Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Без категорії > “Новий Кодекс процедур банкрутства робить можливою реструктуризацію боргу і дає змогу знімати арешт з активів боржника” – Сидорович

“Новий Кодекс процедур банкрутства робить можливою реструктуризацію боргу і дає змогу знімати арешт з активів боржника” – Сидорович

Позначки:

У випадку ухвалення в другому читанні Кодексу процедур банкрутства людина зможе скласти план реструктуризації боргу і користуватись своїми активами для того, аби заробляти гроші на повернення боргів.

Про це в програмі “Реформи: інструкція до використання” на Громадському радіо розповів народний депутат Руслан Сидорович.

Новацією законопроекту є те, що людина не обов’язково має оголошувати себе банкрутом і втрачати доступ до своїх активів, оскільки останні будуть використані для покриття її заборгованості перед кредиторами. З’являються і альтернативні варіанти вирішення проблеми.

“Якщо людина має певну суму боргів, але володіє якимись активами, наприклад, складом чи трактором, то вона може звернутися до суду з запропонованим планом реструктуризації. Станом на сьогодні в Україні середньостатистично з одного долара в процедурах банкрутства повертається 9 центів, в процедурі виконавчого стягнення ще менше. Тому людина може звернутися до суду і запропонувати повернути 50% кредитору, але не одразу, а протягом двох-трьох-чотирьох років”, – розповідає Руслан Сидорович.

За словами нардепа, якщо цей бізнес-план реструктуризації суд вважатиме за реалістичний, особа подасть достовірні відомості про свій фінансовий стан, то особа не визнається банкрутом і зберігає за собою свій актив для реалізації плану і повернення боргів.

Запропонована у законопроекті процедура банкрутства дозволяє знімати арешти, накладені в рамках інших процесів і використовувати активи боржника для заробляння грошей, якщо цей актив для цього може бути використаний.

“Однак залишається і інший варіант вирішення ситуації: майно фізособи продається з аукціону і ці кошти йдуть на покриття боргів. Борги, які не покриваються за рахунок реалізації цього майна, просто списуються. Але ця особа отримує певні обмеження, вона не зможе йти працювати на державну службу, вона потрапляє у відповідний реєстр. Але після цієї процедури вона може йти працювати, легально влаштовуватися на роботу, стає знову платником податків”, – додає Руслан Сидорович.

Крім цього, законопроект пропонує вирішення проблеми іпотечних позичальників, що мали іпотечні кредити у валюті, яких, за деякими підрахунками, є майже 70 тисяч.

“Є запропонована система реструктуризації, яка ще буде обговорюватися на комітеті. Нею передбачається, якщо особа буде хотіти скористатися таким механізмом, вона звертається до суду, борг перераховується в гривні, реструктуризовується в залежності від площі квартири на 10 років, і особа залишається с житлом, виплачуючи суму вдвічі меншу, ніж коштувала б вартість оренди такої квартири”, – розповідає про концепцію Руслан Сидорович.

Депутат зауважує, що процедура щодо фізичних осіб у разі прийняття Кодексу почне працювати з 1 січня 2019-го року, але мораторій на стягнення буде знятий аж з 1 січня 2020-го.

Тобто банки до 1 січня 2020-го року не матимуть можливості застосовувати процедури звернення-стягнення на іпотечне майно, щоб громадяни, які матимуть бажання скористатися цим механізмом, мали рік для того, щоб звернутися до суду.

Нагадаємо, 20 березня Верховна Рада ухвалила в першому читанні Кодекс процедур банкрутства, який запроваджує процедури щодо набуття неплатоспроможності різними категоріями учасників ринку, включно із фізичними особами.

ВГОРУ