Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Аналітика > Огляд порушень прав людини на окупованих територіях Луганської та Донецької областей у грудні 2021 року

Огляд порушень прав людини на окупованих територіях Луганської та Донецької областей у грудні 2021 року

Позначки:

Щонайменше одно людину на території ОРДЛО в грудні засудили до ув’язнення за однією з так званих «політичних» статей в ОРДЛО. Близько 300 громадян України з окупованої та підконтрольної території досі утримуються угрупованнями так званих «ЛНР» та «ДНР». Більше ніж 140 тис. жителів ОРДЛО заразилися коронавірусом з початку пандемії за статистикою (і це лише за статистикою, яку надають окупанти).

Протягом грудня 2021 року в окупованих Росією районах Луганської та Донецької областей фіксувалися чергові факти порушень прав людини: незаконне засудження місцевого жителя до ув’язнення, права на охорону здоров’я на тлі поширення Covid-19, прав власності, права на недоторканність житла тощо. Упродовж років окупації ці порушення прав в ОРДЛО стали систематичними.

Арешти та засудження

 Статистичні дані, які регулярно публікуються так званим Верховним судом ДНР, свідчать про те, що протягом грудня 2021 року ця незаконна інстанція засудила до ув’язнення одну людину за «Злочини проти основ конституційного ладу та безпеки держави» та за «державну зраду». Водночас кількість вироків за «шпигунство» не змінилася порівняно з попереднім місяцем, тобто нових засуджень за цими статтями не відбулось.

Так званий Верховний суд ЛНР не оприлюднює судову статистику. Протягом місяця прес-релізів про засудження людей за «політичними» статтями цією інстанцією не було опубліковано.

Протягом грудня 2021 року з’явилася інформація про щонайменше одне незаконне засудження мешканця ОРДЛО. Так, 2 грудня так звана Генеральна прокуратура ЛНР повідомила про вирок до 13,5 років ув’язнення за “державну зраду” та “публічні заклики до екстремістської діяльності” жителя Алчевська 1998 року народження, ім’я якого не повідомляється.

Незаконні формування ОРДЛО звинувачували алчевця в тому, що він нібито був завербований співробітниками Служби безпеки України (СБУ) як негласний агент. Після чого збирав і передавав українській спецслужбі відомості про осіб, які служать в “правоохоронних органах” так званої ЛНР, місця дислокації військових об’єктів, а також про суспільно-політичну обстановку в Алчевську.

Також повідомляється, що чоловік, будучи адміністратором групи “Український наступ” у соціальній мережі “ВКонтакті”, з кінця квітня по травень 2019 року нібито за завданням СБУ розмістив у відкритому доступі коментарі “проукраїнського та неофашистського утримання” із закликами до військової, терористичної та екстремістської діяльності проти мирного населення та конституційного ладу так званої ЛНР шляхом організації диверсій та підпалів.

Також так званий Верховний Суд ЛНР оштрафував на 22 тис. руб. неповнолітнього мешканця Луганська, який розмістив у соціальній мережі відео, де створюється “позитивний образ” полку “Азов” та “Карпатської січі”, а також “визнання їхніх дій правильними та потребуючими підтримки”. На території так званої ЛНР ці організації визнані “терористичними та підлягають ліквідації, а їхня діяльність заборонена”.

3 грудня Олександр Ходаковський, засновник незаконного збройного формування “Восток”, у своєму телеграм-каналі повідомив про арешт співробітниками так званого МДБ ДНР помічника “міністра зв’язку”. А також про те, що директор оператора мобільного зв’язку “Фенікс” перебуває під підпискою про невиїзд.

3 грудня так звана «Генпрокуратура ДНР» оголосила у розшук Дениса Куликовського (позивний “Палич”) – голову незаконної в’язниці “Ізоляція” у Донецьку. Дениса Куликовського підозрюють у «держзміні». У так званій ДНР вважають, що Куликовському відомі «відомості обмеженого доступу» і зараз він «завербований українськими спецслужбами». А також його звинувачують у завданні травм “ув’язненим” та у вбивстві, скоєному у 2015 році. Такого висновку в угрупованні дійшли після серії інтерв’ю та показань Куликовського, які є у публічному доступі.

Зазначимо, що згідно з інформацією жителей Донецька, незаконна в’язниця на території «Ізоляції» досі працює. За різними даними наразі у ній перебувають від 20 до 40 осіб, у тому числі жінки.

10 грудня «центр громадських зв’язків МВС ДНР» повідомив про затримання Сергія Голощапова – голови «адміністрації» Макіївки так званої ДНР.

16 грудня «Медійна ініціатива за права людини» (МІПЛ) повідомила про досі невідомого заручника ОРДЛО, що утримується на території так званої ДНР. Донеччанина Павла Перевертайла було затримано представниками незаконних збройних формувань 19 липня 2019 року.

За інформацією МІПЛ, до грудня 2019 року Перевертайло утримували на «Ізоляції», а потім перевели до так званого СІЗО так званого МДБ на території Макіївської виправної колонії №97.

