Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Олена Кравченко: Ухвалити закон про оцінку впливу на довкілля – виконати зобов’язання України в рамках Оргуської конвенції

Олена Кравченко: Ухвалити закон про оцінку впливу на довкілля – виконати зобов’язання України в рамках Оргуської конвенції

У вівторок, 7 лютого народні депутати розглянуть заветований законопроект 2009а-д “Про оцінку впливу на довкілля” з пропозиціями Президента. Пропозиції сформульовані у такий спосіб, що врахувати їх парламентом, не порушуючи при цьому Регламент ВРУ, було неможливо. Саме тому, необхідно направити цей законопроект на доопрацювання до профільного комітету для його повторного внесення на розгляд Верховної Ради. Це дасть можливість врятувати цей закон від остаточного відхилення та продовжити роботу щодо його наступного прийняття.

4 жовтня 2016 року чи не вперше в України з’явився шанс повністю виконати державні зобов’язання в рамках Оргуської конвенції, які не спромоглися виконати жодні попередні президенти та уряди. У цей день Верховна Рада України прийняла Закон України “Про оцінку впливу на довкілля”. У екологічної громадськості, яка в Україні є рушієм впровадження демократичних процедур у сфері охорони довкілля, вперше з’явилася надія отримати результат у понад десятилітній боротьбі. Однак, цей шанс був втрачений 31 жовтня, коли Президент наклав на закон вето, висловивши ряд необґрунтованих і помилкових зауважень. Так близько до виконання рішення Україна не була іще ніколи, але підпис Президента позбавив державу довгоочікуваної перемоги.

23 січня 2017 року Крістіан Фрііс Бах, Виконавчий секретар Європейської економічної комісії ООН, звернувся до Міністра закордонних справ України пана Клімкіна із листом щодо висновків Комітету з дотримання Оргуської конвенції з виконання Україною рішення V-9m Наради Сторін щодо України (2014, Маастріхт, Нідерланди).

Комітет з дотримання нещодавно розглянув надісланий урядом України текст Закону України “Про оцінку впливу на довкілля”, прийнятий парламентом 4 жовтня 2016 року. По кожному пункту рішення V-9m Наради Сторін конвенції щодо України Комітет оцінив відповідні положення закону та дійшов висновків про їхню достатність для повного виконання усіх вимог рішення щодо України. Нагадаємо, що іще у 2005 році Нарада Сторін винесла перше рішення щодо порушення Україною своїх конвенційних зобов’язань в частині участі громадськості, які після цього приймалися на кожній наступній Нараді. Вже понад десять років Україна залишається порушницею Конвенції, і зараз вперше, оцінивши нормативний акт, надісланий урядом, Комітет дійшов висновку про його достатність для виконання рішення по справі, ініційованій МБО “Екологія-Право-Людина” у далекому 2004 році.

Разом з тим, Комітет звернув увагу, що у зв’язку із накладенням Президентом України вето на цей закон, Україна і надалі залишається в стані порушення конвенції і винесене раніше попередження (caution) залишається чинним. Попередження – це як жовта картка у футболі. І усі ми знаємо, яка картка іде наступною.

У світлі наступної сесії Наради Сторін, що відбудеться у Чорногорії у вересні 2017 року, Комітет з дотримання Оргуської конвенції попередив уряд України про останній шанс виправити ситуацію. Закон України “Про оцінку впливу на довкілля” або інший аналогічний за змістом (в контексті вимог рішення V-9m) законодавчий акт має бути прийнятий до 20 лютого 2017 року. Інакше, Комітет з дотримання у своєму проекті рішення щодо України до наступної Наради Сторін буде змушений рекомендувати Сторонам конвенції прийняти рішення про позбавлення України прав і привілеїв за конвенцією. Прикро відзначити, що таке жорстке рішення в історії конвенції не приймалося жодного разу щодо будь-якої із Сторін, і Україна зараз має усі шанси стати володаркою цієї “антипремії”. Крім того, у зв’язку із незапровадженням в Україні інституту оцінки впливу на довкілля на державу чекає і низка неприємних наслідків і в рамках Угоди про асоціацію Україна – ЄС та Договору про заснування енергетичного співтовариства.

Експерти групи Охорона довкілля закликають високопосадовців звернути пильну увагу на текст висновків Комітету, адже зауваження Президента України, які стали підґрунтям для накладення на закон вето, стосувалися, в тому числі, процедур участі громадськості. Тим не менше найкомпетентнішим органом у цій сфері – Комітетом – ці положення були визнані достатніми для запровадження в Україні чітких і прозорих процедур для ефективної участі громадськості. Повний текст висновків Комітету щодо прогресу у виконанні рішення V-9m щодо України був надісланий в Міністерство закордонних справ України та Міністерство екології та природних ресурсів України.

Зараз доля Закону “Про оцінку впливу на довкілля” та виконання зобов’язань України в рамках Огурської конвенції в руках Президента і парламентської коаліції. Не хотілося би, аби за часів політиків, які прийшли до влади на хвилі Революції Гідності, державу позбавили прав і привілеїв за одним із найбільш прогресивних міжнародних договорів у сфері охорони довкілля.

Читати повністю>>>

ВГОРУ