Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Ні корпоративному лобізму! Закликаємо відхитилити законопроект №2859-1!

Ні корпоративному лобізму! Закликаємо відхитилити законопроект №2859-1!

Шановні народні депутати!

 

Від імені медичної групи Реанімаційного Пакету Реформ та коаліції громадських організацій «За тверезу Україну» звертаємося до Вас з проханням не допустити прийняття проекту Закону України № 2859-1 «Про внесення змін до Закону України «Про рекламу» (щодо особливостей реклами алкогольних напоїв та пива)».

 Це вже не вперше, коли окремі народні депутати намагаються за допомогою просування законопроектів повернути рекламу пива у засоби масової інформації. Подібні спроби лобісти пивної індустрії намагалися просунути через законопроект №2971 авторства Кабінету Міністрів, законопроект № 2971-1 від народних депутатів Кондратюк О.Р., Абдуллін О.Р., Червакової О.В. та ін. та законопроект № 2971-д, автором якого є голова комітету ВРУ з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна. Усі законопроекти на 90% мають ідентичний текст. Їх мета – повернути рекламу пива на радіо й телебачення, дозволити промоцію у місцях продажу та спростити ведення бізнесу в частині, що стосується питань дерегуляції. Реанімаційний Пакет Реформ неодноразово звертався із заявами щодо неприпустимості повернення реклами пива у ЗМІ та промоцію у місця продажу. Як відомо, з 1 липня 2015 р. пиво прирівняно до алкогольних напоїв. А відтак і на пиво діють усі обмеження, що розповсюджуються і на міцні алкогольні напої, зокрема це стосується і заборони рекламувати пиво в медіа. Громадськість вітає такий прогресивний крок на шляху до зменшення рівня споживання алкоголю, зокрема серед дітей та молоді.

Проте у Верховній Раді зареєстровано проект Закону України № 2859-1 «Про внесення змін до Закону України «Про рекламу» (щодо особливостей реклами алкогольних напоїв та пива)», положення якого дублюють положення вищеназваних законопроектів в частині дозволу на рекламу пива у засобах масової інформації.

 Законопроектом пропонується не поширювати на рекламу та спонсорство на телебаченні й радіо продуктів, що відносяться до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2203 (пиво) положень: а) абзацу другого частини першої статті 5 Закону України «Про рекламу» та б) частини другої, третьої, шостої, сьомої статті 22 Закону України «Про рекламу», за виключенням тих, які є аналогічними за змістом до положень Європейської конвенції про транскордонне телебачення.

В абзаці другому частини першої статті 5 Закону України «Про рекламу» зазначено: «Не можуть бути спонсорами особи, що виробляють чи розповсюджують товари, реклама яких заборонена законом». Проте в абзаці другому частині четвертої статті 22 Закону України «Про рекламу» визначено, що «Дозволяється спонсорування теле-, радіопередач, театрально-концертних, спортивних та інших заходів з використанням знаків для товарів та послуг, під якими випускаються алкогольні напої». Оскільки пиво з 1 липня 2015 р. відноситься до алкогольних напоїв, виробники пива можуть бути спонсорами теле-радіо передач, а тому не має сенсу скасовувати для пива обмеження, визначені в абзаці другому частини першої статті 5 Закону України «Про рекламу» і дозволяти рекламу. Тобто пивна індустрія і без окремого дозволу на рекламу матиме можливості просувати свою продукцію, щоправда ці можливості будуть обмежуватися діючим законодавством, що регулює алкогольну галузь.

Чинна редакція частини 3 статті 22 Закону України «Про рекламу», зокрема, забороняє: «використання осіб віком до 18 років як фото моделей», «формувати думку, що паління або вживання алкоголю є важливим фактором досягнення успіху в спортивній, соціальній, сексуальній або інших сферах життя; «містити зображення лікарів та інших професійних медичних працівників». Скасування цих обмежень для реклами пива є неприйнятним.

Редакція частини 3 статті 22 Закону України «Про рекламу», зокрема, забороняє «спонсорування заходів, призначених переважно для осіб віком до 18 років, з використанням знаків для товарів і послуг, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби та алкогольні напої». Законопроект 2859-1 фактично дозволить робити телевізійні та радіо передачі про призначені для дітей заходи, спонсором яких стануть виробники пива.

Таким чином, законопроект 2859-1 містить положення, які вже врегульовані чинним законодавством і у той же час пропонує норми, які  сприятимуть споживанню пива серед молоді.

Враховуючи вищевикладене, проекту Закону України  № 2859-1 є неприйнятним. Закликаємо народних депутатів зупинити спроби окремих народних депутатів − представників шанованого парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації повернути рекламу пива.

ВГОРУ