Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Пенсійна реформа: хто і коли отримає нову пенсію?

Пенсійна реформа: хто і коли отримає нову пенсію?

Цього тижня набирає чинності закон, який запускає реформу пенсійної системи. Під час спеціального прес-сніданку експерти Реанімаційного Пакету Реформ, спільно із Центром «Ейдос» та міністром соціальної політики обговорили переваги та недоліки нової системи. Зокрема, хто і коли зможе розраховувати на пенсію, скільки коштів із державного бюджету буде витрачено на імплементацію прийнятих законів та коли запрацюють наступні рівні реформи.

3 жовтня Верховна Рада ухвалила два проекти законів щодо змін у пенсійній системі. Документи, з одного боку, запроваджують поступове зростання пенсій, з іншого, – збільшують трудовий стаж, який необхідний для виходу на пенсію. Крім того, скасовуються спеціальні умови виходу на пенсію для цілої низки працівників, серед яких судді, прокурори, науковці, працівники освіти тощо. Також законом поставлено завдання наступного року запровадити накопичувальну пенсійну систему.

«Коли ми взялись до реформування пенсійної системи, то вже не було змоги брати кредити в МВФ на це, збільшувати дотації з державного бюджету. Залишався єдиний шлях – підвищити зарплати, щоб це збільшило виплати до державного бюджету,  усунути дисбаланс в Пенсійному фонді шляхом коригування коефіцієнта страхового стажу. Також треба було збільшити кількість платників ЄСВ з 12 мільйонів хоча б 16-17, тобто вивести зайнятість з тіні. Ми успішно з цим справились і під загрозою великих штрафів за кожного необлікованого працівника з тіні вивели понад 400 тисяч працівників», – розповів Андрій Рева.

Міністр наголосив, що закон мотивує працівників впливати на роботодавця задля офіційного працевлаштування.

«Якщо раніше працівник приходив на будівництво, і йому пропонували тіньову зарплату 10-15 тисяч, то його це влаштовувало. Бо він мав 10-15 років офіційного стажу і міг спокійно розраховувати  на пенсію. Тепер так не буде. І подібних кейсів немало», – додає Андрій Рева.

Втім, Олександр Ткач, експерт групи “Реформа фінансового сектору та пенсійної системи”  РПР наголошує, що осучаснення пенсій, підвищені мінімуми, доплати тощо — лише чергове покращення для нинішніх пенсіонерів. Що ж до майбутніх, то існує невизначеність.

«Відбулися чергові зміни в «правилах гри» у солідарній системі, що спрямовані на осучаснення раніше призначених пенсій та запровадження відповідних механізмів. Відтепер працювати для отримання таких самих пенсій доведеться довше,» – говорить експерт.

Він також наголосив на важливості реального запуску накопичувального рівня пенсійної системи.

«Ми не маємо конкретного бачення, якого розміру мають бути внески, для кого вони будуть обов’язковими, а для кого добровільними, як обирати фонд, як захистити права вкладників, як каратимуть фонд за порушення тощо. Це треба зробити за 14 місяців – до офіційної дати старту накопичувальної пенсійної системи. Бо інакше почнуться вибори, і ми знову втратимо 5 років», – сказав Ткач.

Зі свого боку Олександра Бетлій, провідний науковий співробітник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, переконана, що для запуску накопичувальної пенсійної системи в Україні наразі нема умов і що створити їх до 1 січня 2019 року держава не встигне.

«Накопичувальний рівень передбачає існування фондів, куди можна буде вкладати гроші, щоб вони працювали. Але в Україні наразі відсутній фондовий ринок, в нас несприятливий інвестиційний клімат, немає захисту прав власності. Люди не мають довіри до влади і впевненості у майбутньому. Тож куди вони будуть вкладати кошти і як їх можна змусити вкласти кудись кошти без гарантій? І так, нам потрібні довгострокові прогнози по демографії, охороні здоров’я, пенсійній системі. Весь світ їх робить, щоб бачити, що очікує і як коригувати відповідно до цього свою політику»,  – пояснює власну позицію Олександра Бетлій.

У свою чергу, модератор прес-сніданку Віктор Таран додав:

«Наразі в Україні відбувається велика кількість дуже важливих і потрібних реформ. Втім, у влади не завжди виходить їх добре комунікувати. У результаті, одні політики створюють неправдиві міфи навколо них, інші гіперболізують їх важливість, але від цього лише страждають прості громадяни нашої держави. Адже українці із власних кишень платять за ці реформи, але не розуміють за що саме. Через це росте прірва непорозуміння між владою та громадянами. Безперечно, справжня ціна кожної реформи – це золота середина між популістичними лозунгами політиків різних полюсів. І ми, експерти, влада та журналісти вирішили об’єднатися для того, щоб докопатися до суті, знайти усі підводні камені та розповісти українцям як у майбутньому їм допоможуть сьогоднішні зміни».

Нагадаємо, напередодні набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», який закріплює осучаснення пенсій та збільшення мінімального страхового стажу. «За» законопроект проголосували 288 народних депутатів.

ВГОРУ