Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Лонгріди > «Нічого про вас без вас»: навіщо нам адмінпроцедура?

«Нічого про вас без вас»: навіщо нам адмінпроцедура?

17 лютого Верховна Рада України повторно ухвалила Закон про адміністративну процедуру після вето президента. Враховано пропозиції глави держави вивести з-під дії закону низку правовідносин: безпека і оборона, громадянство, надання притулку, та збільшено строк для набрання Законом чинності: з 12 до 18 місяців.

«Вперше про необхідність прийняття цього закону йшлося ще в Концепції адміністративної реформи в Україні  1998 року», – зазначає експерт ЦППР Євген Школьний у подкасті «Гід реформ». З тих пір при Мін’юсті з перервами та періодичними змінами складу працювала робоча група щодо законопроєкту. Дотепер Україна залишалась єдиною, не враховуючи Росію, країною в Європі без закону про загальну адмінпроцедуру.

Тож ЦППР понад 20 років боровся за прийняття закону. Чому воно того варте?

Приклади з життя

«Навіть якщо ви ніколи не чули слова «адміністративна процедура», ці життєві ситуації будуть вам знайомі»,

переконує заступник голови правління ЦППР Віктор Тимощук, наводячи реальні приклади.

1. Зміна розміру пенсії

Одного дня ліквідатор аварії на ЧАЕС приходить до Ощадбанку за отриманням пенсії. Несподіванно працівники банку видають йому втричі меншу суму. На справедливе запитання: «А чого так мало?» – пенсіонеру відповідають, що банк лише виплачує пенсію, та направляють з’ясовувати причини у Пенсійний Фонд. У Пенсійному Фонді ж повідомляють, що обласна перевірка виявила, на їх думку, неправильний розрахунок пенсії, тож тепер її скорочено.

«Це абсолютно неприйнятна ситуація, це свавілля», – дає оцінку Віктор Тимощук. Адже людину не те що не залучили до цієї справи, її навіть не поінформували про ухвалене негативне рішення. Нова адміністративна процедура попереджає такі випадки багатьма шляхами.

Що передбачає новий Закон? Він надає громадянам низку нових прав. Зокрема, це право особи бути вислуханою перед прийняттям несприятливого рішення та право ознайомитись з матеріалами справи. Також Закон покладає на органи влади нові обов’язки, зокрема, обґрунтовувати свої несприятливі рішення, зазначати порядок їх оскарження.

Отже, у випадку з пенсією, громадянина мають повідомити про її перерахунок в сторону можливого зменшення, та вислухати його позицію. У разі відхилення пояснень та доводів особи, органи повинні письмово це вмотивувати.

Більше про позитивні новели Закону: “Закон про адмінпроцедуру. Що змінюється для громадян?”

2. Забудови-«сюрпризи»

Навколо зеленого скверу в місті випадково з’являється будівельний паркан. Коли мешканці починають сваритися з охороною, з’являється забудовник і стверджує, що має законні підстави для будівництва – на це є відповідне рішення про відведення землі під забудову. Місцева рада також запевняє, що діяла за законом. Тим не менш, офісний центр замість парку вже будується, а невдоволені місцеві жителі день за днем протестують біля будівельного майданчику.

З такими скандальними забудовами також стане легше боротися завдяки впровадженню загальної адмінпроцедури. Точніше  можна буде приймати більш збалансовані та менш конфліктні рішення.

Що передбачає новий Закон? За новими правилами, місцева рада перед тим, як виділити землю під забудову, має встановити чи є заінтересовані особи. Тобто люди, яких прямо стосується ця забудова. Наприклад, це мешканці сусідніх будинків.

Саме держава зобов’язана долучити громадян до прийняття рішення. Вони зможуть підкріплювати свою позицію документами чи іншими доказами. Водночас таке саме право має і забудованик.

«Це ситуація, коли орган влади – не інвестор – перед тим, як прийняти рішення, має зрозуміти, чи будуть люди проти. Якщо він прогнозує, що так станеться, то має сам їх попередити. А далі – почути людей та спробувати знайти баланс між інтересами забудовника, мешканців, територіальної громади в цілому», – Віктор Тимощук. Врешті й інвестори будуть більше захищені від свавільного перегляду таких рішень під тиском громадськості чи політиків.

Більше про адмінпроцедуру для місцевих активістів: “Як закон про адмінпроцедуру допоможе у боротьбі зі скандальними забудовами”

Нова філософія

Девіз Закону про адімністративну процедуру: «Нічого про вас без вас». Державний апарат має працювати для громадян і разом з громадянами.

Віктор Тимощук ділиться закордонним досвідом: «Мене свого часу дуже вразив приклад з Німеччини. Можливо, це аж перебір, але коли після об’єднання Німеччини розширювався аеропорт в Берліні, під час процедури слухання було заслухано понад 100 тисяч людей! І тільки через 2 роки проєкт був затверджений. Це ж інший рівень спілкування з громадянами!». Замість неприємного «сюрпризу» орієнтація на інтереси і міста, і країни, і кожної зачепленої особи.

Для Євгена Школьного прийнятий Закон і є таким переходом на новий рівень:

«Закон про адміністративну процедуру покликаний докорінно змінити філософію відносин між громадянами та чиновниками. Вона має базуватись на неухильному дотриманні прав людини».

Джерело: Центр політико-правових реформ

ВГОРУ