Павлу Перевертайлу закидають шпигунство, нібито чоловік отримав завдання від співробітників СБУ піти служити в силові відомства так званої ДНР з метою збору інформації. Наразі “справа” Павла Перевертайла у “суді”, де тривають підготовчі засідання.

16 грудня так званий Верховний Суд ЛНР засудив двох “пособників СБУ”, які нібито намагалися викрасти мешканця Луганська, до 17 та 16 років позбавлення волі, а також до штрафів та конфіскації всього майна. Засуджені – Сергій Лук’яненко та Ярослав Калістратов, про яких ми розповідали у дайджесті за вересень 2021 року.

Протягом грудня правозахисники та Омбудсмен Людмила Денисова повідомляли про критичний стан здоров’я полонених так званої ДНР, а саме Олени та Владислава Зайцевих, Віктора Дзицюка, Богдана Максименка, Сергія Мазурова, Олега Тарана, Ігоря Мирончука, Станіслава Боранова, Володимира Черкаса, Євгена Ставцева, Сергія Куріса, Ігоря Назаренка, Ігоря Кир’яненка, Валерія Матюшенка, Юрія Гордійчука, Павла Корсуна, Марини Юрчак, Наталії Шило, Наталії Стаценко, Олени Пех, Олени Федорук, Ольги Мозолевської, Оксани Паршиної.

Людмила Денисова зверталася до Міжнародного комітету Червоного хреста (МКЧХ) та ОБСЄ з проханням забезпечити надання медичної допомоги утримуваним у в’язницях так званої ДНР.

Слід нагадати, що на початок грудня 2021 року у заручниках так званих ЛНР та ДНР перебували близько 300 осіб.

Більшість заручників звинувачуються або вже засуджені за так званими політичними статтями («шпигунство», «державна зрада», «диверсії», «тероризм», «посягання на державний устрій»), але насправді вони переслідуються за проукраїнську позицію – висловлювання на підтримку цілісності України у соціальних мережах, розміщення фото про пересування військової техніки “ЛДНР”, наявність родичів, які служать у Національній поліції чи Збройних силах України тощо.

Тим часом, на підконтрольній частині України тривали судові процеси над кількома членами НЗФ, затриманими раніше.

Так 15 грудня Слов’янський міськрайонний суд Донецької області очно засудив до 11 років ув’язнення Віктора Міхеда, громадянина України, який у 2014 році вступив до лав так званої “ДНР”, зокрема до підрозділу “Комунікація”, який займався “інформаційною діяльністю” під кураторством підполковника ФСБ РФ Ігоря Безлера, про це повідомляє Медійна ініціатива за права людини.

Суд встановив, що Міхед, дотримуючись вказівок керівництва так званої «групи Безлера», здійснював відеофіксацію допитів українських військовополонених та цивільних осіб, незаконно позбавлених волі представниками так званої ДНР, знімав, редагував та розповсюджував різноманітні відеозаписи за участю представників терористичної організації», так звані «бойові листки» групи Безлер».

31 грудня прокуратура Донецької області висунула звинувачення щодо низки злочинів засновнику “військово-патріотичних” клубів у так званій ДНР.

Під підозрою 51-річний мешканець окупованої Горлівки на Донеччині. За даними слідства, 2015 року чоловік створив військово-патріотичний рух «Молода гвардія Донбасу», а 2016 року — військово-патріотичний клуб «Спартанці».

У зазначені незаконні формування приймають дітей віком від 8 до 18 років, яких виховують на ідеях сепаратизму та «руського миру», формуючи ненависть до України. Неповнолітні проходять військову підготовку для подальшої служби у структурних підрозділах та збройних формуваннях та так званій республіканській гвардії «ДНР», де навчаються рукопашному бою та користуванню вогнепальною зброєю.

Мобілізаційні заходи та залучення населення до служби у незаконних збройних формуваннях

Раніше ми повідомляли, що у лавах незаконних збройних формувань так званих ЛНР та ДНР суттєво не вистачає особового складу.

Як і раніше, бойовики докладають значних зусиль для залучення людей на службу в лавах НЗФ за контрактом. Відповідні оголошення різні незаконні збройні формування публікували у соціальних мережах, на власних інтернет-ресурсах тощо. Ось наприклад таке оголошення, з використанням фотографії норвезького військового, з’явилося в мережі.

Не допомогло мобілізаційним заходам бойовиків і певне збільшення грошового забезпечення (від 24 тис. російських рублів для рядового складу).

У грудні так звані ЛНР та ДНР вживали низку заходів, які свідчать про підготовку до бойових дій. Про це повідомив засновник «Східної правозахисної групи» Павло Лисянський із посиланням на власні джерела:

«Сьогодні в ОРЛО переведены в бойову готовність так звані резервісти, яким рознесли повістки та попередили про швидкий виклик на військові пункти зборів. В ОРДО на лінії зіткнення звільняють лікарні від хворих на COVID-19 й при цьому відділення лікарні залишають порожніми в Дебальцевому, Вуглегірську, Ясинуватій (про інші міста немає інформації)», — написав Лисянський у Facebook.

