Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Оборонні закупівлі, соцзахист ветеранів і реформа СБУ: політики та експерти обговорили реформу нацбезпеки

Оборонні закупівлі, соцзахист ветеранів і реформа СБУ: політики та експерти обговорили реформу нацбезпеки

Які головні досягнення та проблеми в реформуванні оборонної сфери за останній час? Як посилити соціальний захист ветеранів бойових дій? Що відбувається з реформою СБУ? Ці та інші питання обговорювали учасники онлайн-заходу «Регіональне обговорення реформ: національна безпека й оборона», організованого Коаліцією Реанімаційний Пакет Реформ 11 вересня.

Важливим моментом у реформуванні сфери національної безпеки та оборони за останній час став розвиток оборонної промисловості. А також залишився лише один крок до корпоратизації Укроборонпрому — логічного продовження реформування державного сектору військовї індустрії. Але найбільш проблемним питанням залишається реформа Служби безпеки України. Про це говорив Ігор Левченко, керівник секції стратегічного моделювання Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння, співавтор аналітичного брифу «Національна безпека й оборона» під час презентації документу.

Ще однією проблемою сфери нацбезпеки є питання соціального захисту ветеранів, додає Вікторія Івасик, координаторка аналітико-адвокаційного центру ГО «Юридична сотня» і співавторка аналітичного брифу.

Законодавство про статус ветеранів і гарантії їхнього соцзахисту було ухвалене ще в 1993 році: воно застаріле, а жодну із зазначених гарантій не можна отримати в повному обсязі.

«Більше того, ці гарантії не дозволяють ветеранам повернутися до повноцінного життя.

Наприклад, право на безкоштовний проїзд не допомагає знайти житло, роботу або отримати психологічну допомогу», — наводить приклад Івасик.

Першим кроком у реформуванні системи соцзахисту ветеранів вона назвала ухвалення законопроектів № 3407 «Про статус ветеранів та членів сімей загиблих (померлих) Захисників України та ветеранів» і № 3408 «Про статус осіб, які сприяли захисту Батьківщини, та осіб, постраждалих унаслідок збройних конфліктів», які вже були рекомендовані профільним парламентським комітетом.

Ці законопроекти мають бути ухвалені Парламентом на поточній сесії, прогнозує Роман Костенко, народний депутат, секретар Комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки.

Він також вказав на проблему з реформою СБУ.

«Зараз СБУ має повну таємницю доказів від адвокатів і суспільства, а також власні місця утримання. Ніхто від цих повноважень відмовлятися не хоче», — говорить депутат.

Він висловив сподівання, що СБУ поступово буде виконувати виключно функції спецслужби, хоча й назвав неідеальним законопроект щодо реформи служби, який буде розглядатися Парламентом.

В Україні оборонна сфера надзвичайно бюрократична: наявна ціла низка документів, які регулюють безпекові питання, зауважує Валерій Іващенко, Перший заступник Міністра з питань стратегічних галузей промисловості.

Він навів позитивний приклад Данії, де є лише один єдиний документ у цій сфері — оборонна парламентська угода. Вона ухвалюється раз на 6 років, і поєднує в собі фактично всі головні документи в безпековій сфері.

Також Іващенко назвав дві головні проблеми у сфері захисту ветеранів.

«По-перше, це визначення статусу учасників бойових дій, адже його може отримати людина, яка лише одного разу виїхала на робочу нараду в зону ООС. По-друге, це питання реабілітації ветеранів, щоби вони змогли повноцінно повернутися до мирного життя, — каже заступник міністра.

Ще одним важливим позитивним аспектом у реформуванні сфери нацбезпеки є ухвалення Парламентом закону «Про оборонні закупівлі» в липні цього року. На це звернула увагу Олена Трегуб, генеральний секретар Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони (НАКО).

«Цей законопроект наближає Україну до євроатлантичних стандартів, робить закупівлі більш прозоруми та конкурентними, встановлює ринкові ціни на закупівлі та знижує корупційні ризики», — перелічує ключові положення закону експертка.

Але вона висловила стурбованість імплементацією цього документу.

«Створення Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості ставить питання, хто саме буде розробляти підзаконні акти, — пояснює Трегуб.

Вячеслав Дем’яненко, в. о. Генерального директора Директорату політики у сфері оборони Міністерства оборони України, нагадав, що минулого року завершився оборонний огляд. І на основі нього необхідно затвердити Стратегію національної безпеки, Стратегію оборонної безпеки та Стратегічний оборонний бюлетень.

Ключові рекомендації на 2020–2021 роки, викладені в аналітичному брифі:

Відеозапис дискусії доступний за посиланням.

Нагадаємо, раніше відбулося обговорення аналітичного брифу «Медіа-реформа».

Драфти аналітичних брифів із питань реформ в Україні підготовлені до Ukraine Reform Conference 2020, яка відбудеться у Вільнюсі. Надати пропозиції до цих документів ви можете на платформі UAReforms.

«Регіональне обговорення реформ: на шляху до Вільнюса» організовується Коаліцією РПР у партнерстві з Посольством Литовської Республіки в Україні.

ВГОРУ