відхилення від простої процедури – підійшов, показав паспорт, розписався в журналі, отримав бюлетень, зайшов у кабінку, вийшов і опустив до скриньки бюлетень – також може вказувати на фальсифікації. Порушенням, наприклад, є видача бюлетеня виборцю без надання паспорта. Або видача його тому, хто паспорт показав, але не «приписаний» до цієї дільниці. У цьому випадку велика ймовірність того, що ви стали свідком застосування технології «Значок». Це коли група виборців переміщується з дільниці на дільницю, де члени комісій видають бюлетені виборцям за тими чи іншими ознаками (значок на лацкані, папірець у паспорті тощо). При цьому люди розписуються в журналі за тих, хто точно не прийде (така інформація часто відома організаторам фальсифікацій), або ж самі члени виборчкому наприкінці дня заповнюють рядки в журналі видачі за тих, хто не з’явився.

Підозрілі автобуси

Таких «кочівників» можна встановити за автобусами, припаркованими біля дільниці. Хоча в принципі автобусами на дільниці можуть підвозити і легальних виборців. Але і такий «підвіз» в більшості випадків також вважається порушенням. Як і будь-яка агітація в день виборів, особливо на виборчій дільниці під час голосування. Як і вхід до кабінок родинами і будь-яке інше колективне голосування. Допускається лише допомога людині з інвалідністю. Та й то з відома членів комісії.

Селфі поза законом

Таємниця голосування – ще одна «священна корова» виборчого процесу: її порушення загрожує притягненням до кримінальної відповідальності. Тому якщо ви чуєте клацання фотоапарата в кабінці чи бачите, як хтось показує бюлетень з результатом «куратору» на дільниці (таке, як правило, трапляється на дільницях, де голосують студенти з гуртожитків) – не мовчіть. Це грубе порушення Закону України «Про вибори Президента України».

Ставши свідком сумнівних, з погляду звичайної процедури голосування, дій виборців або членів комісій, звертайтеся з цього приводу до:

Їх усіх або хоча б частково необхідно залучати до подій залежно від того, наскільки складна ситуація, а також від того, наскільки активно на неї реагують члени виборчої комісії. Необхідно враховувати, що можлива змова між членами комісії, між ними та присутніми спостерігачами, та навіть журналістами. Тому якщо у відповідь на ваше звернення з приводу порушень ви чуєте: «Не влаштовуйте безлад, усе нормально» – шукайте поліцію.

«Алло, поліція?»

Біля кожної дільниці мають знаходитися співробітники поліції. Якщо вони відсутні або не діють, телефонуйте 102. Повідомляйте, що поліція на дільниці не виконує своїх функцій, коли відбуваються серйозні порушення. Пам’ятайте: за всі описані вище і багато інших порушень передбачена кримінальна відповідальність. У 2014 році були внесені значні зміни до Кримінального кодексу України щодо злочинів у сфері виборчого процесу.

Так, за неправомірну видачу або отримання бюлетеня, його крадіжку, заповнення за іншу людину, голосування більше одного разу можна отримати покарання у вигляді виправних робіт до 2 років або обмеження волі до 3 років (стаття 158-1 КК). Якщо такі дії здійснюються повторно, групою осіб за попередньою змовою або членом комісії, довіреними особами кандидатів, офіційними спостерігачами, то покарання посилюється. У такому випадку на порушника чекає термін від 5 до 7 років із забороною займатися певною діяльністю протягом 3 років.

За незаконне знищення чи пошкодження виборчої документації (буває, що на дільниці, де опоненти отримують багато голосів, скриньки заливають зеленкою або кислотою) можна отримати покарання у вигляді позбавлення волі від 2 до 4 років. А якщо подібне робить член комісії, або група осіб, їм загрожує від 3 до 5 років позбавлення волі (стаття 158-2 КК). Будь-яке порушення таємниці голосування карається штрафом від 1700 до 5100 грн або обмеженням волі до 3 років. Те ж діяння у виконанні члена комісії може закінчитися позбавленням волі на 3 роки (стаття 159 КК).

У 2016 році повністю переписали статтю 160 Кримінального кодексу України, яка передбачає відповідальність за підкуп виборця. Якщо раніше відповідальними були лише ті, хто «дає», то сьогодні відповідальність передбачена і для тих, хто «бере». Перші, звичайно, несуть більшу відповідальність – обмеження або позбавлення волі до 3 років з позбавленням права обіймати посади або займатися певною діяльністю від року до трьох. Другі можуть обійтись штрафом у розмірі від 1700 до 5100 грн або виправними роботами строком до 2 років, а також обмеженням волі до 2 років.

Якщо ж у підкупі задіяна група осіб або член комісії, а також офіційні спостерігачі або довірені особи кандидата, вирок буде ще суворішим – від 5 до 7 років позбавлення волі із забороною обіймати посади та займатися певними видами діяльності від року до трьох. При цьому підкупом буде вважатися не лише передача грошових коштів, але і будь-якого майна, переваг, пільг або нематеріальних активів.

Куди скаржитися

Якщо вам знадобиться термінова консультація, а також для повідомлення щодо порушень – телефонуйте на гарячі лінії громадських організацій та міжнародних місій. Одна з таких буде в Комітеті виборців України (080-021-25-75). Журналісти можуть звертатися за безоплатною правовою допомогою до ГО «Платформа прав людини» (044- 331-33-19, http://ppl.org.ua)

Виборець з активною громадянською позицією може не лише чесно проголосувати, але й за необхідності запобігти фальсифікаціям. Здебільшого від нас усіх залежить той рівень легітимності, який у підсумку матимуть вибори.

Олександр Бурмагін, спеціально для «Фокус»

ВГОРУ