Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Незалежні наглядові ради держбанків: далі відкладати не можна – Дмитро Яблоновський

Незалежні наглядові ради держбанків: далі відкладати не можна – Дмитро Яблоновський

Позначки:

Держбанки повинні припинити фінансувати політиків. Для цього парламент ухвалив закон про незалежні наглядові ради держбанків. Потрібен підпис президента.

5 липня Верховна Рада проголосувала за законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функціонування фінансового сектору в Україні”, який досі не підписав президент.

За довгою та складною назвою криється простий зміст: створення незалежних наглядових рад в Ощадбанку та Укрексімбанку.

Закон передбачає, що у кожному банку будуть створені наглядові ради з дев’яти членів.

Шість з них повинні бути незалежними, а три будуть представляти державу: по одному від президента, уряду та Верховної Ради.

Незалежних членів відбере конкурсна комісія, яку створить Кабмін. До її складу увійдуть один представник від президента, три представники від уряду та один представник від парламенту. Вимоги до членів комісії визначить уряд.

Провідна роль Кабміну у створенні наглядових рад обґрунтована: саме уряд є власником Ощадбанку та Укрексімбанку, саме уряд затверджував їх стратегії. Це відповідає Конституції, згідно з якою, саме Кабмін здійснює управління об’єктами державної власності та забезпечує проведення фінансової політики.

Крім того, уряд є колегіальним органом, що зменшує ризики втручання в процес з боку окремих політиків.

Згідно з ухваленим законопроектом, представники міжнародних фінансових організацій отримають право дорадчого голосу в роботі конкурсної комісії, що буде додатковим запобіжником для спроб політичного тиску під час її роботи.

Чому це важливо для державних банків

Незалежні наглядові ради зменшують вплив політиків на щоденну діяльність банків. Державні банки не повинні бути джерелом коштів для фінансування політиків, їх бізнесів та виконання їх популістських обіцянок. Державні банки також повинні зменшити кредитування державного бюджету та державних підприємств.

Крім того, незалежні наглядові ради — це крок до приватизації, яка буде найкращим запобіжником політичної корупції в державних банках. Відповідно до затвердженої урядом стратегії державних банків, міжнародним фінансовим організаціям планується продати 20% Ощадбанку у 2020 році та 20% Укрексімбанку у 2021 році.

Очевидно, що для приходу інвесторів у банках слід налагодити якісне та прозоре корпоративне управління, складовою якого є створення незалежних наглядових рад.

Крім деполітизації управління держбанків та кращого контролю їх керівництва, прихід незалежних членів у наглядові ради —- це нова експертиза та досвід, часто міжнародний, що дозволить банкам прискорити розвиток.

Чому це важливо для банківської системи

Для банківської системи реформа корпоративного управління з подальшою приватизацією державних банків — це запровадження єдиних правил гри.

Після приватизації державні банки втратять доступ до державної допомоги у вигляді докапіталізації коштом платників податків, вклади Ощадбанку будуть гарантовані Фондом гарантування вкладів, а не державою.

Чому це важливо для кожного українця

З 2008 року Україна влила в державні банки 15,5 млрд дол. Це означає, що кожний українець витратив на покриття збитків держбанків близько 370 дол, що відповідає середньомісячній зарплаті у 2018 році. Це не виглядає вдалою інвестицією.

Більше того, періодично йде мова про необхідність додаткових вливань. Створення незалежних наглядових рад відкриває можливість докапіталізації не коштом платників податків, а грошима іноземних інвесторів.

Днями пролунала заява Світового банку: набуття чинності законом про створення незалежних наглядових рад у державних банках є критично важливою умовою для надання Україні фінансових гарантій від цієї організації.

Підтримка Світового банку дозволить уряду залучити 800 млн дол для нагальних виплат за зовнішнім боргом вже у 2018 році, а також майже 1 млрд дол безвідсоткової макрофінансової допомоги Євросоюзу.

Незалежні наглядові ради вже створені у державних Укргазбанку та Приватбанку, а також у трьох державних підприємствах — “Нафтогазі”, “Укренерго” та “Укрзалізниці”. До складу наглядових рад увійшли українські та іноземні фахівці із значним галузевим досвідом, представники міжнародних фінансових організацій.

На черзі — створення наглядових рад в Укрексімбанку та Ощадбанку. Сподіваюся, президент вже найближчим часом підпише закон, здійснивши наступний крок у реформуванні державних банків.

Дмитро Яблоновський для Економічної Правди

ВГОРУ