Ситуація на КПВВ, порушення права на свободу пересування

Як і в попередні місяці між окупованими Росією та підконтрольними Україні районами Луганської та Донецької областей протягом місяця діяли 2 КПВВ: «Станиця Луганська» у Луганській області та “Новотроїцьке” в Донецькій області. Ці КПВВ працювали двічі на тиждень, по понеділках та п’ятницях. Відкриття решти КПВВ представники НЗФ саботували.

Українські прикордонники повідомляють, що в середньому через «Станицю Луганську» протягом місяця з окупованої території на підконтрольну та назад переходило близько 2 тис. людей щодня.

30 грудня Кабінет Міністрів України скасував встановлення додатка «Вдома» під час перетину КПВВ з окупованими територіями Донбасу та Криму.

Про це повідомила віце-прем’єрка, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук: «Люди зможуть спокійно, без використання програми, перетнути КПВВ, отримати безкоштовний тест на нашому КПВВ та поїхати до своїх рідних».

На жаль, обмеження права мешканців ОРДЛО на свободу пересування не обмежується складнощами при перетині КПВВ. Майже з самого початку окупації у так званих ДНР та ЛНР діє комендантська година. У так званій ЛНР її дія була припинена з жовтня по 1 лютого 2022 року, у так званій ДНР з 23:00 години 3 січня до 05:00 години 7 січня 2022 року.

Коронавірус в ОРДЛО

Обмежувальні заходи для населення у так званій ДНР на новорічні свята були пом’якшені . Тепер можна відвідувати розважальні центри, парки культури та відпочинку та атракціони. Діти молодші 14 років знову можуть перебувати в громадських місцях без супроводу батьків або опікунів. Дозволено й виїзд організованих груп дітей за межі ОРДО.

Також знято заборону на проведення спортивних змагань, особистих прийомів громадян в органах “державної” влади, на підприємствах, в установах та організаціях усіх форм власності, а також виїзних прийомів громадян представниками “держорганів”, місцевих “адміністрацій”, депутатами так званої Народної Ради.

За статистикою, що надається посадовими особами так званого Міністерства охорони здоров’я ЛНР, станом на 28 грудня 2021 року на території ОРЛО було зафіксовано 21 405 випадків зараження коронавірусом, померло від ускладнень Covid-19 – 3 062 осіб.

Угруповання «ДНР» станом на 30 грудня 2021 року визнає 118 831 хворих на Covid-19 за весь період пандемії та 9 242 померлих від ускладнень коронавірусу.

Правозахисні організації неодноразово зазначали, що реальні цифри кількості заражень та смертей внаслідок коронавірусу в ОДРЛО – значно більші.

Примусова участь у масових заходах, залучення неповнолітніх до пропаганди

Протягом грудня кількість масових заходів як для дорослих, так і залучення неповнолітніх у пропаганду була порівняно невеликою. Ймовірно, їхня кількість зменшилася порівняно з минулим місяцем через новорічні свята.

У грудні 2021 року у школі №4 міста Донецьк відбулося посвята дітей у «кадети». 47 хлопчиків та дівчаток склали присягу та отримали відповідні посвідчення. Окупаційні адміністрації активно навчають дітей та молодь рукопашному бою, стройовій підготовці, поводженню зі зброєю, нав’язують вивчення історії Російської Федерації та пропагують включеність тимчасово окупованих територій України у «руський мир», про це повідомляє Омбудсмен Людмила Денисова.

Подібний захід пройшов і в так званій ЛНР в Алчевському “козачому кадетському корпусі” імені Матвія Платова. “Кадетами” стали 84 підлітки.

9 грудня У школах так званої ДНР провели уроки громадянськості, присвячені “Дню Героїв Вітчизни” та “Дню георгіївської стрічки”.

У ряді міст так званої ЛНР також відбулись “культурно-масові заходи”, присвячені “Дню Героїв Вітчизни”.

Також у багатьох населених пунктах окупованих районів Луганщини та Донеччини проходили заходи, присвячені пам’яті журналістів, які загинули під час бойових дій 2014 року.

Окупаційна влада покладала відповідальність за загибель журналістів виключно на українські військові формування.

Порушення права власності

У грудні 2021 року на окупованих територіях Луганської та Донецької областей тривав процес так званої «націоналізації», а фактично – незаконного відчуження рухомого та нерухомого майна, яке раніше належало підприємствам, що працювали під юрисдикцією України, та громадянам, які перебувають за межами ОРДЛО.

Протягом місяця так званий “Фонд державного майна ДНР”  розмістив 26 оголошень про передачу в оренду «безхазяйних» об’єктів нерухомого майна в Донецьку, Харцизьку, Макіївці, Єнакієвому, Сніжному, Старобешевому, Амвросіївці, Горлівці, Докучаєвську та інших населених пунктах ОРДО. Також установа повідомляла про конкурс на надання права оренди щонайменше щодо 10 об’єктів нерухомого майна. Зазначимо, що йдеться як про житлову, так і про нежитлову нерухомість.

Кількість оголошень про оренду “безхазяйних” об’єктів нерухомого майна, розміщених на сайті так званого Фонду державного майна ЛНР, в даний час дорівнює 330.

Джерело: БФ “Восток-SOS”

ВГОРУ