Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Без категорії > Парламент ухвалив закон про валюту – коментар експерта РПР

Парламент ухвалив закон про валюту – коментар експерта РПР

Верховна Рада ухвалила у другому читанні закон “Про валюту”, який покликаний забезпечити вільний рух капіталу та валютну лібералізацію.

За законопроект, який скасував дію декрету Кабінету міністрів “Про систему валютного регулювання і валютного контролю” від 1993 року, проголосувало 228 депутатів.

“Умовно кажучи, раніше ми жили в економічному концтаборі, де існували чіткі правила, однак тут була умовна стабільність. І Нацбанк стверджував, що змінити нічого не може, оскільки такі правила затверджені декретом КМУ. Ухвалений закон дає змогу почати будувати “турбазу” і залучати “туристів” – тобто іноземців та інвесторів – у нашу країну. Він дає право на економічну свободу, якою, однак тепер буде розпоряджатись Нацбанк”, – каже Роман Сульжик, екс-банкір JP Morgan, Deutsche Bank та член Реанімаційного пакету реформ.

Відповідно до законопроекту, НБУ отримує дискреційні повноваження, тобто орган працює виключно на свій розсуд. Закон стверджує: буде дозволено усе, що не заборонено і Нацбанк матиме право вводити чи подовжувати будь-які валютні обмеження.

Закон затверджує, що майже будь-які валютні операції між резидентами і  нерезидентами в іноземній та національній валюті зможуть здійснюватися без обмежень.

Валютний контроль буде скасовано більш ніж для 40% операцій, реєстрації кредитів від нерезидентів та ліцензування інвестування за кордон. Будуть скасовані валютні обмеження для бізнесу.

“Закон дуже важливий, однак більшість валютних обмежень він не скасовує автоматично, а передає це право Нацбанку. А от вже наскільки швидко будуть скасовані обмеження Нацбанком – залежить від політичної волі, компетенції Нацбанку та тиску громадянського суспільства. Бізнес, експертне та громадське середовище мають наступне завдання – тиснути для того, аби Нацбанк скасував обмеження”,  -каже Роман Сульжик.

Попри все, деякі обмеження будуть скасовані з моменту набуття чинності законом. Наприклад, право іноземцям вільно відкривати рахунки в Україні, а  українцям – за кордоном.

Експерт каже, що очікує скасування обмежень не раніше, ніж через рік-два.

“Схвалений Закон передбачає, що валютні обмеження будуть скасовані поступово і обережно і за наявності сприятливих макроекономічних умов, щоб не похитнути фінансову стабільність, до настання повної свободи проведення валютних операцій за принципом “дозволено все, що прямо не заборонено законом”. Його ухвалення дає Національному банку “зелене світло” для більш швидкої лібералізації валютного регулювання. Найбільш болісні обмеження, наприклад, щодо інвестування за кордон та зовнішньоекономічних операцій, будуть скасовані одразу після набуття чинності Законом”, – йдеться у офіційному повідомленні НБУ.

Для продовження строку дії валютних обмежень або запровадження нового щопівроку наявність ознак кризових явищ повинна буде підтверджувати Рада Національного банку.

“Національний банк не повинен мати змоги продовжувати валютні обмеження безкінечно. При підготовці закону до другого читання ми хотіли запровадити «збільшення ціни» продовження валютного обмеження Нацбанком щопівроку. Однак НБУ дуже опирався цим правкам, аргументуючи це тиском на його незалежність. Тож було ухвалене компромісне рішення – узгодження з Радою НБУ”, – каже Роман Сульжик.

Крім того, у Законі передбачено підзвітність та публічність Національного банку під час запровадження заходів захисту, продовження строку їх дії і оцінки результативності їх запровадження.

Нагадаємо, 9 березня Президент вніс до Верховної Ради законопроект “Про валюту”, позначивши його, як “невідкладний”. 3 квітня був зареєстрований альтернативний законопроект, поданий групою народний депутатів. У першому читанні закон підтримали 253 народних обранці.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через сім місяців перехідного періоду з дня набрання ним чинності.

ВГОРУ