Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Олександр Лємєнов: “Пакетна” недоторканість

Олександр Лємєнов: “Пакетна” недоторканість

Олександр Лємєнов для ZN,UA

Минулого тижня Генеральний прокурор вніс до Верховної Ради подання на зняття депутатської недоторканності з п’ятьох парламентаріїв.

Минулого тижня Генеральний прокурор вніс до Верховної Ради подання на зняття депутатської недоторканності з п’ятьох парламентаріїв: Євгена Дейдея, Андрія Лозового, Олеся Довгого, Максима Полякова та Борислава Розенблата.

Проте подання про зняття недоторканності ще не означає реальних перспектив опинитися за ґратами. Згідно з нормами чинної Конституції, народні депутати не можуть бути притягнені до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані без згоди Верховної Ради. У цьому й полягає ключова проблема реалізації принципу невідворотності покарання, коли у причетності до злочину підозрюється народний обранець. 

Що інкримінують народним обранцям?

Розслідування вели різні правоохоронні органи. Були задіяні департаменти ГПУ, детективи НАБУ і навіть, за словами Артема Ситника, — ФБР. Двох парламентаріїв підозрюють у незаконному збагаченні, ще двох — в отриманні хабара. Єдиний, хто відповідатиме за діяння на своєму попередньому місці роботи, — Олесь Довгий. Його підозрюють у незаконній роздачі столичних земельних ділянок, коли той був секретарем Київради.

Представник фракції “Народний фронт” Євген Дейдей підозрюється у незаконному збагаченні. Такі злочини, відповідно до чинного КПК, підслідні виключно Національному антикорупційному бюро. Правоохоронці аргументують свою позицію так: з червня 2009-го по грудень 2016 року “фронтовик” офіційно заробив 241 тис. грн. Його дружина Інга за 10 років отримала сукупного доходу майже 1,2 млн грн. При цьому тільки за 2014—2016 рр. вони разом набули різного майна на суму 6,13 млн грн, що більш ніж у 4,2 разу перевищує спільні офіційні заробітки. Наприклад, Дейдей із дружиною інвестував у квартиру в столиці та придбав два люксових позашляховики Audi Q7.

Міра відповідальності за злочин, який інкримінують Дейдею, — позбавлення волі на строк від 5 до 10 років та конфіскація майна.

Представник Радикальної партії Ляшка Андрій Лозовий, на думку співробітників Департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генпрокуратури, впродовж тривалого часу ухилявся від сплати податків та зборів.

Річ у тому, що “другий номер” РПЛ у своїй електронній декларації вкабізнесмен середньої ланки. Але не нардеп, котрий у своєму житті до обрання в парламент, фактично, ніде не працював, отримавши з 2007 р. і до моменту обрання в Раду доходів у розмірі 234 тис. грн.

Загальна вартість цінного майна та сума конвертованих коштів становила 8,85 млн грн. Зрештою, це нібито призвело до несплати в бюджет податку на доходи фізосіб на 1,7 млн грн та військового збору на 129 тис. грн.

Якщо правоохоронці мають рацію, Лозовому загрожує штраф на суму від 34 тис. до 51 тис. грн. і позбавлення права обіймати певні посади на термін до 3 років.

Член депутатської групи “Воля народу” Олесь Довгий підозрюється у зловживанні службовими повноваженнями в інтересах третіх осіб, чим завдано тяжких наслідків інтересам держави, а саме — територіальній громаді Києва. Інакше кажучи, Олесь Довгий, перебуваючи на посаді секретаря Київради, домігся ухвалення незаконної передачі земельних ділянок 23 обслуговуючим кооперативам для житлової забудови на території заказника “Жуків острів”. Збитки, заподіяні державі, правоохоронці оцінили в 1,2 млрд грн.

Відповідальність за злочин, який інкримінують Довгому, — позбавлення волі на термін від 3 до 6 років, а також штраф на суму від 8 тис. 500 до 17 тис. грн.

Члена фракції “Народний фронт” Максима Полякова та члена фракції БПП Борислава Розенблата НАБУ підозрює у вимаганні хабара на суму 15 тис. дол. США з представника компанії-нерезидента “Фуджейра” (ОАЕ). Ці кошти були отримані за підписання ними, як ініціаторами і членами авторського колективу, проектів законів стосовно внесення змін до Податкового кодексу України (в питанні особливостей оподаткування діяльності, пов’язаної з видобуванням бурштину) та Митного кодексу України (в питанні звільнення від оподаткування операцій із ввезення на територію України обладнання для промислового видобутку бурштину).
Якщо з Полякова та Розенблата знімуть недоторканність і їхню вину буде доведено, їм загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 8 до 12 років та конфіскація майна.
Член президентської фракції БПП Борислав Розенблат також підозрюється в отриманні 200 тис. дол. від представника вищезгаданої компанії-нерезидента “Фуджейра” за вплив на прийняття рішень посадовцями Державної служби геології та надр України і органів місцевого самоврядування. На думку НАБУ, Розенблат мав би сприяти видачі спеціальних дозволів на користування надрами та відповідних погоджень для новоствореної компанії — ТОВ “Укртехдобич”.
Як наслідок, на Розенблата може очікувати додаткове покарання — від 2 до 5 років позбавлення волі.

Чи задовольнить парламент вимогу Генпрокурора?

