Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Організації співвласників багатоквартирних будинків під загрозою знищення

Організації співвласників багатоквартирних будинків під загрозою знищення

Київ, 25 лютого 2015 року –  Організаціям співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) загрожує знищення через зміни в оподаткуванні. Через цей чинник обрана державою стратегія з підвищення енергоефективності у житловому фонді, основною рушійною ланкою якої мали стати ОСББ, буде провалена. Таку заяву під час брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі зробили представники руху ОСББ, народні депутати та експерти.

З 1 січня 2015 року набули чинності зміни до Податкового кодексу, за якими ОСББ втратили статус неприбуткових організацій і переведені на загальну систему оподаткування. Через таку зміну з усіх коштів, які ОСББ акумулюють на капітальний ремонт і заходи з енергоефективності, їм доведеться сплачувати податки. Фактично, переконані учасники брифінгу, це означає вилучення державою коштів, які співвласники добровільно акумулюють для цільового спільного використання, і з яких уже сплачені податки. «Вже сьогодні податкові на місцях вимагають від ОСББ заплатити 18% податку на прибуток від тих коштів, які є у них на рахунку станом на 1 січня 2015 року. Це саме ті кошти, які ОСББ акумулювали для проведення заходів із енергозбереження, починаючи з травня (як цього дозволяють погодні умови у нашій місцевості)», – заявила Вікторія Погорєлова, голова правління ОСББ «Мотор», член Національної ради з питань створення за забезпечення функціонування ОСББ.

Така ситуація, на думку представників ОСББ, зупинить впровадження енергоефективних заходів у багатоквартирному житловому фонді, адже саме аналоги ОСББ у країнах ЄС та США були рушійною силою у впровадженні заходів із енергозбереження у багатоквартирних будинках. «ОСББ є єдиним легітимним інструментом ухвалення рішень у багатоквартирному будинку, завдяки якому можна практично здійснити енергозберігаючі заходи.  Тому ми були вкрай здивовані новаціями, за якими ОСББ зарахували до прибуткових організацій. Саме ОСББ є наріжним каменем в усіх документах», – пояснила Тетяна Бойко, координатор житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА, експерт Реанімаційного пакету реформ.

З метою виправлення ситуації активісти руху ОСББ підготували законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» (№1892), який повертає ОСББ та житлово-будинковим кооперативам (ЖБК) статус неприбуткових організацій. За словами Альони Бабак, народного депутата України, заступника голови комітету з питань містобудування, ЖКГ і регіональної політики, ухвалення цього законопроекту є критично важливим до кінця звітного періоду (до 31 березня 2015 року). «Є розуміння в парламенті, що ОСББ не працюють із метою отримання вигоди. Але законодавчий шлях вирішення проблеми є тривалим. І тому важливо, аби цей законопроект було поставлено на порядок денний якомога швидше, щоб за результатами 1 кварталу ОСББ та ЖБК не підпали під вимогу сплатити податок на прибуток. Усі розуміють, що якщо ми будемо працювати на знищення господаря у своєму домі, то ми ніколи не отримаємо заможної держави», – зазначила Альона Бабак.

Джерело: Ukraine Crisis Media Centre

ВГОРУ