Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Оксана Величко “Нові правила для забудовників: чи можна ухилятись від будівельних норм”

Оксана Величко “Нові правила для забудовників: чи можна ухилятись від будівельних норм”

Позначки:

Оксана Величко для Факти.ICTV 

Що відбувається, коли забудовник хоче отримати дозвіл на будівництво багатоповерхівки, що має розміститися впритул до іншої будівлі? Чи спорудження торгівельного комплексу в ядрі центра міста, де, згідно з державними будівельними нормами, не можна будувати?

Або, наприклад, коли його цікавить зменшення нормативної площі парковки, щоб вкласти мінімум коштів в частину житлової інфраструктури, яка має низьку інвестиційну привабливість? Погодьтесь, ніхто не хоче, щоб замість дитячого майданчику поруч з вашим будинком побудували ще один будинок, з якого у ваші вікна заглядатимуть сусіди і який назавжди закриє від вас сонячне світло.

Хто погоджує забудовникам відхилення від Державних будівельних норм?

Законом “Про будівельні норми” визначено, що відхилитись від Державних будівельних норм (ДБН) можна у порядку, визначеному Мінрегіоном. Мінрегіон визначив для себе порядок, за яким при ньому діє дорадчий орган – Науково-технічна рада (НТР), яка розглядає звернення та рекомендує Міністерству, дозволити таке відхилення, чи ні.

Науково-технічна рада може розглядати матеріали сама чи направляти документи до базових організацій Мінрегіону, щоб визначити, чи достатніми є компенсаторні механізми, що пропонуються (наприклад, договір з парковкою через дорогу, який може бути підставою для зменшення площі парковки на прибудинковій території).

Тривалий час порушення будівельних норм санкціонувалися саме такими листами – рішеннями НТР, за підписом заступників міністра Мінрегіону. Проте численні скандали навколо порушень норм будівництва достатньо стомили усіх, щоб питання було визнане актуальним та розпочався перегляд чинних процедур: порядку погодження відхилень від ДБН та самих параметрів будівельних норм. Варто зазначити, що процедура погоджень містила чималі корупційні ризики, здійснювалася у непрозорий спосіб та без чітких критеріїв.

Наразі напрацьовано зміни до ключового документу – Порядку погодження відхилень від Державних будівельних норм.Найголовніша частина цього порядку – критерії, за якими Мінрегіон буде ухвалювати рішення про погодження чи не погодження відхилень від ДБН.

Протягом багатьох років Науково-технічна рада на власний розсуд ділила документи забудовників на дві “купки”: “погодити”, “не погодити”, оскільки конкретних критеріїв для прийняття подібних рішень у документі не було визначено. Це створювало ризики фінансового заохочування забудовниками необхідних їм погоджень.

Рішення проблеми

Експертами було розроблено основні критерії, так званий “червоний список”, які дають підстави НТР відмовляти забудовникам у відхиленнях від будівельних норм. Загалом, “червоний список” – перелік параметрів (конкретних будівельних норм), відносно яких відхилення неможливі і Міністерство гарантовано відмовлятиме забудовникам, якщо вони запитуватимуть про можливість відхилень щодо саме цих норм. Зокрема це:

Звичайно, існують “європейські” приклади, коли АЗС розміщують ледь не на перших поверхах будинків. Проте у Європі інші технології, яких ми або не маємо, або не дотримаємося у результаті.

АЗС та АЗГС віднесені до об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку (постановою Кабінету Міністрів України № 808 2013-го року). Випаровування розлитого бензину шкодить дихальній системі людини. Найгірший випадок: автозаправна станція вибухає від кинутого недопалку або технологічної несправності. Вибухова хвиля розповсюджується навколо в радіусі 50 метрів. З таких міркувань і була встановлена санітарно-захисна зона і мінімальні протипожежні відстані від АЗС до інших об’єктів.

Відхилення від будівельних норм, тобто близьке розташування АЗС та АГЗС, може призвести в кращому випадку до  руйнування інфраструктури заправки, в гіршому – руйнування будівлі та поховання під її руїнами людей.

За встановленими правилами дитячий майданчик повинен займати площу 0,7 м2/1 людину на відстані не менше 12 метрів від житлового будинку.

За будівельними нормами на одну людину потрібно передбачати 0,8 м2 паркувальної площі, тобто, площа парковки біля будинку залежить від кількості мешканців. При цьому враховується не фактична кількість мешканців, а розрахована за нормами ст. 47 Житлового кодексу УРСР, тобто загальна площа будинку ділиться на 13,65 м2.

За законом “Про будівельні норми” біля житлового масиву чи житлового будинку має бути зелена зона розміром 6 м2 на 1 людину для міста Києва, для загального користування мешканців міста.

Наразі, ці та інші критерії направлені до Мінрегіону та згідно з домовленостями з керівництвом міністерства мають у строк до 01.06.2018 бути включені до відповідного наказу.

Читайте:  Закон про реформування сфери паркування: які зміни та загрози

Будівельники завжди будуть боротись за збільшення кількості квадратних метрів, адже це їхні гроші. Проте, порушення будівельних норм, а ще із задіянням корупційних стимулів категорично недопустиме.

Маючи чіткі критерії для прийняття рішень, Науково-технічна рада буде керуватися ними, корупція зменшиться, а забудовники отримають зрозумілі підстави для позитивного чи негативного ухвалення рішень. Прийняття “червоного списку” вплине і на ситуацію з дотриманням норм. А від цього, як відомо, часто залежить не тільки комфорт, а й безпека людей.

Оксана Величко для Факти.ICTV 

ВГОРУ