Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Підвищення акцизів на алкоголь – це суттєві надходження до бюджету та ефективний інструмент скорочення пов’язаної з алкоголем шкоди

Підвищення акцизів на алкоголь – це суттєві надходження до бюджету та ефективний інструмент скорочення пов’язаної з алкоголем шкоди

Підвищення акцизів на алкоголь – ефективна світова практика, яка дозволяє з одного боку – наповнити державний бюджет, з іншого –  зменшити рівень споживання алкогольних напоїв та смертності, пов’язаної з їх споживанням. Про це розповіли експерти під час круглого столу: “Акцизи на алкоголь в Україні: чого бояться алкогольні лобісти?”, проведеного в рамках інформаційного партнерства Інституту Горшеніна та Реанімаційного Пакету Реформ,  у співпраці з коаліцією громадських організацій «За тверезу Україну» та за підтримки сайту LB.ua.

загалом

Прикладом того, що підвищення акцизів на алкоголь дозволяє суттєво наповнювати бюджет країни, слугують дані Державного казначейства, які показали, що за січень-жовтень 2016 р. до Державного бюджету від акцизів на алкогольні напої надійшло 10,08 млрд. гривень, що на 2,58 млрд. більше, ніж за відповідний період 2015 року, у тому числі:

У 2016 році надходження до Державного бюджету від акцизів на алкогольні напої суттєво перевищують надходження у 2012-2015 роках: так, наприклад, якщо у 2012 р. надходження становили 8,05 млрд. грн, то у 2016 р. близько 12 млрд. грн. Аналіз даних починаючи з 2012 р. показує, що надходження до державного бюджету значно зростали лише у 2014 та 2016 рр., коли було суттєво підвищено ставки акцизів на алкогольні напої.

У грудні 2016 р. Верховна Рада має прийняти Державний бюджет на 2017 р., в якому і будуть закладені ставки акцизів на алкоголь. А поки у Комітеті Верховної Ради точаться дискусії щодо того, якими мають бути ці ставки. Міністерство фінансів пропонує підвищити ставки алкогольних акцизів лише на 20%, хоча підвищення алкогольних акцизів на 50-100% у 2016 році виявилося дуже ефективним.

«Збільшення ставок акцизу на алкогольні напої у 2016 році збільшило надходження до державного бюджету майже на 3 мільярди гривень. Міністерство фінансів України у законопроекті №5132-д пропонує збільшити у 2017 році ставки акцизів на алкогольні напої на 20%. Досвід 2016 року показує, що зростання алкогольних акцизів може бути набагато більшим ніж 20%, зокрема, акцизу на пиво», – зауважив Костянтин Красовський, завідувач сектору контролю над тютюном та алкоголем Інституту стратегічних досліджень МОЗ України.

2

Алкогольна індустрія, у тому числі і через своїх лобістів у парламенті робить усе можливе, аби не допустити підвищення ставок акцизів на алкоголь вище, ніж на рівень інфляції. Не менш активно алкогольна індустрія працює в напрямку формування громадської думки.

«Через замовні матеріали у ЗМІ нав’язуються міфи про нібито тінізацію алкогольного ринку та вироблення фальсифікату, купівлю людьми горілки та змішування її з соками тощо. Примітно, що жодне із зазначених висловлювань алколобістів не має підтверджених даних і активно поширюється для того, щоб не допустити підвищення акцизів, а відповідно й цін на алкоголь. Адже виробники знають, що підвищення акцизів зменшує доступність алкоголю для людей, зокрема для дітей та молоді. Тож все, чого вони бояться – втратити свої прибутки через падіння попиту на свою продукцію», – підкреслила Юлія Солоха, координатор коаліції громадських організацій «За тверезу Україну».

Розмови ж алкогольних лобістів про тінізацію ринку на 40-50% та вироблення нелегального алкоголю також не підкріплені жодними даними. Більше того, ці «висловлювання» мали б підтверджуватися і статистикою по отруєннях та смертності. Однак, згідно даних Державної служби статистики, у 2012-2015 роках кількість прямо пов’язаних з алкоголем смертей в України (без урахування АР Крим, Донецької та Луганської областей) скоротилася з 11113 до 9052, зокрема від отруєння алкоголем – з 4231 до 3339. За даними поліції, в 2016 році скоротилася кількість загиблих і травмованих в ДТП з вини нетверезих водіїв.

Варто зауважити, що Всесвітня організація охорони здоров’я в Європейському плані дій зі скорочення шкідливого споживання алкоголю 2012-2020 визнала необхідність підвищення ставок акцизного податку на алкоголь як найефективнішого способу скорочення рівня споживання алкоголю, що охоплює як доросле населення, яке вживає алкоголь, так і дітей та молодь. ВООЗ визнає, що підвищення цін на алкогольні напої – призводить до зменшення споживання алкоголю та зниження, пов’язаної з його споживанням шкоди.

Так, у 2014 р. в Україні було суттєво підвищено акцизи на алкоголь. І якщо у 2013 р. рівень алкогольної смертності в Україні сягав – 11181 особа, то у 2014 р. він був 10442 осіб, а у 2015 р. знизився  до 9052 осіб. Відповідне зниження показників смертності відбулося і за показниками алкогольної кардіоміопатії (з 4203 особи у 2013 р. до 3339 особи у 2015 р.), алкогольної хвороби печінки (з 1895 осіб у 2013 р. до 1497 осіб у 2015 р) та отруєння алкоголем ( з 3451 особи у 2013 р. до 2861 особи у 2015 р.). Дані вказані без урахування АР Крим, Донецької та Луганської областей).

3

«Щодо акцизу, то важливим для виробництва підакцизної продукції є не лише розмір його ставки, а також визначений законодавством момент його сплати. На сьогоднішній день момент сплати підакцизної продукції, що підлягає маркуванню, є момент отримання акцизних марок, що створювало необхідність акумулювати значну суму коштів до моменту фактичної реалізації підакцизної продукції і отримання за неї коштів. В законопроекті 5368 передбачається термін в 5 робочих днів для оплати акцизних марок, після їх отримання, що позитивно вплине на виробництво цієї продукції», – підсумував Ілля Несходовський, експерт групи «Податкова реформа» Реанімаційного Пакету Реформ.

4

ВГОРУ