Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Олександра Дрік: Вимагаємо від Президента негайно звільнити “суддів Януковича” з Конституційного суду

Олександра Дрік: Вимагаємо від Президента негайно звільнити “суддів Януковича” з Конституційного суду

Президент повинен негайно звільнити за порушення присяги судді суддів КСУ, які допомогли Януковичу узурпувати владу в 2010 і тепер збираються спокійно піти на “заслужений відпочинок”. Не виконуючи своїх зобов’язань, Президент Порошенко блокує очищення влади від попередників і нинішніх корупціонерів, провокує безкарність і створює загрозу конституційному ладу в Україні.

10 фактів на підтвердження:

1. Президент за 2 роки після набуття пезидентських повноважень не звільнив призначених за президентською квотою суддів Конституційного суду попри вимогу Постанови Верховної Ради, за яку Петро Порошенко голосував ще будучи народним депутатом.

2. Це призвело до того, що через 3 роки після Евромайдану на своїх посадах залишається третина суддів КСУ, які в 2010 році прийняли неконституційне рішення про повернення до редакції Конституції 1996 року, чим допомогли Януковичу узурпувати владу. Ці ж самі судді зараз вирішують долю ключових для України законів – “Про очищення влади”, “Про запобігання корупції” в частині електронного декларування, змін до Конституції, мовного закону тощо.

3. Конституційний суд блокує виконання Закону “Про очищення влади”. КСУ більше 2-х років не може прийняти рішення про конституційність його норм. Це призводить до того, що розгляд справ посадовців, які оскаржують свою люстрацію в судах загальної юрисдикції, призупиняється.

4. Венеційська комісія у своєму висновку прямо зазначила, що судді, які не розглядають справи по люстрації (що відбувається із формулюванням “до рішення КСУ”), блокують очищення влади в Україні, а самі судді КСУ теж мають проходити люстраційну перевірку.

5. Конституційний суд в порушення вимог законодавства майже рік не починав розгляд справи за конституційним поданням 48 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України окремих положень Закону України “Про запобігання корупції” та статті 366-1 Кримінального кодексу України. Це призводить до того, що ця справа висить “Дамокловим мечем” над е-декларуванням, яке Президент називає одним із власних досягнень.

6. Генеральна прокуратура України за 3 роки розслідування не передала справи по суддям КСУ до суду попри те, що встановила: судді Конституційного Суду України у 2010 році діючи змотивів кар’єризму, хибно розуміючи інтереси служби, порушуючи вимоги Конституції, постановили завідомо неправосудне рішення, що спричинило тяжкі наслідки та захоплення влади колишнім президентом України Януковичем у неконституційний спосіб. У ході розслідування кримінального провадження було встановлено, що 30 вересня 2010 року, діючи всупереч ст. 2 Закону України “Про Конституційний Суд України”, судді КСУ своїм рішенням повернули в дію Конституцію України в редакції 1996 року, шляхом привласнення повноважень Верховної Ради України. Третина чинного складу КСУ – досі ці самі судді. ГПУ прямо зазначала в своїх листах, що у провадженні наявні докази вчинення суддями Конституційного Суду України кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 375 КК України, що підтверджується показаннями свідків, висновками судових експертиз, відповідними документами, здобутими в ході досудового розслідування.

7. Судді КСУ також фігурували у справі про “чорну бухгалтерію Партії Регіонів”.

8. Коли КСУ приймав рішення про конституційну реформу, яку ініціював Порошенко, більшість суддів подали окрему думку, в яких фігурували слова накшталт “загроза”, “небезпека” і подібні. Це може свідчити про те, що судді приймали рішення про конституційність ініційованих Президентом Порошенко змін до Конституції в частині правосуддя за вказівкою, замовленням або під тиском Адміністрації Президента.

9. Судді КСУ не можуть обрати голову суду, що може заблокувати розгляд будь-яких справ. Суддя Конституційного суду України Володимир Мойсик не набрав необхідної кількості голосів під час таємного голосування суддів 18 травня. Наразі обов’язки голови КСУ як старший суддя за віком виконує Юрій Баулін – один із двох суддів, так і не звільнених Порошенком. Однак його повноваження закінчуються 3 червня 2017 року.

10. Через непродуманість конституційної реформи в частині правосуддя, до КСУ неможливо набрати нових суддів, оскільки їх обрання має відбуватись за конкурсом, процедура якого визначається законом, що досі не був прийнятий. Відповідно до законодавства склад КСУ – 18 осіб. На сьогодні чинними є лише 15 осіб, у двох з яких повноваження припиняються 3 червня. Після 3 червня КСУ працюватиме у складі лише 13 суддів. Недосформованість складу КСУ може призвести до паралізації роботи єдиного органу конституційної юрисдикції.

Президент України повинен звільнити, а не відправляти на “заслужений відпочинок” суддів, щодо яких відкрите кримінальне провадження за порушення присяги, а саме призначених за президентською квотою Бауліна і Вдовіченко. Потрібно терміново прийняти Закон “Про Конституційний суд”. Більше того, в рамках кримінального провадження влада повинна винести процесуальне рішення та або розслідувати кримінальне провадження щодо суддів і передати його до суду з обвинувальним висновком, або закрити кримінальне провадження і взяти на себе відповідальність за це рішення. Судді КСУ повинні пройти люстраційну перевірку і виконати вимоги Міністерства юстиції так, як це передбачено законом “Про очищення влади”.

Олександра Дрік для Української Правди

ВГОРУ