Уперше в історії відразу 5 народним депутатам загрожує позбавлення недоторканності, а отже — спостерігатимемо чергові парламентські баталії, звинувачення у політично вмотивованих переслідуваннях та підкилимні домовленості. Зрештою, це не є чимось новим для вітчизняних законодавців. Для зняття недоторканності з нардепів їхні колеги мають проголосувати за це рішення. Відтак, на табло має висвітитися 226 голосів або більше. Досвід попередніх спроб позбавлення депутатського імунітету підштовхує до думки, що парламент не зможе консолідуватися задля задоволення вимог Генпрокурора відразу щодо всіх п’яти нардепів.

Перед винесенням у зал для голосування фігуранти подань матимуть п’ять днів для надання пояснень із моменту отримання листа від голови Верховної Ради із вимогою надати ці пояснення. За словами першого заступника голови профільного комітету Павла Пинзеника, депутати впораються впродовж терміну, визначеного Регламентом Ради для розгляду такого питання, — 20 днів.

Під час зняття недоторканності з Сергія Клюєва, Олександра Онищенка чи Ігоря Мосійчука в Раді відбувалися тектонічні зсуви у цілих фракціях. І в жодному зі згаданих випадків не було впорядкованого подання відразу на кількох депутатів різних фракцій.

Навіть тоді, коли вже спостерігалася певна консолідація щодо голосування, Клюєву й Онищенку вдалося виїхати за кордон, а Мосійчуку — убезпечити себе через Вищий адміністративний суд, який визнав неправомірним надання парламентом згоди на притягнення до кримінальної відповідальності та арешт “ляшківця”. Згодом Верховний суд підтвердив рішення ВАСУ.

Серед фігурантів подань — переважно представники трьох парламентських “китів”, на яких тримаються пропрезидентські чи урядові ініціативи. Природно, що Ляшко боронитиме другого номера РПЛ Лозового, Народний фронт стоятиме за Дейдея та Полякова, БПП (принаймні частково) спробує допомогти Розенблату і, певно, тому ж Полякову, що йде “причепом” до депутата від пропрезидентської сили.

Одночасність подань може свідчити не тільки про добрі наміри Генпрокурора. Як ми зазначали вище, згоду на притягнення всіх п’яти нардепів парламент навряд чи дасть. Тому “пакет” необхідний для того, аби трохи полегшити життя Генпрокуророві та президенту. Публічно ігнорувати вимоги НАБУ й очікування “західних партнерів” глава держави і ГПУ не можуть: тому в переліку фігурує навіть представник пропрезидентської сили. Проте пакетний підхід дає можливість для PR-маневру: позитивне голосування Ради навіть щодо однієї кандидатури (а краще — 2—3) прогнозовано зменшить масштаби критики, яка лунатиме у зв’язку з незгодою на притягнення до відповідальності решти парламентаріїв. До того ж такий прийом дозволить із допомогою “злиття” одних фігурантів замаскувати спроби “прикрити” інших.

Хто постане перед служителями Феміди?

Отже, команда Порошенка, до якої входить Генпрокурор Луценко, чітко розуміє: не можна допустити, щоб усі нардепи синхронно уникли бодай зняття недоторканності. Тому впродовж тижня з’ясується, кого саме зроблять сакральними жертвами, яких покладуть на “вівтар”.

Багато хто вважає, що найкраще на роль “офірного цапа” підходить Олесь Довгий. З одного боку, він чимало прислужився Петру Олексійовичу, зокрема “організацією” необхідних голосувань. З іншого — стосунки між ними останнім часом зіпсувалися. До того ж упродовж останнього десятиліттяДовгий, як суха губка, вбирав у себе тільки негатив. Саме тому він може стати розмінною монетою Банкової. Тим більше що, за давньою українською політичною традицією, до ув’язнення, швидше за все, не дійде. Обвинувачення Довгого цілком реально нівелювати в судовому порядку.

Андрія Лозового спробує і, зрештою, зможе відстояти Олег Ляшко. Навіть якщо з нардепа знімуть недоторканність. Важливо розуміти, що інкримінований йому злочин не є тяжким.

У ситуації з “фронтовиком” Євгеном Дейдеєм — складніше, адже його обвинувачують у незаконному збагаченні. Представника НФ точно спробує прикрити надвпливовий міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, до чиєї орбіти входить Дейдей.

Найцікавіша ситуація із Розенблатом та Поляковим, розслідування щодо яких вели детективи НАБУ у співпраці з Федеральним бюро розслідувань США. Аналіз подань свідчить, що документи стосовно цих двох нардепів мають найґрунтовніший вигляд. Додатково відзначимо зовнішній тиск на Банкову з боку західних партнерів. ФБР рідко включається у процес поза територією Сполучених Штатів. Проте коли вони застосовують свої можливості, то зазвичай доводять розпочате до логічного завершення.

Проте у Банкової є цілком очевидні резони “прикрити” Розенблата (вкупі з Поляковим). По-перше, президент давно й послідовно намагається поставити НАБУ під свій контроль, і прагнення “завалити” саме те подання, яким найбільше опікується Бюро, — зрозуміле. По-друге, “здача” представника пропрезидентської сили стане небажаним (з точки зору Порошенка) сигналом для решти членів фракції БПП, що може позначитися на її керованості. Отож на президента, який не хоче проблем ані з урядом США, ані з власним парламентським осередком, чекають непрості роздуми. 

У кожному разі, Олександр Грановський уже розпочав відповідну роботу серед депутатів, спрямовану на організацію прикриття Розенблата. Хоча деякі небайдужі до пана Борислава колеги про всяк випадок завбачливо радять йому тримати під рукою закордонний паспорт.

Олександр Лємєнов для ZN,UA

ВГОРУ