Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Перепризначення усіх суддів – рецепт від «смітникової» люстрації української Феміди

Перепризначення усіх суддів – рецепт від «смітникової» люстрації української Феміди

Напередодні засідання Конституційної Комісії біля Адміністрації Президента відбулось відкриття першого пам’ятника українській Феміді – смітники зі скульптурами недоброчесних суддів. Таким чином представники Реанімаційного Пакету Реформ звернули увагу членів Конституційної комісії на рекордно низький рівень довіри українського суспільства до судової влади – 9%. Без процедури перепризначення усіх суддів, яка має бути прописана в перехідних положеннях до Конституції, ця ситуація приречена на консервацію. Процес перепризначення після його повної імплементації дозволить не лише уникнути ганебного сценарію «смітникової люстрації» недоброчесних суддів, а й закласти основи для створення прозорої та незалежної судової гілки влади. Також експерти зазначили, що важливим пунктом конституційної реформи в частині судоустрою та правосуддя має стати усунення політичного впливу на судову гілку влади.

 

Експерти презентували свій варіант перехідних положень до Конституції в частині правосуддя та виразили готовність представити його на засіданні робочої групи Конституційної Комісії.

 

«Перепризначення потрібно відрізняти від фейкової переатестації, яку запроваджено законом про забезпечення права на справедливий суд», – наголошує заступник голови правління Центру політико-правових реформ, екперт групи РПР «Судова реформа» Роман Куйбіда і пояснює, що переатестація полягає в оцінюванні діючого судді і вимагає доведення фактів порушень з боку судді, що зробити дуже складно. – «Ми бачимо величезні статки суддів, але вони легко проходять майнову люстрацію, бо довести незаконність походження цих статків неможливо. Водночас процедура перепризначення передбачає конкурс, де кожен претендент на суддівську посаду повинен довести свою доброчесність. До уваги також братиметься репутація. На рівні з діючими суддями у конкурсі матимуть право взяти участь фахівці, які раніше не працювали в судовій системі – науковці, правники-практики тощо. Це дасть можливість значно оновити суддівський корпус і подолати атмосферу страху в судах, запопадливості суддів та зневажливого ставлення до людей».

«Суспільство не забуло, як при Януковичі за допомогою судів керманичі примножували свій бізнес, забороняли мирні протести, садили неугодних в тюрми. Ці судді залишилися на посадах, і заради добробуту й далі готові прислужувати», – переконаний експерт Реанімаційного пакету реформ, суддя Михайло Жернаков.

 

 

 

Венеційська комісія наголосила, що після формального акту про наділення судді повноваженнями глава держави, як і інші політичні органи, не повинен вирішувати питання кар’єри судді. «Зміни до Конституції мають усунути Президента від переведення і звільнення суддів», – говорить заступник голови правління Центру політико-правових реформ, екперт групи РПР «Судова реформа» Роман Куйбіда. – «Також потрібно перезаснувати судову систему, аби вона стала доступною і зрозумілою. Замість чотирьох рівнів судів передбачити щонайбільше три інстанції, аби люди роками не крутилися в замкнутому колі українського судочинства».

ВГОРУ