Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Аналітика > П’ять місяців війни: як працювала Верховна Рада України

П’ять місяців війни: як працювала Верховна Рада України

Позначки:

Комітет виборців України проаналізував показники законодавчої роботи Верховної Ради України після початку збройної агресії Російської Федерації 24 лютого 2022 р. Всього за п’ять місяців війни парламентом було прийнято 289 законодавчих актів (станом на 1 серпня 2022 р.) та зареєстровано 511 проектів законів.

Завантажити у PDF

Реєстрація законопроектів

За період із 24 лютого по 1 серпня 2022 р. було зареєстровано 511 проектів законів та 249 проектів постанов. Абсолютну більшість законопроектів було зареєстровано народними депутатами України. Із 511 проектів законів 450 документів або 88% було запропоновано народними депутатами.

Кабінетом міністрів України було ініційовано 43 проекти законів. Значна частина документів стосувалися денонсації та ратифікації низки Угод. Зокрема, урядом було направлено на розгляд парламенту законопроекти:

Президентом України на розгляд ВР було подано 18 законопроектів. Зокрема, 24 лютого Президентом було подано проект закону «Про введення воєнного стану в Україні» (документ було прийнято, «за» проголосували 300 народних депутатів), а також проект Закону «Про загальну мобілізацію» та «Про використання Збройних Сил України та інших військових формувань».

14 березня Президентом було ініційовано проект закону «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» (15 березня закон було прийнято). 19 квітня було зареєстровано президентський законопроект щодо продовження строку дії воєнного стану в Україні (21 квітня закон прийнято, «за» 300 народних депутатів). 18 травня подано проект закону «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» (22 травня прийнято, «за» 320 депутатів).

Серед іншого Президент України ініціював законопроект щодо ратифікації Стамбульської Конвенції (Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами, прийнято 20 червня), запропонував законопроект щодо встановлення правових та соціальних гарантій для громадян Республіки Польща (прийнято парламентом 28 липня), а також закон щодо затвердження Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 11 травня 2022 року «Про примусове вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів» (прийнято 12 травня).

Голосування за прийняті закони

Всього за п’ять місяців війни парламентом було прийнято 289 законодавчих актів (закони та постанови).

Абсолютна більшість прийнятих законів стосувалися збройної агресії Російської Федерації. При цьому частина законопроектів, прийнятих після 24 лютого, були офіційно зареєстровано значно раніше. До прикладу, законопроекти щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність, а також заборони виготовлення та поширення інформаційної продукції, спрямованої на пропагування дій держави-агресора були зареєстровані в 2021 році, але прийняті лише після початку повномасштабної збройної агресії зі сторони РФ.

Також у п’ятимісячний період роботи ВР прийнято низку важливих кадрових рішень, які стосувалися роботи Кабінету міністрів України, Служби безпеки України, Офісу Генерального Прокурора України. Було оновлено законодавство щодо діяльності політичних партій в Україні, внесено зміни до Кримінального Кодексу, денонсовано Угоди щодо співпраці України та Російської Федерації, прийнято низку звернень до міжнародних інституцій та держав щодо посилення санкції по відношенню до РФ, внесено зміни в організацію роботи Верховної Ради, прийнято закони щодо додаткового фінансування Збройних Сил України.

В цілому найвищий відсоток прийнятих законів відносно поданих у Президента України. Починаючи з 24 лютого, В. Зеленський запропонував на розгляд ВР 18 проектів законів, із яких 16 було прийнято. Із 43 законопроектів, поданих урядом, прийнято було 12 або 28%. Із 450 проектів законів авторства народних депутатів діючими законами стали 86 проектів або 19%.

Серед фракцій та груп Верховної Ради найвищі показники підтримки прийнятих законів у народних депутатів фракції «Слуга Народу», «Європейської солідарності», групи «Довіра» та позафракційних народних депутатів.

В середньому прийняті закони підтримували 200 депутатів «Слуги Народу» (83% складу фракції), 16 депутатів «ЄС» (59% від складу фракції), 14 депутатів групи «Довіра» (77%) та 14 позафракційних народних депутатів.

Також в середньому «за» голосували 13 народних депутатів депутатської групи «Платформа за життя та мир» (52% складу фракції), яку було утворено після розпуску фракції «Опозиційна платформа За життя» та 11 депутатів групи «За майбутнє» (52% депутатів групи).

Як правило, «за» голосували 10 депутатів групи «Відновлення України» (58% депутатів групи), до складу якої увійшли частина народних депутатів фракції ОПЗЖ, 10 депутатів – ВО «Батьківщина» (41%) та 9 депутатів фракції «Голос» (45%).

У порівнянні із попередніми періодами роботи ВР суттєво зросли показники підтримки прийнятих законів з боку колишніх депутатів фракції ОПЗЖ. Якщо раніше «за» голосували в середньому 20% депутатів фракції, то після початку війни – 52-58%.

В цілому народні депутати демонстрували одностайність під час прийняття важливих рішень, пов’язаних із відсіччю збройній агресії Російської Федерації. До прикладу, рішення про введення в Україні воєнного стану 24 лютого підтримали 300 народних депутатів. За низку інших рішень також голосувала конституційна більшість складу ВР.

Однак в окремих питаннях позиції фракцій та груп розділилися. До прикладу, депутати ВО «Батьківщина» не проголосували за ратифікацію Стамбульської конвенції, депутати фракцій ЄС та «Голос» не голосували за кадрові рішення, запропоновані владною командою (зокрема, не підтримали відставку Генерального прокурора України, міністра соціальної політики), депутати групи «Платформа за життя та мир» не підтримали відставку голови СБУ (лише 2 «за»), при цьому депутати групи «Відновлення України», які також раніше входили до складу фракції ОПЗЖ, переважно проголосували «за» (11 депутатів підтримали рішення про відставку голови СБУ).

Участь народних депутатів в голосуваннях

Всього за період із 24 лютого по 1 серпня відбулося 844 голосування.

16 народних депутатів не взяли участі в жодному голосуванні за п’ять місяців. Це Івахів С.П, Устінова О. Ю., Шенцев Д. О., Волошин О. А., Деркач А. Л., Кива І. В. (15 березня повноваження було припинено), Ковальов О. І., Козак Т. Р., Королевська Н. Ю., Кузьмін Р. Р., Медведчук В. В., Рабінович В. З., Солод Ю. В., Столар В. М., Абрамович І. О., Христенко Ф. В. Абсолютна більшість депутатів є колишніми представниками фракції ОПЗЖ.

Відповідно до повідомлень ЗМІ п’ятеро народних депутатів України (Сергій Рудик, Людмила Буймістер, Роман Лозинський, Роман Костенко, Михайло Забродський) перебувають в складі Збройних Сил України та територіальної оборони ЗСУ.

Ще 16 народних депутатів взяли участь менше, ніж в 10% голосувань. Зокрема, Дубінський О.А., Палиця І.П., Дубневич Я.В. Качний О.С., Льовочкін С.В. Також 66 народних депутатів взяли участь в 10-50% голосувань ВР за п’ять місяців.

Натомість, 100 народних депутатів України взяли участь в понад 90% голосувань Верховної Ради й загалом більша частина народних депутатів активно брали участь в голосуваннях.

Комітет виборців України

ВГОРУ