Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Після COVID-19: сценарії економічного відновлення

Після COVID-19: сценарії економічного відновлення

Сьогодні в інформаційних потоках щодо пандемії COVID-19 об’єктивно домінують дві теми: медична (як захистити людей від цього вірусного лиха) та економічна (економічні втрати від пандемії в різних вимірах). Останнім часом з’являється все більше публікацій про те, як буде виглядати світова економіка в пост-пандемічний період в цілому та що треба робити для відновлення економічної активності. Ця дискусія має цілком практичний характер, адже вона формує певну ідеологію економічної політики. І тут знову ми стикаємось з тим, що всі наші економічні розрахунки залежать від того, як розвиватиметься пандемія. Це як раз та ситуація, коли економічні перспективи визначаються переважно природними факторами.

Що стосується траєкторій виходу з кризи окремих країн, то тут ситуація значно складніша. Експертна спільнота сьогодні розглядає кілька сценаріїв економічного відновлення після приборкання пандемії. При цьому за зрозумілих причин багато уваги приділяється, перш за все, національним економікам, хоча й питання глобального характеру розглядаються також досить активно.

В цій статті ми опишемо кілька сценаріїв економічного відновлення, які ми вважаємо, певною мірою, модельними. Але при цьому зробимо три застереження:

  • по-перше, зважаючи на високий елемент невизначеності практично всі експерти говорять саме про сценарії розвитку подій, а не про прогнози в традиційному значенні цього  терміну;
  • по-друге, часові рамки сценаріїв – тема окремої бесіди.
  • по-третє, реалії відновлення економічної активності в окремих країнах залежатимуть від стратегії виходу з карантину та майбутньої епідеміологічної ситуації.

Національний рівень

На нашу думку, в якості «національного» прикладу можна розглядати бачення організації Conference Board. Її експерти сьогодні називають три можливі сценарії відновлення економічної активності в США. Зараз якраз можна перевірити, який зі сценаріїв реалізується на практиці.

Сценарій 1. Травневе перезавантаження (May Reboot). За цим сценарієм пандемія COVID-19 досягне свого піку в середині квітня, тоді як поступове економічне відновлення почнеться в травні 2020 року.

Сценарій 2. Літня V-подібна крива (Summertime V-Shape). За цим сценарієм пандемія COVID-19 досягне свого піку в травні, а економічне відновлення почнеться в  третьому кварталі 2020 року.

Сценарій 3. Осіннє відновлення (Fall Recovery). За цим сценарієм країні вдасться встановити контроль над COVID-19, результатом чого стане певне згладжування піку COVID-19, хоча негативні ефекти відчуватимуться і в другому. і в третьому кварталах, тоді як економічне відновлення почнеться у вересні 2020.

Як бачимо, експерти вважають, що за будь-якого сценарію економічне відновлення в США почнеться у 2020 році.


Cвітова економіка

На нашу думку, заслуговує уваги бачення майбутнього експертами банку ING. На їх думку в залежності від динаміки пандемії, існує чотири основні сценарії глобального економічного відновлення.

Сценарій 1. Базовий. Завдяки карантину вдасться в цілому спрямити криву захворюваності. Зважаючи на наявні соціально-економічні проблеми європейські уряди почнуть послаблювати карантин з кінця квітня. Послаблення відбуватиметься поступово, а соціальне дистанціювання триватиме принаймні ціле літо. Певна частина працівників продовжуватиме і надалі працювати дистанційно. Місця масового спілкування (паби, кінотеатри тощо), починають працювати з дотриманням правил дистанціювання. Міжнародні подорожі залишаються обмеженими, але наявність вакцини, вища ефективність тестування та більша спроможність медичних закладів створить високу імовірність уникнути нового масштабного карантину. В результаті економічне відновлення матиме U– подібну форму. Водночас, на думку експертів ING, економічні втрати більшості країн перевищуватимуть втрати від фінансової кризи.

Сценарій 2. Повернення карантину взимку. За цим сценарієм події розгортаються, як і в попередньому випадку, але в інший час. В  травні та червні поступово послаблюються карантинні обмеження.  Водночас за цим сценарієм вірус повертається восени і, незважаючи на масштаби тестування, більш точне та оперативне відстеження контактів, нова хвиля примушує більшість економік знову перейти в режим карантину з усіма відповідними наслідками. Але тепер світова спільнота вже нагромадила досвід кризового менеджменту, що дає можливість більш індивідуалізовано підтримувати деякі регіони та сектори та регулювати їх діяльність під час карантину. Очікується, що карантин триватиме до квітня 2021 року, а далі почнеться економічне W – подібне відновлення. При цьому зростання ВВП буде нижчим у 2020 році, але вищим у 2021 році порівняно з  базовим сценарієм. Але до докризового рівня економіки зможуть повернутись не раніше кінця 2022 р.

Сценарій 3. Найкращий випадок. За прикладом Китаю західний світ знімає карантин, як тільки крива нових захворювань починає згладжуватись. І вже до кінця квітня життя швидко нормалізується. Вірус не повернеться знову взимку, як завдяки появі масового імунітету, так і більш ефективних заходів протидії. Водночас певні економічні втрати не будуть компенсовані одразу. Але такі державні заходи, як гарантії, підтримка ліквідності та схеми короткочасної зайнятості сприятимуть швидкому та сильному відскоку (V-подібний сценарій відновлення). В 2019 році більшість економік пережили б невеликий спад на рівні 2-3%, але вже в 2021 році зростання прискориться, і більшість економік зможуть вийти на докризовий рівень.

Сценарій 4. Найгірший випадокКарантин триває до кінця року. З другого кварталу 2021 року ситуація нормалізується, в тому числі завдяки розробці та застосуванню вакцини. В цьому випадку економічне відновлення може бути трохи швидшим і сильнішим порівняно з попередніми сценаріями, оскільки вірус вважається повністю під контролем. Тут мова йде про L-подібну форму одужання економіки. Зрозуміло, що в цьому випадку світ переживає економічні, соціальні та політичні потрясіння, та на цьому етапі такий сценарій виглядає досить малоймовірним. 2020 рік стане роком чи не найбільшої рецесії в історії, коли скорочення економічної активності вимірюватиметься двоцифровими показниками. Відскік у 2021 році буде відносно помірним,  а тому  більшість економік повертатимуться до докризового рівня до 2023 року.

Світова економіка: погляд СОТ

Ці оцінки заслуговують окремої уваги, адже торгівля сьогодні є як результатом, так і чинником економічного розвитку. На початку квітня СОТ оприлюднив свою оцінку динаміки міжнародної торгівлі та змін ВВП в розрізі основних географічних регіонів, які в сукупності складають світову економіку.

Таблиця 1. СОТ: обсяг торгівлі товарами та реальний ВВП, 2018-2021 роки.

Джерело

Кілька зауважень. Як бачимо в цілому СОТ розглядає V-подібний сценарій. В оптимістичному випадку обсяг світової торгівлі в 2020 році зменшиться на 12,9 %, а вже наступного року зросте на 21,3%. Звертає на себе увагу той факт, що в 2022 році обсяги торгівлі не просто відновляться, а й перевищать рівень 2019 року. Вважається, що падіння та відновлення будуть досить стрімкими (мова йде переважно про двозначні цифри). За песимістичним сценарієм торгівля впаде значно більше порівняно з оптимістичним сценарієм, а от відновлення до докризового рівня не відбудеться за виключенням експорту країн азійського регіону.

Ну а загальні висновки кожний може зробити сам.

ВГОРУ