Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Нова Енергостратегія може загрожувати енергетичній незалежності України

Нова Енергостратегія може загрожувати енергетичній незалежності України

Про енергетичну незалежність Україні лишається тільки мріяти, якщо відновлювана енергетика не буде розвиватися в країні активніше. Про це повідомляють представники експертної громадськості, бізнесу та народні депутати за результатами аналізу проекту нової Енергетичної стратегії 2035, запропонованої до розгляду Міністерством енергетики.

Значний пріоритет в проекті нової Енергостратегії відводиться підвищенню енергоефективності усіх секторів економіки, що є надзвичайно позитивним стратегічним рішенням.

“Запропонований проект стратегії є однозначно кращим за діючу Енергетичну стратегію України, яка головним чином підтримує інтереси вугільного бізнесу. У проекті наголошується на тому, що енергоефективність має стати головним пріорітетом розвитку сектору та загалом країни у наступні десятиліття, і це є дійсно правильним фокусом“, – зазначає Ірина Ставчук, координатор кампаній Національного екологічного центру України.

У той же час, проект Нової Енергостратегії спирається, головним чином, на вугілля та атомну енергетику. Планована частка відновлюваної енергетики становить лише 21% до 2035 року. Експерти підкреслюють, що це суперечить міжнародним зобов’язанням України.

Фото: Михайло Петях

Фото: Михайло Петях

“Проект Енергетичної стратегії має бути суттєво доопрацьований і врахувати збільшення долі відновлюваної енергетики. Цього вимагає Національний план дій щодо розвитку відновлюваної енергетики до 2020 року в рамках зобов’язань, взятих Україною перед Європейським Енергетичним Співтовариством, та потенційні зобов’язання України зі скорочення викидів парникових газів згідно Паризької кліматичної угоди., –  коментує Андрій Конеченков, голова правління Української вітроенергетичної асоціації. – Сучасна міжнародна статистика однозначно свідчить про те, що найбільші інвестиції в світовому енергетичному секторі за останні десять років спрямовані саме на розвиток відновлюваної енергетики, що дозволяє розвивати цю галузь достатньо високими темпами”.

Фото: Niels Ackermann / Lundi13

Фото: Niels Ackermann / Lundi13

“У цій стратегії я не побачив так званого енергетичного переходу. Не побачив багатьох речей, які вже використовуються в усьому світі, – підкреслює народний депутат України Олексій Рябчин. – Зараз виглядає так, що є лише бажання добити остаточно енергетику, що лишилася у спадок від Радянського Союзу, в екологічні проекти не інвестувати, а через 10 років – побачимо, що буде, адже при владі вже будуть інші люди. Інвестори зацікавлені вкладати в Україну і в розвиток відновлюваної енергетики тут, і стратегія має закладати відповідні державні пріоритети. Зараз цього немає”.

Експерти підкреслюють, що діючу Енергетичну стратегію України необхідно якомога швидше оновити і цей процес необхідно контролювати. Стратегія є важливим документом національного значення, який має поставити амбітну довгострокову мету: стати енергонезалежною країною та забезпечити розвиток екологічно чистих джерел енергії.

ВГОРУ